حوادث

همه چیز درباره رمزارزها، از کلاهبرداری و فیشینگ تا تله “شت کوین‌ها”

رئیس مرکز تشخیص اقدامات سایبری پلیس فتا با تشریح خطرات ارزهای دیجیتال گفت: ورود به حوزه ارزهای دیجیتال با خطرات واقعی زیادی مانند کلاهبرداری، تله و کمین همراه است و افراد بدون ورود به این حوزه ها وارد نشوند. . دانش کافی مفید است.

به گزارش تی تی آنلاین، علی محمد رجبی با اشاره به خطراتی که در حوزه ارزهای رمزپایه وجود دارد، گفت: وقتی فناوری های جدید منتشر می شود و تابلوهای زیادی پیرامون آن ها شکل می گیرد، عده ای بدون اینکه خودشان را به روز کنند، تنها از روی برد و از روی ناآگاهی وارد آن می شوند. علاوه بر این، افرادی که تحت عنوان کلاهبرداری کار می کنند از این ضعف برای کلاهبرداری از قربانیان خود استفاده می کنند.

وی در مورد ارزهای رمزنگاری شده گفت: رمزارزها یا توکن ها مقادیری از کدها هستند که با الگوریتم های خاصی تولید می شوند و بر اساس تعداد طرفدارانی که دارند یا اقبالی که نسبت به آنها دارند، ارزشمند می شوند. این نشانه ها در نوشته های خودشان ذخیره می شوند. رمزارزها فرآیند پیچیده و دشواری نیستند و مهم ترین نکته اعتبار آنهاست. افرادی که این بازار و فناوری را نمی شناسند، ارزش واقعی این ارزهای رمزپایه را نمی دانند، فقط رسید را اندازه می گیرند و گرفتار می شوند. بنابراین دانستن خطرات ارزهای دیجیتال بسیار مهم است.

رجبی در خصوص تهدید فرآیند ارزهای رمزپایه اظهار کرد: جرم رایج در حوزه ارزهای دیجیتال این است که افراد ناآگاهانه به برخی افراد اعتماد می کنند و به آنها پول می دهند تا ارزهای دیجیتال بخرند. برخی از این کلاهبرداران و کارشناسان جعلی اصلاً ارز دیجیتال نمی خرند، پول را می گیرند و ناپدید می شوند. برخی دیگر ارز دیجیتال می خرند و کیف پولی از توکن های افراد را نزد خود نگه می دارند و پس از مدتی کیف پول را خالی می کنند.

وی افزود: مشکل دیگری که وجود دارد، خرید ارز دیجیتال ارزان است. در این زمینه، فرآیند پمپ و تخلیه نامیده می شود. شت کوین ابتدا به صورت رایگان داده شد و سپس در فرآیند قیمت پایین مشتریان را جذب می کند و ارزش آن به سمت بالا می رود تا بتواند وارد بازار ارزهای دیجیتال شود. کلاهبرداری با تبلیغات و استفاده از افراد مشهور به آن در فضای مجازی اعتبار می بخشد و مردم ارزهای دیجیتال ارزان را خریداری می کنند. بعد از مدتی، آن شخص معروف از پروژه کنار می رود و ارز دیجیتال سقوط می کند.

رجبی که در این برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، در ادامه بیان کرد: خرید اخیر شات کوین نیز افزایش یافته است و حجم بسیاری از افرادی که ضرر می کنند تحت تاثیر این موضوع قرار می گیرد. مورد بعدی توسط بدافزار شناسایی می شود. در این صورت مجرمان با ایجاد یک کیف پول جعلی و استفاده از روش های مختلف مانند شبکه های اجتماعی بدافزار را روی فرد نصب می کنند و پس از اطلاعات هک کیف پول خالی می شود. این مثل یک قلاب است.

بعدی: ریسک بعدی در این زمینه در تعویض قلاب است. مردم از آن برای تبادل ارز استفاده می کنند. به این ترتیب مجرمان سایتی کاملا مشابه صرافی اصلی ایجاد می کنند و مانند روش قبلی اطلاعات اکانت های اصلی را پاک می کنند. یکی از ریسک‌هایی که در این زمینه وجود دارد این است که به دلیل تحریم‌ها به بسیاری از صرافی‌های بین‌المللی دسترسی نداریم و کسب‌وکار ما را منتشر و تحریم می‌کنند و حساب‌های ما را مسدود می‌کنند. در این صورت فرد دیگر به اموال خود دسترسی نخواهد داشت. عده ای برای دور زدن تحریم در کشورهای همسایه هویت ساختند، اما پس از از بین رفتن این هویت ها و امروز مردم دیگر نمی توانند کالاهای خود را خارج کنند.

رجبی در ادامه توضیح داد: موضوع خطرناک بعدی هک کیف پول یا حساب کاربران در صرافی ها است. هرکس وارد این عرصه شود باید متوجه این تهدیدها باشد. روند رسیدگی به این جرایم در پلیس فتا نیز بسیار پیچیده است، زیرا بسیاری از مجرمان خارج از کشور هستند و هویتی ندارند.

وی در مورد کلاهبرداری پونزی گفت: عده ای می گویند که اصلا به این رمزارزها اعتقادی ندارند و ارزهای رمزنگاری شده نمی خرند و سراغ روش های دیگر می روند. این مورد دیگری از کلاهبرداری پونزی است. در سال‌های گذشته، شرکت‌های شبکه‌ای و هرمی در ایران فعالیت می‌کنند و بسیاری از آن آسیب دیده‌اند. در آن زمان این شرکت ها محصولی را می فروختند و شبکه می ساختند. سرشبکه از این مسیر درآمد کسب می کرد و اجناس نیز ارزان بود.

رجبی ادامه داد: این کلاهبرداری هم اکنون در فضای مجازی در حال انجام است. به عنوان مثال گروهی مانند tmon55 افراد زیادی را در استان های مجاور و آذربایجان شرقی درگیر کردند. مردم به این شبکه پول می‌ریزند و قرار بود هر ماه پول آنها دو برابر شود، اما اتفاق نظر این است که هیچ تجارتی در هیچ کجای دنیا نمی‌تواند پول شما را دو برابر کند. این افراد حتی اطلاعات اولیه ای در مورد حوزه ارزهای دیجیتال نداشتند.

وی افزود: به عنوان مثال ارز دیجیتال معروفی مانند بیت کوین از 60 هزار دلار به 25 هزار دلار در مدت یک سال رسید. چطور این بازار با این همه نوسان دوبرابر می شود؟ این یک موضوع بسیار جدی است و مردم باید بدانند که این جدول ضرب قطعا کلاهبرداری است. در این شبکه اولین کسانی که وارد می شوند سود می برند و بعد از مدتی مکان فرو می ریزد و افرادی که در انتهای هرم هستند متضرر می شوند. شناسایی هویت کلاهبرداران نیز به دلیل کمیاب بودن مشکل است.

رجبی در توصیه به شهروندان برای ورود به این بازارها گفت: از نظر روانشناسی شاید میل باعث می شود که مردم به این بازارها کشیده شوند. حتی برخی افراد به امید کسب سود بیشتر اعتماد کرده و سرمایه خود را از دست می دهند. برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال به دانش زیادی در زمینه امنیت، تحلیل بازار مالی و فناوری اطلاعات نیاز دارید و اگر این دانش را ندارید وارد نشوید. موارد کریپتوکارنسی به «متاورس» هم کشیده شده است و کلاهبرداری های زیادی در متاورس تحت عنوان خرید زمین و … صورت می گیرد که مردم مراقب باشند و بدانند که هیچ فایده ای ندارند.

وی گفت: مردم نیز می توانند تخلفات را به سایت پلیس اطلاع دهند تا کارکنان ما به صورت 24 ساعته با کاربران چت کنند. در این طرح میدانی نیز شماره 096380 وجود دارد.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا