فرهنگ و هنر

یک تعرض به محوطه ساسانی

رئیس محوطه باستانی «قلعه قدیم میرآباد امامقلی» ریگان از حمله شرکت گاز استان کرمان و همچنین راهسازی در این محوطه ساسانی خبر داد و تاکید کرد: وزارت راه و این شرکت گاز دارند. . خسارت جبران ناپذیری به این اموال وارد کرده است و باید جبران کند.

به گزارش تی تی آنلاین، منطقه قدیمی کمپ میرآباد در شرق روستای امامقلی میرآباد در شهرستان ریگان و بخش نصیریه بخش گنبکی استان کرمان واقع شده است. باستان شناسان قدمت این محوطه را که حدود 12 هکتار وسعت دارد را به دوره ساسانی و اسلامی می دانند.

به گفته شهرام زارع – مسئول نقشه باستان شناسی قلعه قدیمی – این منطقه شامل تپه های متعددی است که بلندترین آنها از سطح زمین اطراف حدود 3 تا 3.5 متر ارتفاع دارد.

در سال 1397 پرونده ای برای ثبت این منطقه تنظیم شد که در نهایت به شماره 33062 تا 1399 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. با این حال، این منطقه قبلا بارها مورد حمله قرار گرفته است.

زارع – مسئول محوطه باستانی “قلعه امامقلی میرآباد قدیم” واقع در ریگان – در این باره می گوید: این محوطه با وجود موقعیت مهمی که داشت آسیب های زیادی دید و قسمت های زیادی از آن بر اثر عبور از ریگان تخریب شد. جاده قیر فهرج در اوایل دهه 1370. او هست در سال های اخیر شرکت گاز استان کرمان که زیر نظر شرکت ملی گاز ایران است، آسیب های جبران ناپذیری به بخش هایی از این میراث وارد کرده است.

وی این خسارات را جبران ناپذیر می داند که به دلیل ناگهانی رخ داده است، اما می گوید: از وزارت راه و شرکت ملی گاز انتظار می رود در چارچوب منابع و مطالعات باستان شناسی و اقدامات حفاظتی خسارات وارده را جبران کنند. برای تحقیق و حفاظت از این اثر ملی. به شرکت

به گفته این باستان شناس، از جمله بقایای قابل توجه این محوطه معبد، بنای چهارطاقی یا آتش است که برای بررسی تحولات معماری مذهبی دوره ساسانی حائز اهمیت است. این بنا شامل یک فضای مربع مرکزی و یک راهروی پیرامونی است و فضاهای معماری زیادی در اطراف آن وجود دارد.

او اکتشافات دیگری را در این منطقه نشان می دهد و می گوید: در مجموعه بنای بزرگی وجود دارد که قلعه یا بارگاه بوده و هنوز کاربری آن مشخص نیست. در این میدان دو مجموعه معماری مستقر وجود دارد که تمام مصالح ساختمانی آن از خشت و لایه‌های ساخته شده و بیشتر آنها در اثر خاک کویر از بین رفته است.

زارع اخیراً پروژه میدانی برای تعیین مساحت اردوگاه امامقلی باستانی میرآباد و پیشنهاد محدوده آن را به پایان رساند. در این بیانیه آمده است: برای رفع خطر و ارائه حمایت های قانونی و همچنین در برخی موارد برای پیگیری تحقیقات، تعیین منطقه و ارائه هدف حفظ حریم خصوصی در دادرسی و از طریق ایجاد 19 سوراخ آزمایشی، محدودیت ها مناطق تعریف شده است که البته باید پس از تدوین روایات و نقشه ها انجام شود.

مسئول نقشه باستان شناسی کمپ قدیم می گوید: مجموعه تاریخی یکی از منابع ناشناخته فرهنگی است که در سال های اخیر با فعالیت باستان شناسان و خوشبختانه مردم منطقه، شورا و اهالی روستا شناسایی و معرفی شده است. شهر میرآباد می خواهند از آن چنان که در میراث حال و آینده هستند محافظت کنند.

وی ادامه می دهد: مسئولان و مسئولان منطقه نیز به مسائل میراث فرهنگی علاقه مند هستند و در عین حال هنوز آگاهی بالایی نسبت به لزوم توجه به ارزش های میراث فرهنگی و غلبه بر استفاده از آنها وجود ندارد. مشکلات محلی

حمله به مواضع ساسانیان

تخریب سهوی یا عمدی تنها مشکل این محوطه ساسانی نیست. زارع می گوید: به دلیل بحران های اقتصادی مشکلات زیادی در مناطق خشکی مانند ریگان به وجود آمده است که توسعه این مناطق در آینده بدون شناخت و مدیریت منابع جدید فرهنگی امکان پذیر نیست. مشکلات ناشی از بحران آب آسیب جدی به اقتصاد کشور و معیشت آن در کشاورزی سنتی وارد کرده است و باید برای آینده برنامه ریزی کرد.

این باستان شناس مدعی است: شهرهای منتهی الیه کویر از هر نظر بدشانس مانده اند و علیرغم بضاعت فرهنگی و وجود آثار تاریخی فراوان، فعالیت قابل توجهی در این مناطق برای مدیریت انجام نشده است. امور انسانی.

به گفته شهرام زارع، با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، میدان بررسی باستان شناسی را برای تعیین حریم و محدوده قلعه قدیمی میرآباد امامقلی پیشنهاد می کنند. ، گردشگری و آثار استان کرمان، نمایندگی میراث در شهرستان ریگان، فرمانداری ریگان، بخشدار گنبکی و روستای امامقلی میرآباد روستایی شده است.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا