بین الملل

چین: اوکراین برای آمریکا اهمیتی ندارد

به گزارش تی تی آنلاین، «وانگ ونبین»، سخنگوی وزارت امور خارجه چین اظهار کرد: «چیزی که آمریکا به آن اهمیت می‌دهد اوکراین نیست بلکه تحقق هدف ژئوپلتیکی و استراتژیک خود از رهگذر بحران اوکراین است.»

وانگ ونبین این اظهار نظر را در پاسخ به اظهارنظرهای ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یک جلسه استماع مجلس سنای این کشور مطرح ساخت.

به نقل از تی تی آنلاین برنز روز دوشنبه به سناتورهای آمریکایی ادعا کرد: «اگر به نظر برسد که ما داریم از پشتیبانی از اوکراین انصراف می‌دهیم این نه فقط به تردیدها در میان متحدان و شرکای ما در حوزه هند-اقیانوسیه دامن می‌زند بلکه باعث تشدید بلندپروازی‌های رهبران چین در حوزه‌هایی اعم از تایوان تا دریای چین جنوبی خواهد شد.»

رسانه‌های آمریکایی نوشتند نهادهای اطلاعاتی این کشور اخیرا در یک گزارش سالانه موسوم به ارزیابی سالانه تهدید ۲۰۲۴ مدعی شدند: «یک کشور چین بلندپرواز اما مضطرب، یک روسیه تقابلی، برخی قدرت‌های منطقه‌ای همچون ایران و عوامل غیردولتی توانمندتر دارند قواعد دیرینه نظام بین‌المللی و همچنین برتری آمریکا در داخل آن را به چالش می‌کشند.»

همچنین نهادهای اطلاعاتی آمریکا مدعی شدند «چین ممکن است برای سطحی از اعمال نفوذ بر انتخابات آمریکا در سال ۲۰۲۴ به دلیل تمایلش برای به حاشیه راندن منتقدان چین و تشدید شکاف‌های اجتماعی آمریکا تلاش کند.»

وانگ ونبین به این موضوع اشاره کرد «لی هوی»، نماینده ویژه چین در امور اوراسیا اوایل ماه جاری میلادی به روسیه، مقر اتحادیه اروپا، لهستان، اوکراین، آلمان و فرانسه رفته است.

این سخنگوی وزارت امور خارجه چین اظهار داشت لی هوی در طول این سفرها با مقام‌های مربوطه بر سر حل‌وفصل سیاسی بحران اوکراین به بحث پرداخته است.

او خاطر نشان کرد چین صادقانه امیدوار است «همه طرف‌های مربوطه در جهت یک آتش‌بس زودهنگام و تشکیل یک چارچوب امنیت اروپایی متوازن، موثر و با دوام عمل کنند.»

311311

نشر بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا