عمومی

چرا ایران پیشوای جریان جهانی مقاومت است؟

راه دشواری که امروز لبنانی ها طی می کنند و پیروزی های سرنوشت سازی که به دست آورده اند، مرهون مجاهدت ها و تلاش های شهدایی است که برای رسیدن به هدف والای این گروه که بیرون راندن صهیونیست ها است، جان خود را فدا کردند. به اسلام رفتند و قدس را آزاد کردند. سید عباس موسوی یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های تاریخ حزب که از بنیان‌گذاران، فعالان و مبتکران مفهوم مقاومت در این نهضت بزرگ اسلامی است، شهید است. مبارزه بی‌پایان سال‌های عمرش با رژیم غیرمنتظره صهیونیستی و استکبار جهانی در لبنان و سایر نقاط جهان است.

به گزارش تی تی آنلاین، روزنامه‌های خراسان همچنان نوشتند: شهید موسوی از شاگردان ممتاز شهید محمدباقر صدر و از شیفتگان خشمگین امام خمینی (ره) بود. وی پس از مشاهده برخی نقاط ضعف در مبارزان شیعه لبنانی که از زمان رحلت امام موسی صدر رنج کشیده بودند، با همکاری دوستانی چون شیخ راغب شهید حرب، سید حسن نصرا… و لبنان… کاندیداتوری کرد. گروهی که امروز بار سنگینی بر دوش معادلات منطقه ای تلقی می شود، دلیلی برای ارعاب همیشگی صهیونیست ها فراهم کرد. شهید موسوی تقریباً با همه مسلمانان در جریانات مبارزاتی همراه بود. مجاهدین افغان با نیروهای شوروی، مبارزان فلسطینی، جنگجویان عراقی با صدام و رژیم بعث و غیره می جنگیدند. وی ویژگی های یک امپراتور خشمگین و مکار را داشت و به همین دلیل دبیر حزب لبنان شد. موج ایجاد شده توسط شهید موسوی آنقدر تکان دهنده و مردمی بود که خیلی زود او را به عنوان مخبر رژیم صهیونیستی در زنگ خطر قرار داد. وی در 26 بهمن 1370 هنگام بازگشت به بیروت در سالگرد شهادت شیخ راغب حرب توسط صهیونیست ها کشته شد. ماشین و یک فروند بالگرد موشکی او روی زمین افتاده بود و پس از این اتفاق همسر و پسر کوچک شهید موسوی به شهادت رسیدند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با اعضای کادر میانجی لبنان، حدود یک ماه پس از شهادت سید عباس موسوی، با دوستانش صحبت کردند و گفتند: «مرحوم شهید سید عباس موسوی شخصیت برجسته‌ای بود که فداکاری او را در دنیا تجربه کرده‌ایم. صحنه لبنان اینجا سروصدا و غم واقعه لبنان را احساس کردیم، او در مسائل مردم و مجاهدین فعال بود: «خداوند او را بیامرزد و با اولیایش محشور کند و به او و قومش ثروتی عطا کند. پاداش ظلمی که در شهادتش بر او وارد شده است».

در این مصاحبه

اما گفتگو پیش روی شماست. گفت و گوی اختصاصی روزنامه خراسان با شهید سید عباس موسوی است مصاحبه در 14 دسامبر 1987 در صفحه 6 مجله منتشر شد. آن مرحوم برای شرکت در همایش «امنیت و حرمت حرم» در محل دو حرم مکه و مدینه به ایران آمدند و علاوه بر این جلسه، در یک جلسه بزرگ برای تعیین تکلیف و هماهنگی یکدیگر. نیروهای مبارز مسلمان در سراسر جهان شرکت کرده اند. در این دیدار یکی دیگر از اعضای ارشد حزب به نام آیت الله عفیف نابلسی نیز همراه بود. دفتر اسناد رسمی خراسان فرصت را مغتنم شمرده و سوالات ذکر شده و نظرات رهبر بزرگ جناح را در دفتر خود مطرح کرده است. در اینجا مواردی وجود دارد که هنگام مکالمه متنی انتخابی خود باید به آنها توجه کنید:

اول: موضوع اصلی کنفرانس بحث مدیریت تیم های حرم و عدم اقتدار آل سعود در این زمینه است. اندکی قبل از این دیدار، حادثه خونینی در مکه رخ داد و زائران حرم الله به دست عوامل رژیم سعودی کشته شدند. شهید موسوی دیدگاهی بدون تردید و صریح دارد که بیانگر اعتقادات و دغدغه های جدید او نسبت به امت اسلامی است.

ثانیاً: بصیرت خاص شهید موسوی نسبت به فرض اطاعت امام خمینی و نیز اعلام رهبری امام بر آزادی و حرکت آزادانه مسلمانان، ریشه در اعتقادات گذشته و آشنایی کامل شهید موسوی با اندیشه امام دارد. امام خمینی در دوران تبعید خود بارها به نجف مشرف شده و پس از ایجاد حزب هسته ای اولیه نیز چندین بار برای مشاوره به دیدار امام رفته است. یکی از این جلسات دقیقاً سه ماه پس از این کنفرانس در 9 اسفند 1366 برگزار شد.

سوم: شهید موسوی در سخنان خود مقاومت و جهاد را وظیفه اصلی همه مسلمانان در مقابل استکبار برشمرد و وجود همین روحیه را در میان رزمندگان جناح… برجسته ساختن آنان در میان دیگر گروه ها دانست. . اما در آن زمان احزاب هنوز در مرحله شکل گیری بودند و از پختگی و جدیت در حوزه نفوذ دور بودند. اما مثل این است که شهید موسوی آنچه را که دیگران در آینه دیدند در خشت خام دید. موفقیت او در این زمینه را می‌توان یکی از مهمترین و اساسی‌ترین جنبه‌های مصاحبه‌اش با روزنامه خراسان دانست.

گفتگوی اختصاصی خراسان با شاهزادگان لبنان..

همانطور که خوانندگان کنونی می‌دانند، مدت‌ها پیش، جمهوری دمکراتیک ایران در تهران جلسه‌ای برای بررسی وضعیت و امنیت معبد و همچنین هسته اصلی حزب مقاومت برگزار کرد که در آن شخصیت‌های مسلمان و تغییرات سیاسی در آن بررسی شد. متنوع بودند مشکلات و معضلات حرمین شریفین و عملیات ضد استکباری ساراسین ها کشور را متلاشی کرده است. به همین مناسبت با دو برادر شرکت کننده در این مراسم، برادران سید عباس موسوی و عفیف النابلسی، از رهبران جناح لبنان، گفتگویی را آغاز کردیم.

برادر سید عباس موسوی در پاسخ به سوال ما درباره موضوع کنگره حریم حرم گفت: در این جلسه گروه ها و انجمن های زیادی حضور داشتند. در میان آنها شخصیت هایی از 43 کشور اسلامی نیز حضور داشتند. این گروه‌ها، انجمن‌ها و جناح‌های اسلامی، همگی رهبران جهان اسلام و ملت‌های اسلامی بودند و کانون‌های اساسی اسلام بودند. کنگره امنیت و حرمت حرم از اهمیت بالایی برخوردار بود. این دیدار قرار بود قبل از کشتار خونین مکه جشن گرفته شود. به دو دلیل اساسی و مهم: اول اینکه به دلیل بزرگی و شأن حرم، امت برای مسلمانان است، همچنان که خداوند تبارک و تعالی در قرآن، حرم را «غوغای مردم» معرفی کرده است. . این مناسبت بزرگ، امت مکه را به میان مسلمانان آورد تا در مورد حرمت و امنیت حرم گفتگو کنند. ثانیاً در سالهای اخیر خیانت آل سعود به مسلمانان و مشکلات و جریانات رخ داده در جهان اسلام به ویژه مسائل فلسطین اشغالی که امت مهم مسلمانان است نیز در معرض دید آل سعود قرار گرفته است. . او یک خائن شناخته شده به جهان اسلام است. به این دو دلیل بهتر بود امت اسلامی این کنگره را قبل از اینکه آل سعود دست به چنین جنایت و قتلی بزند تشکیل می داد.

علاوه بر این، امت آل سعود باید رهبران محمدی را که ریاست اداره دو حرم را بر عهده دارند، به خاطر چنین قتل عام وحشیانه ای مجازات کند و ما خود اجلاس را برای این کار در نظر می گیریم. این کنگره ممکن است ثمره داشته باشد. نتیجه گیری در مسئله حرم و نیز امت اسلامی. آل سعود به دلیل داشتن دو حرم انتقام خود را به عنوان رهبر جهان اسلام گرفته است، اما آنها بسیار به آمریکا وفادار هستند و می خواهند جهان اسلام را هر دو دست به دست آمریکایی ها بدهند. این پایانی است که آل سعود به آن ادامه می دهد. اما به فضل خداوند متعال این دیدار با امام خمینی حافظه… تنها راه تثبیت رهبری مسلمانان آزاده جهان و رهبری جمهوری اسلامی در راه مقاومت بود. آل سعود برای اداره دو حرم مناسب نیست. حرمت این مکان را زیر پا گذاشته اند و مصالح این مکان مقدس را حساب نکرده اند. همه حاضران در کنگره تهران با بی کفایتی آل سعود موافقت کردند و به اجماع رسیدند.

برادرمان سید عباس موسوی در پاسخ به سوال دوم درباره موضوع نشست حزب مقاومت هسته ای که در تهران و لبنان برگزار شد، مبنی بر اینکه لبنان به فضل الهی می تواند به خاطر کوچکی که دارد ضربات سنگینی بر پیکر اسرائیل وارد کند. این آفت‌ها پیوسته وارد می‌شد، سؤالی که نقش شرایط خاص را در وضعیت جهاد لبنان برجسته می‌کند، مقاومتی است که ما را در راه به سوی پایانی بزرگ سوق می‌دهد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا