عمومی

مختل شدن امنیت اروپا با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو

دو کشور سیاست سنتی «عدم اتحاد هیچ ائتلافی» را دنبال کردند و در طول جنگ سرد به آن پایبند بودند. این سیاست بی طرفی به اعتبار مسکو و عامل مهمی در حفظ ثبات در شمال اروپا تلقی شد و مورد پذیرش کشورهای اروپایی نیز قرار گرفته است. اکنون با تقاضای جدید دو کشور، اگرچه ناتو به اندازه کافی آن را بیان کرده و خواستار همکاری عمیق تر با فنلاند و سوئد است، مقامات روسیه به وضوح آن را به عنوان یک تجاوز فاحش علیه روسیه تعبیر کرده اند. در چنین شرایطی این سوال مطرح می شود که دلیل اصلی ادعای سوئد و فنلاند چیست و اتحادیه ناتو چه پیامدهای استراتژیک خواهد داشت؟

برای پاسخ به سوال اول باید بگوییم که اگرچه در عرصه رسانه های بین المللی تلاش می شود از حمله روسیه به اوکراین به عنوان تنها وسیله تضمین روابط دو کشور شمال اروپا و تصمیم آنها با ناتو یاد شود. . این نیز بخشی از معما است. تشکیل می دهد؛ اما مطمئنا همه درست نیستند. اگر کمی بیشتر به قدرت استراتژیک قدرت های بین المللی نگاه کنیم، شاهد تغییر در سیاست امنیت ملی آمریکا در سال های اخیر و تغییر در نگرش و چرخش خاورمیانه و خلیج فارس خواهیم بود. و روسیه، تلاش برای تقویت ناتو و اتحاد اروپا در برابر روسیه، برای تضعیف یکی از این دو رقیب (روسیه)، هسته اصلی دستور کار استراتژیک ایالات متحده است.

بنابراین ثابت شده است که نیات دو کشور اسکاندیناوی برای اتحاد ناتو محدود به اقدامات داخلی بر اساس امنیت و نیازهای آنها با راهنمایی و حمایت ایالات متحده نبوده است. امضای قرارداد جدید فنلاند برای خرید 64 فروند هواپیمای F-35 از ایالات متحده در فوریه 2021 گواهی معتبر بر این مأموریت است. بنابراین، در صورت پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، اتحادیه اروپا در قالب ناتو بیش از هر زمان دیگری با روسیه مخالف خواهد بود و برخی فشارهای جهانی بر دستور کار مسکو وارد خواهد شد و این همان چیزی است که مقامات آمریکایی به دنبال آن هستند. برای. آن ها هستند؛ به قیمت متفقین، روسیه تضعیف شد. بنابراین، با گسترش ناتو و تقویت قدرت های نظامی کشورهای اروپایی، ناتو یک اتحاد اروپایی ایجاد کرده است که تحت کنترل روسیه است و ایالات متحده می تواند چین را آشکارا کنترل کند.

اما در پاسخ به سوال دیگری که پیامدهای استراتژیک آینده سوئد و اتحاد ناتو فنلاند چیست؟ لازم به ذکر است که این امر منجر به گسترش و تقویت ناتو و محاصره منظم اطراف روسیه و در نتیجه افزایش فضای امنیتی و سطح تنش در منطقه نوردیکا خواهد شد. اگرچه فنلاند و سوئد ساکنان و سیستم‌های نظامی قابل توجهی ندارند، اما همچنان دارای ارتش‌های مدرن و زیرساخت‌های فن‌آوری نظامی هستند و در سال‌های اخیر هزینه‌های نظامی به دلیل نگرانی در مورد تهدید روسیه افزایش یافته است. از زمان آغاز جنگ اوکراین، فنلاند بودجه نظامی خود را از 3 میلیارد دلار به 5 میلیارد دلار و سوئد با 5 میلیارد دلار به 7 میلیارد دلار افزایش داده است. عضویت این دو کشور باعث تقویت ناتو و فراگیرتر شدن آن خواهد شد.

روس‌ها به وضوح پیوستن سوئد و فنلاند به پیمان آتلانتیک شمالی را تهدیدی جدی می‌دانند و بنابراین در صورت اتحاد این دو کشور در ناتو، آینده چندان دوری بین روسیه و جبهه مسلح و سیاسی نخواهند دید. ما غرب خواهیم شد. به همین دلیل، کرملین موشک‌های هسته‌ای را پیشنهاد می‌کند که قادر به حمل تسلیحات هسته‌ای به خاک روسیه با فنلاند و سایر کشورهای اروپایی، با حمله به دیگر بخش‌های کشورهای همسایه روسیه، با استفاده از کاهش یا فشار بر صادرات انرژی هستند. البته تلاش‌های کرملین برای یافتن و ایجاد یک اتحاد نظامی سودمند برای دوجانبه راه‌حل‌هایی است که روسیه می‌تواند در پاسخ به این موضوع اتخاذ کند.

بنابراین، گسترش ناتو تنها ابعاد جدیدی از امنیت و ثبات را برای کشورهای اروپایی به ارمغان نمی آورد. بلکه با قرار دادن آنها با روسیه و تبدیل درگیری با اروپا به ابزاری برای اهداف و منافع آمریکایی ها، توسعه سیاسی و اقتصادی یک قاره سبز را مختل کرده و اروپای شرقی و شمالی را به بحرانی جدید تبدیل می کند. یک کشور جهانی شده نقشه

دکمه بازگشت به بالا