اجتماع و خانواده

چرا ورزش‌کردن آی‌کیو را تقویت می‌کند؟

ما فکر می کنیم که هیچ چیز مربوط به بدن مغز نیست، اما هر روز بیشتر و بیشتر آشکار می شود که این فرضیه نادرست است. طبق مطالعات انجام شده، ورزش یکی از بهترین راه ها برای تقویت و حفظ هوش حتی با افزایش سن است.

به گزارش تی تی آنلاین فرادید او نوشت: «اگر می‌خواهید ضریب هوشی خود را بهبود ببخشید، باید ورزش کنید. اما چگونه ورزش به عضلات کمک می کند تا بر مغز تأثیر بگذارند؟ ما فکر می کنیم که هیچ چیز مربوط به بدن مغز نیست، اما هر روز بیشتر و بیشتر آشکار می شود که این فرضیه نادرست است. طبق مطالعات انجام شده، ورزش یکی از بهترین راه ها برای تقویت و حفظ هوش حتی با افزایش سن است.

مطالعه‌ای که در آلمان انجام شد نشان داد که مردان مسن‌تری که ورزش‌های بی‌اهمیت – مانند باغبان‌ها – انجام می‌دهند، 50 درصد کمتر در معرض خطر کاهش شناختی در سن هستند.

آزمایش دیگری نشان داد که مردان مسنی که در طول هفته چند دقیقه آهسته‌تر راه می‌روند، در آزمایش‌های توجه و حافظه امتیاز بهتری کسب کردند. اما نه تنها سالمندانی که از چنین ورزش هایی سود می برند. بچه‌هایی که پیاده به مدرسه می‌روند، تمرکز و نمرات بهتری در آزمون‌ها نسبت به همکلاسی‌هایی که با ماشین به مدرسه می‌روند، دارند.

یک دلیل این است که ورزش گردش خون (و البته اکسیژن رسانی) به مغز را بهبود می بخشد و انرژی بیشتری برای برنامه ریزی می دهد.

دلیل احتمالی دیگر این است که ورزش باعث رشد سلول‌های عصبی و شاید آزاد شدن برخی انتقال‌های عصبی هورمونی و رشد می‌شود که برای سلامت کلی مغز ضروری هستند. “همه این چیزها منجر به توجه و حافظه بهتر می شود.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا