استان ها

همکاری‌ها و تبادل کالایی بین ایران و روسیه افق روشنی دارد

به گزارش تی تی آنلاین از انزلی: ماکسیم کاستاروف رئیس این هیئت ده نفره شامگاه پنجشنبه در نشست پیشرفت تجارت ایران و روسیه که در منطقه آزاد انزلی در جمع تجار برگزار شد. سازمان منطقه آزاد انزلی و هیئت تجاری روسیه نتایج نشست های 2 روزه خود در این حوزه را ارائه کردند. عنوان خوب و مسیر شکسته ای ذکر کرد: تبادل نظر جدی بین تجار ایرانی و روس در بیش از 100 کشور روسیه برگزار شد. شرکت کنندگان همتایان ایرانی خود را پیدا کردند.

وی افزود: علاوه بر مدیران اقتصادی حاضر در این جلسات، روسای اتاق های بازرگانی استانی روسیه نیز در این کنفرانس ها شرکت کردند، در منطقه تومسک بیش از 500 کارفرما و شرکت آماده همکاری با ایران در این منطقه هستند. پتانسیل خوبی در زمینه چوب و نفت و صنایع پتروشیمی دارد و جمهوری اسلامی ایران یکی از شرکای خوب و توانمند روسیه محسوب می شود.

وحید طالب پور صادرات و صادرات مجدد خارجی را یکی از امکانات منطقه آزاد انزلی دانست و گفت: تجار روسی می توانند با نام شرکت خود در منطقه آزاد انزلی از مزایای این منطقه بهره مند شوند. بر اساس قانون مناطق آزاد، شرکت ها از زمان ثبت از پرداخت مالیات معاف هستند و تمامی موارد لازم برای این شرکت ها اعم از مجوز و پروانه بهره برداری در منطقه آزاد انزلی انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: شرکت های خارجی می توانند با شریک 100 درصد خارجی کار کنند یا با شرکت های داخلی در منطقه آزاد انزلی همکاری کنند و اکثر ماشین آلات و مواد اولیه از عوارض گمرکی معاف هستند. همچنین امکان واردات ماشین آلات برای فعالیت های تجاری و خدماتی با کمترین هزینه وجود دارد.

آموزش می دهد که منطقه آزاد انزلی آمادگی تاسیس بانک های روسی و تجارت بازرگانی و تسویه کالا را دارد و دانشگاه روسیه منطقه تومسک می تواند شعبه خود را در منطقه آزاد انزلی تاسیس کند.

این شرکت به افزایش ناوگان در دریای خزر نیاز دارد.

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت کشتیرانی دریای خزر همچنین افزود: 80 درصد جابجایی کالا در دنیا و ایران همواره از طریق حمل و نقل دریایی انجام می شود و کشتیرانی دریای خزر دارای سیلوی غلات 45 هزار تنی است. مجموعه بندر انزلی و سالانه 2 میلیون تن کالا اعم از خودرو، غلات و مصالح ساختمانی در دریای خزر جابجا می شود.

کامبیز جهانبانی ادامه داد: این شرکت علاوه بر صادرات و واردات، 1000 کانتینر کالا را از طریق ترانزیت جابجا کرده که بیشتر آنها از آستاراخان روسیه بوده است. حمل و نقل از طریق ترانزیت جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال جاری تاکنون 40 هزار مایل جابجا شده است.

وی افزود: کشتیرانی دریای خزر در بنادر شمالی ایران و خارج از کشور و اروپا شعبه دارد و به فعالیت های اقتصادی ایران و روسیه خدمات رسانی می کند.

جهانبانی توسعه کشتی های دریای خزر را از برنامه های شرکت کشتیرانی عنوان و خاطرنشان کرد: این توسعه از طریق ساخت و خرید کشتی امکان پذیر است و نیازمند نوسازی بنادر و تجهیزات پشتیبانی است.

میشم محمدنژاد معاون توسعه سازمان منطقه آزاد انزلی نیز آمادگی کامل منطقه آزاد انزلی را برای همکاری های توسعه ای دو کشور نشان داد و خواستار بهبود زمینه همکاری های اقتصادی و سیاسی دوجانبه شد.

مهدی کاظمیان سخنران و مدیر روابط بین الملل منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست گزارشی از فرصت های تجاری، صنعتی و گردشگری ارائه کرد.

در پایان این نشست با حضور نمایندگان جامعه و دارایی، تجار و فعالان ترانزیتی منطقه آزاد انزلی، هیات تجاری روسیه از زیرساخت های بندری و شهرک های صنعتی منطقه آزاد انزلی و مجتمع بندری انزلی بازدید کردند. .

همکاری و تبادل کالا بین ایران و روسیه افق روشنی دارد

دکمه بازگشت به بالا