فرهنگ و هنر

پیشنهادهای رییس فرهنگستان هنر برای بهبود وضعیت هنر

در آستانه تکمیل شورای توسعه هفتم، فرهنگستان هنر با همراهی ریاست جمهوری، شورای اسلامی، شورای ارزیابی اعزامی پیشنهاد بهبود وضعیت حوزه هنری را مطرح کرد.

به گزارش تی تی آنلاین، بهمن نامورطلق، رئیس این فرهنگستان، تقریباً در مرحله نگارش و ابلاغ برنامه هفتم توسعه هستیم و این یک فرصت ویژه است، گفت: حوزه هنری پیشنهادات خود را ارائه خواهد کرد که مورد بحث و ارزیابی قرار گرفته است. طراحان و گروه‌های هنری ویژه طی نامه‌های فردی به رئیس‌جمهور، شورای اسلامی و هیئت اعزامی خواستار بررسی سهم فرهنگ و هنر در برنامه هفتم توسعه شدند.

رئیس حوزه هنری در تشریح این موضوع گفت: قوانین توسعه از مهمترین قوانین کشور است که برنامه ها و سازوکارهایی را مشخص می کند تا اهداف نظام در افق پنج ساله دیده شود و ویژه است. فرصت‌های توسعه و ارتقاء در بخش‌های مختلف جامعه و ملت». این قاعده پذیرفته نمی‌شود؛ بدین معنا که فرصت‌های تکراری برای توسعه ملت وجود دارد و اگر بخشی از جامعه مورد غفلت قرار گیرد، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به بار می‌آورد.

وی در همین راستا ادامه داد: فرهنگ هنر در آستانه تهیه برنامه هفتم توسعه، اهداف را با توجه به ریاست جمهوری، شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام به حوزه هنری گزارش کرد که برای رسیدن به این اهداف، بیشتر گروه های تفصیلی فرهنگستان با گروه های ویژه داخلی فرهنگستان و همچنین کارشناسان خارج از آکادمی به آکادمی رسیدیم و در نهایت به این جمع بندی ها و اهدافی که برای دولت، مجلس و دستگاه اجرایی ارسال شد، به رسمیت شناختن شورای فعلی رسیدیم. .

کار در زمینه هنر تا 50 درصد رشد

بهمن نامورطلق در ادامه این موضوع را تشریح کرد و افزود: در این پیشنهادات خواستار توجه ویژه به حوزه هنری به رشد 50 در روستا شدیم و همچنین درخواست کردیم که بندهای موثری که در برنامه های قبلی بوده و نبوده است. تکمیل و قابلیت تکمیل در برنامه هفتم؛ یعنی بندهای قبلی را ذکر کردیم و مشخصاً از نظر کمی و کیفی افزایش 50 درصدی را می خواستیم که به نظر ما در صورت توجه به این گونه پیشنهادها این 50 درصد افزایش محقق و اعمال خواهد شد.

برنامه های توسعه فرصتی غیرقابل تکرار برای از دست دادن است

وی با موافقت با اینکه عصر حاضر مرحله بسیار حساسی از هنر است، خاطرنشان کرد: هنر یکی از محورهای مهم و محرک در عرصه توسعه در جهان امروز است و توسعه امری چند وجهی، چند بعدی و چند وجهی است. و یکی از ابعاد توسعه «فرهنگ و هنر» هر کشور اگر فقط یک درک از توسعه داشته باشیم، دیگر توسعه نیست و آنچه مربوط به رشد گذشته است، عموماً رشد یک بعدی و کمی است. ما در آن زمان در موقعیتی سوال برانگیز هستیم، هر برنامه توسعه ای در واقع فرصتی تکرارپذیر است که اگر بخواهیم در آینده پشیمان خواهد شد.

توسعه پایدار مستلزم توجه همه جانبه به همه ابعاد است

رئیس فرهنگستان هنر در ادامه توضیحاتی در این زمینه ارائه کرد و گفت: توسعه به خودی خود پایدار است و توسعه پایدار تعبیر و ویرایش جدیدی از توسعه است که در آن بر عناصر مختلفی تاکید شده است. به ویژه اگر اهمیت اقتصاد افزایش می یافت، بر توسعه جامعه و محیط زیست تاکید می شد. اما امروزه با مشکلات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی، مسائل فرهنگی بیش از پیش مطرح شده است. بنابراین اگر این برنامه هفتم توسعه ابعاد اجتماعی، اقلیمی، زیست محیطی و فرهنگی قابل توجهی نداشته باشد، اول توسعه محسوب نمی شود، سپس بسیار ناقص است و راه به جایی نمی برد. بنابراین اگر فرهنگ و هنر به برنامه های توسعه توجه نکند، این طرح ها ناقص خواهند بود.

امروز زمان صنایع خلاق است

نامورطلق عصر حاضر را عصر آفرینش دانست و در ادامه یادآور شد: اکنون در عصری به نام عصر خلاقیت به سر می بریم و تاکید داریم در این عصر باید به هنر توجه ویژه شود، در این عصر صنایع خلاق اقتصاد خلاق و جوامع خلاق رهبری می کنند و خلاقیت به عنوان اصل اساسی توسعه شناخته می شود و وقتی از صنایع خلاق صحبت می کنیم تقریباً همه آنها شأن هنر را دارند؛ این بدان معناست که ما در عصر برنامه ریزی انسانی زندگی می کنیم. نقش هنر بیش از هر زمان دیگری در تاریخ است و از این رو این نقش بزرگ است و برجسته‌ترین آن را باید در طرح دید».

تلاش حوزه هنری برای کشف بخش ها و جایگاه هنر

یکی از اعضای ثابت فرهنگستان هنر درباره نقش فرهنگ و هنر در توسعه کشور اظهار داشت: متاسفانه در اکثر برنامه های توسعه ای حوزه هنر مغفول مانده است، تلاش فرهنگستان هنر به عنوان یک نهاد سیاست، آشکار ساختن جایگاه و نقش هنر در توسعه توسعه است و سیاستگذاران اهمیت این وظیفه را به ما تبیین و یادآوری می‌کنند، اکثر مدیران و سازمان‌دهندگان ما نسبت به توسعه یک نگاه دارند و بیشتر بر عناصر اقتصادی تأکید دارند. و شاید تا حدودی در مورد مسائل اجتماعی، اما در مورد سایر عناصر توسعه مانند هنر، تلاشی برای این است که بگوییم توسعه بدون توجه به فرهنگ و هنر ناقص است و می توان به اهداف دست یافت.

هنر شغل آفرین و پاداش دهنده است

بهمن نامورطلق به موضوع اشتغال زایی و ارزآوری هنر پرداخت و در این زمینه توضیح داد: هنر در بحث توسعه به دو صورت می تواند عمل کند که اغلب از آن غفلت می شود، اول اینکه اگر هنر در کشور و دنیا توسعه پیدا کند. بخش بزرگی از کشور توسعه خواهد یافت؛ این امر به دلیل اشتغال میلیون ها نفر در زمینه های مختلف و متنوع هنری از جمله سینما، تئاتر، صنایع دستی، هنرهای تجسمی است که توسعه این بخش توسعه بخش بزرگی است. کشور و اگر بتوانیم این بخش را توسعه دهیم، در واقع بخش بزرگی از جامعه را تشکیل می‌دهند، اما نقش دیگری هم وجود دارد که اساساً می‌تواند نقش محرک فرهنگ و هنر در توسعه بخش‌های دیگر داشته باشد؛ یعنی شما نخواهید داشت. در توسعه اقتصادی موفق باشید مگر اینکه با زبانی هنری و فرهنگی این پیشرفت را ثابت کنید و ذینفعان آن بخش را قانع کنید اگر نتوانید خود را قانع کنید حتی در کشورهای غیرفرهنگی این توسعه به درستی و درستی صورت نمی گیرد.

رونق اقتصادی جوامع فرهنگی و هنری بیشتر از صنعت نفت و خودرو است

وی به جایگاه هنر در توسعه این طرح پرداخت و افزود: متاسفانه هنر کشور در این طرح ها جایگاه مناسبی نداشت و امیدواریم در برنامه هفتم توسعه جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهد. اگر بخواهیم فرهنگ خود را صادر کنیم و برای فرهنگ پول صادر کنیم و فرهنگ ما هویت و زیبایی شناسی خود را در داخل و خارج ارتقاء دهد، باید به فرهنگ توجه کنیم. فرهنگ ما با صادرات نفت تکثیر نمی شود، بلکه با صادرات فیلم یا موسیقی یا انیمیشن هایی که رشد زیادی داشته اند، می توانیم هویت خود را توزیع و عمومی کنیم و برای آن درآمد کسب کنیم. ما بخش هنر را جدی نگرفته‌ایم و با توجه به منابع و توانمندی‌هایی که کشورمان برای آفرینش‌های هنری دارد، بیشتر از نفت برای صادرات از هنر استفاده کرده‌ایم. امروزه صنعت فیلم و موسیقی هالیوود و بالیوود کشورهای هم‌چنین کسب درآمد کرده و ایده‌ها و زیبایی‌شناسی خود را صادر می‌کنند. اکنون گردش مالی برخی شرکت های فرهنگی هنری بسیار بیشتر از شرکت های نفتی و خودرویی است.

هنر جاهلی باعث تغییر در زندگی و هویت ایرانی-اسلامی می شود

رئیس حوزه هنری به گسترش اندیشه و سبک زندگی و تغییر هویت ملی و تقوا ناشی از غفلت از فرهنگ و هنر پرداخت و در این زمینه گفت: گلدان ها از تغییر زندگی و هویت ایرانی-اسلامی غفلت می کنند. ما کشوری با فرهنگ غنی و کهن داریم باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کنیم که این امر مستلزم دقت برنامه ها برای استفاده از این فرصت است به همین دلیل تایید می کنیم که علاوه بر زیبایی شناسی ما منتشر نمی شود، زیبایی شناسی دیگران با ما منتشر می شود و زندگی ما را تغییر می دهد، ما ترجیح می دهیم همیشه سرمایه گذاری خود را در بخش هایی قرار دهیم که دائما ضرر می کنند، حتی باید روی فرهنگ و هنر سرمایه گذاری کنیم، در این صورت زندگی خود را در داخل ارتقا می دهیم و صادرات به خارج از ایران و ایجاد اشتغال و درآمد «هنر با مردم معنا پیدا می کند و با رشد تکنولوژی، حضور هنرمند نیز ضروری است».

شما نیازی به یک طرح تجاری با دیدگاه جهانی ندارید

وی هنر را یکی از عوامل محرک توسعه در عرصه جهانی دانست که باید از منظر جهانی به آن توجه کرد و در این زمینه اظهار داشت: ما در دنیایی زندگی می کنیم که مشکلاتی برای دولت ها و ملت ها وجود دارد. بافته شده در توسعه برنامه باید به این مشارکت جهانی توجه کرد و سطح مخاطبان داخلی و خارجی را به طور گسترده در نظر گرفت. مثلاً در زمینه قالی، اگر امروز به عقب نشینی نگاه کنیم، در بحث زیبایی شناسی پوشش، به تغییراتی که در خارج از مرزها و در زندگی بیگانگان رخ داده، توجهی نمی کنیم. بنابراین صادرات فرش ایران کساد شده و کشورهایی که فرش خود را ندزدیده اند گوی سبقت را از ما گرفته اند. پس در برنامه ریزی علاوه بر نگاه به داخل کشور، باید به مخاطب جهانی نیز نگاه کنیم. علاوه بر این، هنر می تواند برای ما در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان یک مزیت نسبی محسوب شود. چون ما تجربه و سابقه هنر خود را داریم و نیروی انسانی بسیار خوبی برای این کار داریم و حیف است که از این موهبت ها استفاده نشود و با وجود این همه داشته ها و استعدادها کشورمان در شکست پیدا شود. توسعه فنی یا عدم توسعه پایدار.

برنامه هفتم توسعه فرصتی استثنایی برای احیای زیرساخت های هنری کشور است

رئیس فرهنگستان هنر در پایان این سخنان، استفاده از برنامه هفتم را برای رفع وقفه های موجود در عرصه هنر ضروری دانست و آن را فرصتی استثنایی برای احیای زیرساخت های هنر کشور دانست و در این. در ادامه خاطرنشان می شود: نگاه درست به هنر در برنامه هفتم توسعه علاوه بر جبران برخی معایب در حوزه هنر، ما را به آینده ای بالاتر و توسعه پایدار سوق می دهد و اگر این فرصت را از دست بدهیم، در آینده شکاف ها بیشتر و غیرقابل جبران خواهد بود، مسلماً با امکانات برابر روستایی توزیع و احیای زیرساخت های فرهنگ و هنر، علاوه بر شکوفایی فرهنگ و هنر کشور، قوی، مفید و توسعه یافته را نیز شاهد هستیم. زمینه های توسعه در سایر زمینه های تولیدی، پژوهشی و آموزشی.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا