فرهنگ و هنر

نخستین شعر «سایه» از کیوان به دستم رسید

ایرج افشار گفت: اولین آهنگی که در مورد سایه دیدم از زحل است.

به گزارش تی تی آنلاین، دکتر بنیاد محمود افشار به مناسبت ششم اسفندماه سال 94، شاعر قدیمی امیرهوشنگ ابتهاج (ع) مطلبی را درباره ایرج افشار، فرهنگی فقید ایران نوشت. لیبرتو 23 فیلم تاریخی و ادبی محمود افشار (دوناتوس امیرهوشنگ ابتهاج (ح.ک)، انتشارات دکتر محمود افشار.

یادم نیست اولین برخورد من با سایه در تهران کجا بود، اما از آنجایی که می دانم سایه تهران در سال 1325 به میانه رشت رسیده بود، طبیعتاً یک ماه یا بیشتر پس از آمدنش، اطلاعات و گفتگو شروع شد. کیوان مرتضی بی شک واسطه این ارتباط بود. مگر اینکه سایه بگوید که نبود و دیگری بود.

اولین آهنگی که از سایه زحل دیدم برایم آمد. تحویل شنبه یک نسخه دستگاهی از اشعار خوب برای انجام و آوردن برای دوستان بود. یک هفته بود، با این همه رکورد بدشانس بودم. بنابراین شعرهای زیادی را در سایه دیدم و خواندم. وقتی به کوه و صحرا می رسیم، کیوان شعرهایی از همین دست می خواند. و اگر در داستان ما نقشی داشته باشد.

سایه به زودی در بافت شعری تهران «غیر تداعی» شهرت یافت. به خصوص که شاعر برجسته آن روز مهدی حمیدی که هنوز طبیب نشده بود، مقدمه ای برای اولین دفتر شعر سایه نوشته بود.

سایه پس از ورود به تهران با فریدون توللی نیز ملاقات کرد. شکی نیست که تولی جذابیت و سرشتی را در نوآوری به شعر فارسی خواهد دید که برای شاعران تازه کار خواهد دید. سایه شهریار و خانلری به مناسبت شعر والای خود سفر کردند و البته نیما که به سه سفر مختلف رفتند.

این مجموعه قابل توجه برای سایه ها آماده می شود و چند مورد را دیده ام که ما را به یاد وسعت تقوا و دوستی قدیمی از دوران جوانی می اندازد. برای او دقیقاً شصت سال سلامتی آرزو می کنم.»

اولین آهنگ

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا