علم و سلامت

ویدیو | آرتمیس به دنبال ماموریت غیرممکن در ماه

غزل زیاری: این ماموریت ناسا اولین ماموریت از سه ماموریتی است که از سال 1972 انسان را بر سطح ماه فرود آورده است. البته در ماموریت امروز قرار نیست هیچ فضانوردی روی ماه فرود بیاید، اما این پرتاب فضایی اولین قدم برای آزمایش این فناوری خواهد بود و در نهایت فضانوردان بیشتری از جمله اولین زن و اولین فضانورد با رنگ اول، به ماه در آینده نزدیک به ماه

کیسی درایر، یکی از کارشناسان برنامه ریزی فضایی در ایالات متحده آمریکا در این باره گفت: این یک رویداد شگفت انگیز است و چیزی که اکثر ما ساکنان کره زمین آن را تجربه نکرده ایم.

شمارش معکوس برای پرتاب فضایی آرتمیس 1

آرتمیس 1 قرار است در ساعت 8:33 صبح روز 29 آگوست به وقت ایالات متحده عرضه شود. این کار کپسول فضایی Orion را به فضا می برد و در راه کپسول جدا شده و به سمت مدار ماه حرکت می کند. پس از دو هفته گردش به دور ماه، جبار به زمین باز می گردد و به مدت 44 روز در سواحل سن دیگو فرود می آید.

کپسول اوریون بیش از هر فضاپیما دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل می‌ماند و در شرایط بسیار نزدیک به ارتفاع 100 کیلومتری از سطح ماه می‌رسد.

هدف اصلی این ماموریت اثبات این است که همه چیز خوب است. از جمله سپر حرارتی کپسول اورین، که باید از فضانوردانی که در آینده سوار آن می شوند محافظت کند. زیرا فرض بر این است که سرعت این کپسول در جو زمین به 40000 کیلومتر در ساعت خواهد رسید و در بازگشت به زمین تا دمای 2700 درجه سانتیگراد گرم می شود.

یا بدون مسافر با دیانا 1؟

اگرچه یک فضانورد در طول این پروژه داخل کپسول نخواهد بود، اما این کپسول خالی به فضا فرستاده نخواهد شد. در زیر کپسول ده جعبه به اندازه یک جعبه کفش قرار داده شده است که پس از جدا شدن کپسول اوریون از موشک، هر کدام از این جعبه ها روش منحصر به فردی برای انجام تحقیقات در مورد ماه، تشعشعات فضایی و تشعشعات محیطی دارند. تاثیر این تشعشع بر حیوانات آنها مانند مخمر از بین خواهند رفت.

سه ماکت انسانی حامل کپسول اوریون خواهند بود. ماکت در جعبه صندلی تاکتیکی قرار دارد. این ماکت کت و شلوار جدیدی خواهد پوشید که برای ماموریت های پروازی آرتمیس طراحی شده است، که باید در هنگام برخاستن، فرود و کابین های اضطراری پوشیده شود. این لباس شبیه همه فضانوردان قبلی است و همین کار را انجام می دهد، شبیه بالونی است که به شکل بدن فضانورد است.

در لباس و فضا، اکسیژن کافی در اختیار فضانوردان قرار می گیرد و دی اکسید کربن از تنفس فضانوردان جذب می شود. این لباس ها همچنین دارای لوله ای برای خوردن غذای مایع برای فضانوردان و همچنین راهی برای جمع آوری ادرار و مدفوع آنها خواهد بود.

دو مدل دیگر که در جعبه قرار خواهند گرفت، دو مدل زن با قد متوسط ​​به نام های هلگا و زوهر هستند و ماموریت آن ها تهیه گزارش خود از فضاهای خطرناک احتمالی بدن زنان است. از آنجایی که ناسا قصد دارد در آینده یک فضانورد زن را با فضاپیمای آرتمیس به فضا بفرستد و خطرات سرطان ناشی از تشعشعات فضایی برای زنان با مردان متفاوت است، هلگا و زوهر به محققان در این زمینه کمک خواهند کرد. این دو ماکت با موادی ساخته شده اند که استخوان ها، بافت ها و اندام های بدن انسان را شبیه سازی می کنند.

کپسول اوریون دو مسافر غیر انسانی خواهد داشت. یکی شخصیت شان از Ship و دیگری اسنوپی است که طوری رفتار می کند که انگار هیچ نشانه ای از جاذبه وجود ندارد.

ماموریت فضایی بعدی آرتمیس یعنی آرتمیس 2 برای سال 2024 برنامه ریزی شده است و در آن ماموریت فضانوردان واقعی پس از پرواز به دور ماه می چرخند و البته روی ماه فرود نمی آیند و در نهایت دیانا. ماموریت 3 که برای سال 2025 برنامه ریزی شده است. هدف این است که انسان روی ماه فرود بیاید.

4141

دکمه بازگشت به بالا