عمومی

یک توصیه به آقای رئیسی

دولت احمدی نژاد ایران را در آستانه تهاجم خارجی قرار داده است. فصل هفتم کاغذ سازمان ملل قدرت شورای امنیت سازمان ملل متحد آربه منظور حفظ صلح، این شورا مسئول به رسمیت شناختن اعلامیه های صلح، آتش بس، صلح یا خصومت و اتخاذ تدابیر نظامی و غیرنظامی برای برقراری صلح و امنیت بین المللی است. به نظر می رسد که طرف رادیکال جمع بندی درستی از 6 قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه ایران در فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد ندارد. این تصمیم در سال 1392 موجب نگرانی شدید مردمی شد که حتی تمایلی به شرکت در انتخابات نداشتند و به تدریج حتی پس از برکناری آیت الله هاشمی رفسنجانی این نگرانی باعث شد تا حسن روحانی را انتخاب کنند. علل چرخش از روز سه شنبه 10 اردیبهشت 1391 با عارضه هاشمی آغاز شد. برای رهایی از اصولگرایی احمدی نژاد و نگرانی از جنگ های آینده، از آنجایی که همه نیروهای سیاسی از رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی آزرده خاطر شده بودند، مردم از ساعات اولیه صبح چهارشنبه دست به اعتراض زدند. یک چرخش تاریخی شکل گرفته است. به طوری که تنها یک روز برای حسن روحانی، زمان تبلیغ و معرفی و همراهی سیاسیون با او باقی مانده است. ناکامی جلیلی و یارانش در رای دادن و انتخاب گزینه مطلوب از میان نامزدها، هدف انتخابات شد و معجزه کنترل و اعتدال در کشور شکل گرفت. حسن روحانی برنده شعار اعتدال شد.

اما به وضوح مشهود بود که روحانی با همه تلاش‌های خود نمی‌توانست سیاست‌های دولتی را پیش ببرد و دشمن مستقر در منطقه را تنها با قوه مجریه به چالش بکشد. اگرچه دولت در دوره اول ریاست جمهوری می خواست برجام را امضا کند و تورم را به زیر 10 درصد و تورم را به 12 درصد برساند، این دستاورد بزرگی برای زندگی مردم و کشور بود. اما این وحدت در دوره دوم ریاست جمهوری به هم خورد. پایه‌های نظام نهادهای حامی و پیرو و تحت آن، نهادهای اسیر بی‌شماری که محور ساختار اقتصادی مندرج در قانون اساسی و عمل شد، برای بلعیدن کشور، ایران را وارد دوره‌ای تاریخی کرد. سیستم های کنترل سازمان . این وضعیت در دوره ریاست آقای رئیسی بیشتر شده است. یکنواختی نظام در انتخابات 1400 و حذف تمامی رقبای مؤثر و جدی ترین خطاهای تندروها، مراجع اصلاح طلب و سایر نیروهای سیاسی منجر به خروج اکثریت از انتخابات شد. انتخابات 1400 تمایل مردم را برای توازن قوا و دستیابی به «تعادل» نهادی آشکار کرد. طرفداران تئوری دولت تک کاربره و انتخابات برای دولت مشروع رد شدند. چرا که آقای رئیسی در عمل به دلیل تداوم تحریم ها و عدم حل برجام در حوزه سیاست خارجی نتوانست شعارها را عملی کند. با استقبال از سیاست جامعه/نقد، که فضای تنفسی انتقادی را ضروری می‌دانست، خورشید در حال غروب بود و بر اقبالش فرو می‌رفت.

برای یک رئیس جمهور صادق توجه به این نکته مهم است که اگر آینده ایران بخواهد تثبیت شود، نهادهای یکی از دولت های استراتژیک مانند تهران، مشهد یا قم در صورت عدم تعادل و توازن، اتفاق می افتد. کشور می تواند یک فروپاشی جدی را تحمل کند. . به عبارت دیگر، ایده اصلی این است که محرک های جنبش آنلاین نیازمند راه حل هایی است که در اصلاحات آینده مورد استفاده قرار گیرد. اگر به چنین ساختار و مناسباتی توجه نشود، از جاذبه های جدید قدرت و نفوذ سیاسی، برای کسب یا حفظ آن، منشأ درگیری و خشونت در آینده خواهد شد. بنابراین، هرکسی که برای مدت طولانی از آن غفلت کند، می تواند مشکل را حل کند و سرنوشت دیگری را برای کشور رقم بزند. کشور در دوران گذار خود به صلح نیاز دارد. بنابراین، تا حدودی با واقعیت مطالبات اجتماعی به عنوان یک ماده راهبردی تعادل برقرار می کنند، بدون توجه به حل نظام فرقه ای که در پی می آید، غیر ممکن است. حامی مذکور در عرصه گفتار مبتنی بر مطلق گرایی، صرفاً در ارزش های بدون پاداش عینی، سیاهی برای بحث های انتقادی، تمایل به افزایش تضاد بین جنبش ها و نیروهای پلیس و پرهیز از اصلاح نهادها است. و توجه به قدرت حل به تفاوت نهادهای مدرن. نظام مذکور در عرصه فعالیت سیاسی، ضعف نهادها، ضعف قوانین محلی، تشکیل شبکه گسترده قدرت پنهان به ویژه در تهران، مشهد و قم، شدت جناح بندی و درگیری های سیاسی علیه جناح ها و… در نهایت، اختلال در توسعه و سیاست خارجی فعال، به عنوان مبارزه جدی با محورها، به جای دشمنی و تقویت، قدرت جهانی ایجاد می کند. ادامه این اتفاق به معنای انسداد کامل است و راه حل آن انتخابات 2012 است. عدم ارائه راه حل به معنای تشویق «دیگران» برای انتخاب مسیرهای خارج از سیستم است. مسائلی که در انتظار نیروهای خارجی است. بنابراین، در صورت تداوم این وضعیت، گسترده‌ترین حوزه‌های اعتراض داخلی مانند آنلاین، بدون هجوم کنترل‌ها و قدرت اصلاحات جدید، می‌تواند آینده‌ای از هم گسیخته را برای دشمنان ایران متصور شود. بنابراین اولین و مهمترین وظیفه رئیس جمهور هماهنگی با مبانی و ساختارهای حیاتی با شکل دادن به اراده ملی و با در دست گرفتن آن است تا فضای کشور را بحران‌زده کند. . در مورد نوسان حرکت مردم به مسیری مشابه در سال 1392. راه حل های داخلی که مورد قبول افکار عمومی قرار گرفت.

* روزنامه نگار

216

دکمه بازگشت به بالا