عمومیکسب و کار ویژه

وعده های غذایی مورد نیاز سگ

برای اکثر سگ های بالغ، دو وعده غذایی در روز برای حفظ وزن و سلامت سگ بهینه است. بسته به سن و شرایط سلامتی سگ شما ممکن است به دفعات بیشتر غذا دهید. صرف نظر از اینکه چند بار در طول روز تغذیه می‌کنید، سعی کنید یک برنامه غذایی ثابت را برای ایجاد عادات غذایی خوب حفظ کنید. با دامپزشک خود مشورت کنید تا بهترین نوع و مقدار غذایی که سگ شما در مراحل مختلف زندگی خود نیاز دارد را تعیین کند تا وزن و سیستم گوارشی سالمی داشته باشد.

توله سگها  باید ۴ وعده در روز تغذیه شوند. این مقدار از ۴ تا ۶ ماهگی به ۳ وعده در روز کاهش می یابد. فاصله غذا دادن به سگ، باید با سن و نژاد سگ متناسب باشد. رژیم های غذایی مخصوص توله سگ ها مواد غذایی لازم برای رشد استخوان ها و حفظ سلامت سگ ها را فراهم می کند.

در مورد فاصله غذا دادن به سگ ها، باید بدایم که سگهای یک ساله یا بزرگتر باید 1 الی 2 بار در روز تغذیه شوند. نژادهای کوچک بسیار بیشتر از نژادهای بزرگ انرژی می سوزانند بنابراین باید 2 الی 3 وعده در روز تغذیه شوند.

نکات تغذیه ای سگ ها:

  • موقع غذا خوردن آب کافی در اختیار سگ خود قرار دهید.
  • رژیم غذایی سگ خود را هرگز به صورت ناگهانی تغییر ندهید. در صورت نیاز رژیم غذایی حیوان خانگی باید به تدریج و طی یک دوره 7 الی 10 روزه تغییر کند.
  • آرامش سگ خود را در هنگام غذا خوردن بهم نزنید. برداشتن کاسه در هنگام غذا خوردن باعث اضطراب و در نتیجه رفتار پرخاشگرانه در حیوان خانگی شما می شود.
  • بهتر است برای سگ خانگی خود از انواع غذاهای مخصوص استفاده کرده و هیچ گونه مکمل دیگری به آن اضافه نکنید مگر اینکه توسط دامپزشک توصیه شود. مصرف بیش از حد مکمل می تواند برای سگ خانگی شما مضر باشد.
  • مراقب تغذیه بیش از حد سگ باشید. حیوان خانگی شما به هیچ وجه نباید بیشتر از مقدار نیاز غذا بخورد. مقدار مناسب غذا معمولا مدفوع سفت و قهوه ای تیره ایجاد می کند. اگر مدفوع سفت بوده اما در انتها نرمتر باشد، نشانه تغذیه بیش از حد است.
  • قبل از مسافرت با اتومبیل به سگ خود غذا ندهید زیرا این امر می تواند باعث بیماری سگ شود. همچنین یک ساعت قبل یا بعد از ورزش هم نباید سگ خود را تغذیه کنید. زیرا این کار می تواند منجر به درد، نفخ و گشاد شدن معده شود که ابتلا به آن در سگ ها بسیار خطرناک است.

چقدر باید به سگم غذا بدهم؟

غذای سگ باید با کیفیت و بدون غلات باشد. هنگام خرید به لیست مواد تشکیل دهنده غذای سگ که بر روی برچسب نوشته شده است، دقت کنید. اگر غذای سگ دارای کیفیت بالا باشد برای تغذیه نژادهای کوچکتر به ازای هر ۱۰ کیلوگرم وزن بدن تقریباً از یک الی یک و نیم فنجان غذا در روز استفاده کنید. زیرا این سگ ها نسبت به نژادهای بزرگتر انرژی بیشتری سوزانده و در نتیجه به کالری بالاتری نیاز دارند. در نژادهای بزرگ و غول پیکر غالباً به ازای هر ۱۰ کیلوگرم وزن بدن باید از ۱ فنجان غذا استفاده کرد.

در هنگام تغذیه مقدار غذای سگ را بر اساس موارد زیر تنظیم کنید:

  • سطح فعالیت سگ
  • متغیرهای محیطی مانند دما
  • میزان کالری واقعی غذا، وزن فعلی سگ
  • کالری اضافی که سگ شما در طول روز علاوه بر وعده های اصلی خود دریافت می کند.

فاصله غذا دادن به سگ در غذاهای آماده سگ

مقدار غذای مورد نیاز حیوانات خانگی در هر وعده باید به ترتیب وزنی بر روی برچسب های غذایی درج شوند. در حالیکه دستورالعمل هایی که توسط تولید کنندگان بر روی برچسب های مواد غذایی نوشته می شود در برند های مختلف با هم تفاوت داشته و بندرت دقیق هستند. عواملی مانند سن، سلامتی، وضعیت تولید مثل و شدت فعالیت و ورزش روزانه بر میزان غذایی که سگ شما باید دریافت کند تأثیر می گذارد. بنابراین هنگام تغذیه حیوان خانگی خود باید همه این عوامل را در نظر بگیرید. همچنین اگر در مورد مقدار غذای مورد نیاز سگ خود شک دارید با دامپزشک مشورت کنید.

غذای با کیفیت بالا انتخاب کنید زیرا غذاهای بی کیفیت باعث مشکلات گوارشی می شوند و اغلب هزینه تمام شده آنها برای شما بیشتر است (زیرا برای سیر شدن باید غذای بیشتری به سگ خود بدهید).

دانستن وزن سگ بسیار مهم است. مرحله بعدی تعیین سطح فعالیت سگ ها است، به یاد داشته باشید که علاوه بر همه عوامل مانند سطح ورزش، سن و غیره باید هرگونه کالری اضافی را هم در نظر بگیرید.

مقدار اولیه غذا را می توان بر این اساس تنظیم کرد. پس از شروع تغذیه با مقدار مناسب غذا، حداقل ماهی یکبار سگ خود را وزن کنید تا مطمئن شوید که دچار اضافه وزن نشده است. در صورت لزوم، مقدار غذا را اندکی کم یا زیاد کنید تا سگ شما در وزن ایده آل خود بماند.

چکار کنم که سگم غذایش را با عجله نخورد؟

سگ هایی که غذای خود را با عجله می خورند ، هنگام تغذیه مقدار زیادی هوا جذب می کنند. حتی می تواند باعث ناراحتی معده و دستگاه گوارش شود. برای تشویق سگ به برداشتن لقمه های کوچتر می توانید یک جسم خارجی مانند توپ فلزی کوچک در کاسه غذا قرار دهید.

اگر بیش از یک حیوان خانگی دارید، به طور جداگانه غذا دهید تا رقابت برای خوردن غذا کاهش پیدا کند.

دستورالعمل های تغذیه برای توله سگ ها

هنگامی که توله سگ های جوان می توانند شروع به خوردن غذای سگ کنند، باید هر روز چهار وعده غذایی کوچک به آنها بدهید. از سه تا شش ماهگی می‌توانید برنامه تغذیه را به سه بار در روز کاهش دهید. وقتی توله سگ شما به شش تا ۱۲ ماهگی رسید، دو بار در روز به او غذا بدهید.

همچنین در این مدت از غذا دادن به توله سگ به غذای بزرگسال تغییر می‌دهید. نژادهای کوچک می‌توانند زودتر از نژادهای بزرگتر جابجا شوند. با دامپزشک خود برای تعیین بهترین زمان برای تغییر به غذای جدید کار کنید. حفظ یک برنامه تنظیم شده نه تنها به روز سگ شما ثبات می‌بخشد، بلکه به آموزش سگتان نیز کمک می‌کند. حدود 10 تا 15 دقیقه پس از غذا خوردن توله سگ خود را بیرون بیاورید و مدفوع کند، زمانی که احتمالاً نیاز به دفع دارد.

برنامه غذایی برای سگ های بالغ

غذا دادن به سگ خود دو بار در روز برای سگ های بالغ توصیه می‌شود. تنظیم زمان غذا می‌تواند به ایجاد روتینی کمک کند که می‌تواند به ایجاد تغییرات آسان تر کمک کند. وقتی کیبل را عوض می کنید، زمان غذا را تعیین کنید به این معنی که سگ شما گرسنه است و احتمال دارد غذای جدید را بخورد. همچنین هنگامی که تغییراتی در زندگی ایجاد می شود مانند یک نوزاد جدید یا حیوان خانگی، راحتی و ثبات را ارائه می‌دهد.

تغذیه آزاد یا ارائه یک وعده غذایی بزرگ توصیه نمی‌شود. همه سگ‌ها پرخوری نمی‌کنند، اما پر نگه داشتن کاسه همیشه به جای غذا دادن به وعده های غذایی کوچکتر می‌تواند چالش هایی ایجاد کند. اگر سگ شما بیمار است، تخمین میزان غذا خوردن او دشوار است. همچنین اگر غذا خوردن سگ شما از کنترل خارج شود، می تواند منجر به چاقی شود. علاوه بر این، می تواند تغییراتی مانند معرفی یک حیوان خانگی جدید را چالش برانگیزتر کند، به خصوص اگر حیوان خانگی جدید غذا خوردن خود را به خوبی تعدیل نکند.

غذای سگ باید نیازهای تغذیه ای را برآورده کند

مطمئن شوید که مقدار مناسبی از غذای مناسب سگ را در زمان تغذیه می‌دهید. خرید غذای حیوانات خانگی حتی برای باتجربه ترین صاحبان سگ نیز می‌تواند سخت باشد. با دامپزشک خود مشورت کنید تا تصمیم بگیرید که بهترین رژیم غذایی برای سگ شما چیست.

غذای سگ خود را با اطمینان از داشتن مواد باکیفیت با مواد پرکننده کم و مناسب برای نژاد و سن او انتخاب کنید. به عنوان مثال، بسته به سن سگ خود، غذای توله سگ، بزرگسال یا سالمند را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که غذایی که برای سگ های مسن انتخاب می کنید پروتئین کاهش نیافته باشد. برخی از برندها نیز فرمولاسیون خاصی برای نژادهای اسباب بازی، سگ های نژاد کوچک و سگ های نژاد بزرگ خواهند داشت.

پس از انتخاب غذا، برچسب آن را بررسی کنید تا مشخص شود که بر اساس وزن سگ خود چه مقدار در روز باید غذا بدهید. سپس آن را بر تعداد وعده های غذایی که در روز می خورید تقسیم کنید. این باید به سگ شما مقدار مناسب کالری و مواد مغذی را برای حفظ وزن سگ شما ارائه دهد. ممکن است لازم باشد بسته به سطح فعالیت سگ خود این مقدار را کمی تنظیم کنید.

ملاحظات و نگرانی های بهداشتی در مورد غذای سگ

از تغذیه بیش از حد خودداری کنید که می تواند منجر به افزایش وزن بدن شود. اگر از خوراکی‌ها برای تمرین استفاده می‌کنید، ممکن است لازم باشد مقدار غذای خشکی را که پیشنهاد می‌کنید کاهش دهید تا کالری اضافی دریافت کنید. اگر حیوان خانگی شما در مورد مقدار توصیه شده غذا بیش از حد یا کمبود وزن دارد، حتما با دامپزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که او هیچ گتفاوت وعده های غذایی انسان و سگ ها

غذا دادن به سگ : وقتی شما سه وعده غذاهای رنگارنگ در روز می خورید و بین آن میان وعده های خوشمزه میل می کنید، و سگتان تنها یک یا دو وعده دانه های خشک غذا در روز می خورد احساس گناه می کنید؟ نباید اصلا احساس گناه کنید. راه های سالم زیادی برای غذا دادن به سگتان وجود دارد، البته با توجه به نیازهای منحصر به فرد آن. در زیر لیستی از سه روش برتر را برایتان آورده ام

سگ های پرستار:

اگر سگتان در حال شیر دادن به توله هایش است، احتمالا بهترین راه اجازه استفاده آزاد از غذا است. سگ هایی که از بچه هایشان پرستاری می کنند به کالری بسیار بیشتری نیاز دارند تا بتوانند دائما شیر برای توله هایشان داشته باشند.

نکات منفی:

بیرون گذاشتن غذای سگ در طول روز می تواند باعث جمع شدن مورچه ها و جوندگان شود. این حالت وقتی بدتر می شود که سگتان را بیرون از خانه نگه دارید، پس مراقب باشید. و اگر بیشتر از یک سگ دارید، می تواند باعث ایجاد یک رقابت بی آنها شود. و این متد اصلا برای سگ های دیابتیک مناسب نیست.

وعده های غذایی را کنترل کنید

برای سگ هایی که هیچ وقت دست از غذا خوردن بر نمی دارند، از سیستم کنترل غذا استفاده کنید. اول، از دامپزشکتان وزن ایده آل سگتان را سوال کنید. اگر از غذاهای خشک تجاری استفاده می کنید، دقیقا مطابق دستور مصرف چاپ شده پشت جعبه غذا بر اساس وزن سگتان استفاده کنید. البته، بعضی وقت ها این مقدار هم بیشتر از نیاز روزانه سگتان است. دامپزشکتان می تواند مقدار دقیق غذای مورد نیاز سگتان در روز را محاسبه کند.

چند بار در روز غذا بدهیم؟

می توانید یک یا دو بار در روز به سگتان غذا دهید. بهترین راه استفاده از فاصله زمانی 8 تا 12 ساعت بین دو وعده غذا است. اگر از این راه استفاده می کنید، مقدار غذای مورد استفاده در روز که روی جعبه نوشته شده را تقسیم بر دو کنید.

نگاهتان به ساعت باشد

اگر نگران زیاد غذا خوردن سگتان نیستید، اما نمی خواهید تمام روز غذا را بیرون بگذارید. از متد غذا دادن زمان بندی شده استفاده کنید. در این سیستم شما در هر وعده، میزان زمان مشخصی برای خوردن غذا به سگتان وقت می دهید. مثلا هر وعده 30 دقیقه، و در صورتی که غذا را به صورت کامل مصرف نکرد، بقیه غذا از جلوی او برداشته می شود. وقتی 8 تا 12 ساعت دیگر دوباره غذا را برای سگتان آماده کردید، او گرسنه و آماده خوردن است.

در مورد تشویقی ها چه کار کنیم؟

تشویقی ها باید 5% تا حداکثر 10% رژیم غذایی روزانه را شامل شوند. از دامپزشکتان راجع به مقداری تعدادی که این 10% را تشکیل می دهند سوال کنید. این می تواند با توجه به وزن و سطح فعالیت سگتان متغیر باشد. اگر برای آموزش دادن سگتان نیاز به استفاده از تشویقی سگ دارید، از تکه های بسیار کوچک استفاده کنید.

سگ من فوق العاده است  اما همیشه گرسنه است

استفاده از جدول توصیه های تغذیه ای بر روی جعبه غذای خشک، باید یک نقطه شروع برای تصمیم گیری میزان غذا دادن به سگتان باشد. اگر سگتان همیشه گرسنه است، شاید بهتر باشد کمی بیشتر به او غذا بدهید. اما آگاه باشید، بعضی سگ ها همیشه گرسنه هستند و اضافه وزن هم دارند. باید از غذاهای رژیمی استفاده کنید که حجم بیشتری از معده را اشغال کنند.

مقدار حجم مورد نیاز غذای سگتان تغییر می کنند، در صورتی که:

سگتان فعالیت بالایی داشته باشد، حامله باشد یا توله هایش را شیر بدهد.

هوا بسیار سرد یا گرم باشد.

سگتان در حال ریکاوری بعد از جراحی یا بیماری باشد.

قبل از اینکه غذای بیشتری به سگتان بدهید، مطمئن شوید سگتان به دنبال کسب محبت و عشق از سمت شما نیست. اگر اینطور است، این احساسات را به او بدهید.

 

استفاده از غذای مناسب برای سگ ها خانگی تاثیر بسیار زیاد در سلامتی این حیوان دوست داشتنی دارد، شما عزیزان می توانید غذایی مناسب حیوانتان را از بخش وب سایت خریداری نمایید.همچنین می توانید برای معاینه و بررسی وزن حیوانتان به پلی کلینیک دامپزشکی سینا و شاهین شهر مراجعه و مشاوره های لازم را دریافت فرمایید.

ویکی پت از سال 1397 شروع به فعالیت کرده است. این مجموعه در سه بخش اصلی فعالیت می کند. یک) در خصوص فروش بهترین و به روز ترین محصولات باکیفیت حیوانات خانگی از جمله غذا، لوازم ضروری،  تشویقی فیله مرغ و … . دو) کلینیک ویکی پت که در شاهین شهر اصفهان واقع شده است و دارای کادر بسیار باتجربه و حرفه ایست که در زمینه ی کلیه خدمات پزشکی و بهداشتی برای حیوانات خانگی مشغول به فعالیت است. سه) بخش مجله اینترنتی این وب سایت که به روز ترین و دقیق ترین مطالب را برای یادگیری و تعامل هرچه بهتر با حیوانات در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

ونه نگرانی اساسی برای سلامتی ندارد.

سگ‌هایی که به سرعت یک وعده غذایی بزرگ می‌خورند ممکن است از یک بیماری تهدید کننده زندگی به نام نفخ رنج ببرند. اگرچه علت دقیق نفخ ناشناخته است، خوردن یا نوشیدن سریع و به دنبال آن ورزش ممکن است در این امر نقش داشته باشد. این عارضه بر سگ‌های نژاد بزرگ با سینه‌های عمیق مانند دانمارک‌های بزرگ، پودل‌های استاندارد و وایمارانرها تأثیر می‌گذارد. همیشه قبل از تغییر رژیم غذایی، دارو یا فعالیت بدنی حیوان خانگی خود با دامپزشک خود مشورت کنید. این اطلاعات جایگزین نظر دامپزشک نیست.

بیشتر بخوانید chewy

 

دکمه بازگشت به بالا