عمومیکسب و کار ویژه

چرا نباید هنگام غذا آب خورد

بسیاری از افراد در حالی وسط غذا آب می خورند که این کار بسیار غلط است و عوارضی را برای سلامتی به همراه دارد، اما راه هایی برای ترک نوشیدن آب با غذا وجود دارد. یکی از اشتباهات رایج تقریبا همه ی ما، خوردن ست، در حالی که برخی افراد تصور می کنند نوشیدن آب همراه غذا به خصوص آب سرد ضروری است، اما این عادت می تواند برای سلامت بدن بسیار مضر باشد.

در کتب پزشکی ایرانی به نخوردن آب همراه غذا بارها اشاره شده است که این باور در کشورهای دیگر نیز پذیرفته است به طوریکه اگر میهمان یک فرد ژاپنی باشید ممکن است او فقط یک فنجان کوچک آب آن هم برای مواقع ضروری در اختیارتان قرار دهد چراکه ژاپنی ها معتقدند آب می تواند در هضم تداخل ایجاد کند و سعی می کنند بین غذا آب ننوشند. اگرچه هیدراته ماندن برای سلامتی بدن بسیار مهم است، اما نوشیدن یک لیوان آب همراه با وعده های غذایی ممکن است بیش از فایده، ضرر داشته باشد. در این بخش دلایلی وجود دارد که شما را برای دوری از نوشیدن آب همراه با وعده های غذایی یاری خواهد کرد.

Why should you not drink water while eating

افرادی که نباید وسط غذا آب بخورند

به عوارض نوشیدن آب وسط غذا اشاره کرده ایم و در ادامه آنها را خواهید خواند اما پیش از پرداختن به این عوارض بهتر است گروهی که وضعیتشان جزو خط قرمزهای این مورد است بپردازیم. افرادی که دچار ، هستند و حین خوردن غذا احساس سنگینی معده دارند، تا حد امکان نباید همراه غذا آب بنوشند.

عوارض خوردن آب همراه و وسط غذا

 1. بر خلاف آنچه به نظر می رسد، نوشیدن یک لیوان آب همراه غذا بزاق دهان را خشک می کند. برخی افراد دوست دارند یک تکه لیمو به آب خود اضافه تا آن را به یک نوشیدنی اسیدی تبدیل کنند که این مورد اشتباه نیز بر ترشح بزاق تأثیر می گذارد. از آنجا که بزاق مایع سالمی برای محیط دهان است، خشکی دهان می تواند منجر به برخی علائم ناخوشایند از جمله شود. از طرفی آب لیمو همچنین می تواند برخی از بیماریها مانند ریفلاکس اسید را بدتر کند و به مینای دندان آسیب برساند.
 2. مشکل در هضم غذا

وقتی همراه وعده غذایی خود آب می نوشید، بزاق دهان رقیق می شود و این تغییر بر ترشح مایع معده که مسئول هضم غذا است، تأثیر می گذارد در نتیجه معده سیگنالهای ضعیف تری را برای تجزیه غذا دریافت می کند که منجر به می شود. پی بهتر است در هنگام خوردن غذا در رستوران نیز از خرید آب آشامیدنی جلگو گیری کنید.

 1. کند شدن جذب مواد مغذی

از آنجا که نوشیدن آب در طول وعده های غذایی مایع گوارشی را رقیق می سازد، بر میزان اسیدیته طبیعی معده تأثیر می گذارد و هضم را دچار مشکل کرده و باعث جذب ویتامین ها و مواد مغذی کمتری می شود.

4- سوزش معده

نوشیدن آب همراه غذا حجم معده و فشار وارده بر آن را افزایش می دهد، درست مثل یک وعده غذایی. پس می تواند بر سلامتی تاثیر بگذارد و خطر ریفلاکس اسید را بالا ببرد. از آنجا که نوشیدن آب در طول وعده های غذایی باعث ترشح آنزیم های هضم در بدن می شود، می تواند منجر به عوارض جانبی از جمله سوزش معده شود.

5- نوشیدن آب هنگام غذا خوردن می تواند باعث اضافه وزن شود. زمانیکه بدن به واسطه ی نوشیدن آب نتواند غذا را به اندازه کافی هضم کند، آن را به چربی تبدیل کرده و باعث اضافه وزن می شود. نوشیدن آب وسط غذا می تواند باعث ترشح انسولین بیشتری در بدن شده که این امر احتمال ذخیره چربی در بدن را افزایش می دهد.

6- افزایش انسولین

نوشیدن آب هنگام خوردن غذا مانند غذاهای حاوی قند می تواند منجر به افزایش سطح انسولین شود. به این دلیل که وقتی بدن قادر به هضم غذاها به اندازه کافی نباشد، تمایل دارد گلوکز غذا را به چربی تبدیل و ذخیره کند که این روند با افزایش انسولین در بدن سطح کلی را بالا می برد. اگرچه مقاومت در برابر میل به نوشیدن آب در بین غذا دشوار است، اما در این بخش از نمناک چند پیشنهاد وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا بر تشنگی غلبه کنید.

عوارض نوشیدن آب همراه غذا از دید طب سنتی

متخصصان طب سنتی نیز مصرف آب همراه غذا را به شدت منع می کنند و معتقدند این عادت اشتباه عوارضی دارد شامل :

 • نفخ و ریفلاکس
 • دفع غذا از سیستم گوارش به صورت هضم نشده
 • سنگینی معده و سنگینی سر پس از خوردن غذا
 • تهوع، و دل پیچه

راه حل ترک عادت خوردن آب وسط غذا

اگر عادت به خوردن آب همراه غذا دارید اما با اطلاع از عوارض این عادت تصمیم به ترک آن دارید کافیست راه حل هایی که در ادامه آورده ایم را امتحان کنید.

 • وعده های غذایی کم نمک داشته باشید
 • از آنجا که نمک باعث تشنگی می شود، بهتر است غذاهایی را انتخاب کنید که حاوی سدیم کمتری هستند.
 • برای جویدن غذا وقت بگذارید
 • هضم غذای جویده شده برای معده آسان تر است همچنین با جویدن، بدن بزاق بیشتری ترشح می کند و میل شما به نوشیدن آب را کاهش می دهد.
 • 30 دقیقه قبل از غذا آب بنوشید

نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا یکی از موثرترین راه ها برای هیدراته ماندن است. همچنین می تواند احساس سیری بیشتری در شما ایجاد کند تا در نهایت کالری کمتری مصرف کنید.

برای خوردن غذا عجله نکنید

مصرف میان وعده در طول مسیر کار احتمال تشنگی فرد را بیشتر می کند چون احساس می کنید باید غذای خود را با آب ببلعید تا تشنگی رفع شو

 زمان مناسب خوردن آب قبل از غذا یا بعد از غذا؟

در این مقاله از   در مورد زمان مناسب خوردن آب قبل از غذا یا بعد از غذا صحبت می کنیم ، آیا می‌دانید خوردن آب قبل و بعد از غذا، آداب خاص خود را دارد؟ بله، درست خواندید. در واقع باید گفت که اگر می‌خواهید بدن سالمی داشته باشید؛ باید جهت نوشیدن آب در قبل، بعد و حین خوردن وعده‌های غذایی به نکات مهمی توجه داشته باشید.
در این مقاله به شما خواهیم گفت که برای مصرف آب قبل و بعد از غذا چه بایدها و نبایدهایی وجود دارد. پس اگر می‌خواهید بدانید که آداب نوشیدن آب با غذا و پیش و پس از آن چگونه است؛ با ما همراه باشید.

فواید خوردن آب قبل از غذا چیست؟

درست است که اکثر متخصصان تغذیه، خوردن آب بلافاصله قبل از غذا را برای سلامتی مضر می‌دانند؛ اما این بدین معنی نیست که اصلا نباید پیش از صرف وعده غذایی، آب بنوشید.
جالب است بدانید که خوردن آب حدود یک تا ۲ ساعت قبل از غذا فواید زیادی برای بدن دارد. برخی از مهم‌ترین فواید نوشیدن آب پیش از وعده غذایی عبارت است از:

 • مرطوب شدن معده و آمادگی جهت دریافت غذا
  بهبود سوخت و ساز بدن
  کاهش مشکلات احتمالی معده مانند معده درد
  آسان کردن فرایند هضم غذا
  کاهش وزن

آیا مصرف آب قبل از غذا باعث لاغری می شود؟

بسیاری از افراد با هدف لاغری و کاهش وزن، دقایقی قبل از غذا خوردن آب می‌نوشند. اما فکر می‌کنید، این کار به کاهش وزن آن‌ها کمک خواهد کرد؟ اصلا آب خوردن بلافاصله پیش از غذا، اشتها را کم می‌کند؟
بر اساس آزمایشی که توسط محققان تغذیه دانشگاه کارولینا انجام شد؛ می‌توان گفت که به طور کلی خوردن آب پیش از صرف وعده‌های غذایی، وزن را کاهش می‌دهد. در این تحقیق که بر روی دو گروه از افراد میانسال دارای اضافه وزن صورت گرفت؛ نتایج نشان داد که میزان کم شدن وزن گروهی که قبل از غذا، ۲ لیوان آب می‌نوشیدند؛ بیشتر از گروهی بود که فقط به رژیم لاغری تعیین شده، عمل کرده بودند، مصرف آب مخصوصا از نوع سالم تر آن که می باشد ، اگر به راه های علاقه مند هسید ما در لینک مربوط به مقاله کاملا راجع به آن صحبت کرده ایم
بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که نوشیدن آب قبل از غذا (البته نه بلافاصله قبل از صرف وعده غذایی) منجر به ایجاد احساس سیری، کاهش اشتها و در نهایت لاغری شود.

دکمه بازگشت به بالا