استان ها

مرگ 33 نفر ناشی از برق‌گرفتگی در مازندران

به گزارش تی تی آنلاین از مازندران، علی عباسی اظهار داشت: 31 نفر برق گرفتگی و 2 نفر زن بودند. سال گذشته (1400) 42 نفر (37 مرد و مابقی زن) بر اثر برق گرفتگی در این استان جان خود را از دست دادند. تحقیقات انجام شده توسط سازمان پزشکی قانونی نشان می دهد که بیشتر این حوادث ناشی از عدم آشنایی با اصول پیشگیری از برق گرفتگی و اصل کلی برق گرفتگی یعنی انتقال برق از بدنه به زمین است.

وی افزود: فیوزهای اتوماتیک یا اتوماتیک از برق گرفتگی جلوگیری نمی کنند و کمترین مقدار برق – حدود 100 میلی آمپر – اگر از بدن ما عبور کند با غیرفعال کردن قلب باعث مرگ انسان می شود در حالی که فیوزها اینطور نیست. آنها ده یا حتی صد برابر این مقدار کمتر از جریان هستند. به خاطر داشته باشید که فیوزها نمی توانند از خرابی و آتش سوزی، قطع جریان و برق گرفتگی و مرگ جلوگیری کنند. از طرفی سیم پایه نقش موثری در جلوگیری از برق گرفتگی دارد. وجود سیم سوم در سیم کشی خانه (سیم ارت) مهم است و به جلوگیری از برق گرفتگی کمک می کند.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران تاکید کرد: احتمال برق گرفتگی در محیط های مرطوب بسیار بیشتر از محیط های خشک است. مقاومت دست خشک انسان در برابر الکتریسیته هزاران برابر بیشتر از پوست مرطوب و مرطوب است، بنابراین خشک نگه داشتن پوست دست و اجتناب از هرگونه تماس با هادی های جریان الکتریکی به جلوگیری از این حوادث کمک می کند. به یاد داشته باشید، اگر با برق سر و کار داریم، می خواهیم از کفش های خشک استفاده کنیم و مطمئن شویم که هیچ قسمتی از بدن ما مستقیماً با زمین تماس نداشته باشد.

46

دکمه بازگشت به بالا