بین الملل

وزیر دفاع: منطقه قفقاز نباید به زمین رقابت دیگران تبدیل شود

وزیر دفاع: منطقه قفقاز نباید به زمین رقابت دیگران تبدیل شود

وزیر دفاع در دیدار با همتای ارمنستانی خود گفت: جستجوی امنیت در خارج از منطقه نتیجه معکوس دارد و منطقه را به محل منازعه قدرت‌ها تبدیل و امنیت و ثبات در منطقه را دچار چالش‌های بیشتر می‌کند،

به گزارش گروه سیاست و جامعه خبرگزاری  و فناوری آنا، وزیر دفاع ارمنستان با حضور در ستاد وزارت دفاع در تهران با امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

آشتیانی در این دیدار با بیان اینکه موضوع تقویت روابط با کلیه همسایگان، جزء اصول سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران است، گفت: کشور ارمنستان از اهمیت ویژه‌ای در روابط همسایگی برخوردار است و روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف از بدو استقلال ارمنستان، همواره روند رو به رشدی داشته است.

وزیر دفاع حمایت از صلح جامع و پایدار در منطقه را از مواضع جمهوری اسلامی دانست و افزود: موضع قاطع جمهوری اسلامی ایران حمایت از تمامیت ارضی کشورهای منطقه و حق حاکمیت آنها بر تمام قلمرو خود و عدم تغییر مرزهای شناخته شده بین‌المللی است و در خصوص منطقه قفقاز نیز بر این سیاست پایبند هستیم و از مذاکره مستقیم، صلح پایدار و ارتباط مستقیم دو همسایه آذربایجان و ارمنستان پشتیبانی کرده و این امر را زمینه‌ساز پیشرفت و توسعه منطقه قفقاز می‌دانیم.

وی ادامه داد: در مورد امنیت منطقه، معتقدیم معماری امنیت منطقه باید در خود منطقه طراحی شود و لذا هر رویکردی که توسط کشورهای منطقه برخلاف این سیاست اتخاذ شود، به هیچ عنوان مورد پذیرش نیست.

وزیر دفاع با تأکید بر امنیت درون منطقه‌ای و سازوکارهای منطقه‌ای امنیت تصریح کرد: جستجوی امنیت در خارج از منطقه نتیجه معکوس دارد و منطقه را به محل منازعه قدرت‌ها تبدیل و امنیت و ثبات در منطقه را دچار چالش‌های بیشتر می‌کند و لذا نباید اجازه دهیم منطقه قفقاز به زمین رقابت دیگران تبدیل شود زیرا در این صورت ثبات و امنیت تک‌تک کشورها به مخاطره می‌افتد.

«سورن پاپیکیان» وزیر دفاع ارمنستان نیز در این دیدار با بیان اینکه دوستی ایران و ارمنستان تاریخی و چند هزارساله است، اظهار داشت: برای ما بسیار مهم است که هر دو کشور در قبال ثبات در منطقه دیدگاه مشابه دارند و باید با نگاه به تحولات و امنیت منطقه‌ای برای نزدیکی بیشتر روابط دوجانبه تلاش کنیم و در این مسیر با نظر جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تقویت صلح و گسترش روابط دوستانه دو کشور آذربایجان و ارمنستان هم نظر هستیم.

نشر بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا