بین الملل

مکرون تهدید کرد: ایران را به خودش می‌آوریم!

مکرون که در جریان دیدار با یایر لاپید، نخست وزیر جدید اسرائیل در کاخ الیزه صحبت کرد، افزود: ایران همچنان از فرصت برای دستیابی به توافق صلح استفاده می کند. وی در ادامه تاکید کرد: برنامه ما این است که با هماهنگی کامل با متحدانمان کار کنیم تا ایران بتواند به احساسات خود (از غفلت) دست یابد.

رئیس جمهور فرانسه همچنین گفت: توافق هسته ای برای مهار تضعیف اقدامات ایران کافی نخواهد بود، با این حال باید از این توافق حمایت کرد، بلکه اول از همه منافع امنیتی دوستانمان به ویژه اسرائیل و بعد از آن ایران است. “.

توصیف «سهل انگاری» ایران از رئیس جمهور فرانسه پس از از سرگیری معاهده غیرمستقیم هسته ای ایران و آمریکا از طریق اتحادیه اروپا، پس از سه ماه وقفه در قطر، هفته آینده از سر گرفته شد، اما به پایان رسید. دوباره بدون نتیجه . اتحادیه اروپا و ایالات متحده معتقدند ایران از ادامه امضای توافقنامه ای که از ابتدای ماه مارس روی میز بوده امتناع کرده است.

نخست وزیر اسرائیل در این نشست گفت: گاهی هیچ نیروی نظامی دیگری برای حفظ صلح وجود ندارد. وی افزود: ایران پیوسته این توافق هسته‌ای را نقض کرده و به توسعه طرح تسلیحات هسته‌ای خود ادامه می‌دهد و جهان باید با ایران برخورد کند.

رئیس جمهور فرانسه پس از این دیدار خطاب به نخست وزیر اسرائیل گفت: می دانید که همیشه می توانید روی اهمیت همیشگی امنیت اسرائیل برای فرانسه و تعهد همیشگی ما به امنیت منطقه حساب کنید.

ماکرون روز سه شنبه به عنوان نشانه ای از “روابط عالی بین دو ملت” و عملیات نظامی اوکراین در روسیه برای میزبانی اولین سفر رسمی نخست وزیر جدید اسرائیل در پاریس دعوت شد و گفت: “امنیت ملی و حاکمیت ملی اوکراین باید رعایت شود. حفظ شده است.”

وی گفت: چینش روابط اسرائیل و کشورهای عربی تداوم این روند ضروری را تثبیت و حمایت کامل می کند و امیدوارم در این راه اسرائیل نیز فرانسه را همراهی کند.

رئیس جمهور فرانسه سپس به موضوع پتانسیل گاز در مرزهای لبنان و اسرائیل اشاره کرد و تاکید کرد که باید از هر اقدام «خطراتی» برای رویه فعلی بین بیروت و تل آویو در این زمینه اجتناب شود.

مکرون همچنین خاطرنشان کرد که در مصاحبه با نخست وزیر اسرائیل، مرزهای دریایی با لبنان را مدیریت خواهد کرد. رئیس جمهور فرانسه گفت: دو کشور درگیر دستیابی به توافقی هستند که استفاده از انرژی را به نفع هر دو ملت تضمین کند.

لبنان و اسرائیل، دو کشور همسایه که هنوز رسماً در جنگ هستند، در اکتبر 2020 با واشنگتن برای محدود کردن اختلافات دریایی، رفع موانع موجود و استخراج گازهای کشف شده در امتداد سواحل مدیترانه وارد مذاکره شدند. اما این مذاکرات در ماه می 2021 به دلیل گسترش اختلافات به حالت تعلیق درآمد.

یایر لاپید که چند روز پیش حزب‌الله را به جلوگیری از «مداخله با لبنان و اسرائیل در مرزهای دریایی» متهم کرد، روز سه‌شنبه در پاریس هشدار داد: «اسرائیل با وجود حملات مکرر هرگز به جای خود باز نمی‌گردد».

نخست وزیر اسرائیل هشدار داد: ایران در تلاش است تا حملات تروریستی گسترده ای علیه اسرائیلی ها انجام دهد. حزب الله همچنین بیش از صد هزار موشک به اسرائیل شلیک کرد و باید به هر حمله ای پاسخ دهد.

رئیس جمهور فرانسه همچنین تایید کرد که “اسرائیل در ماه های اخیر بار دیگر از تروریسم ضربه سختی خورده است”.

311311

دکمه بازگشت به بالا