اجتماع و خانواده

یک سال زمان را در بخش مسکن از دست دادیم

مدیرعامل کانون انبوه سازان استان تهران گفت: در یک سال و سه ماه گذشته اتلاف زمان مشخصی را در نهضت ملی مسکن برنامه ریزی کرده ایم. پیشنهادات سازندگان برای تامین مالی این پروژه نادیده گرفته شد و نتوانستیم با مسئولان بنشینیم و صحبت کنیم.

ایرج رهبر در گفت وگو با تی تی آنلاین، اظهار کرد: در هر وزارتخانه ای طبیعتا زمانی که وزیری کار می کند باید برنامه اجرایی را طبق قوانین مصوب و وظایفی که دولت بر عهده او گذاشته است ارائه کند. انتظار می رفت از نظر کارشناسی نیز استفاده کند. اما متاسفانه در یک سال گذشته نه برنامه ریزی زیادی برای اجرای طرح جهش تولید و تامین مسکن در این وزارتخانه وجود داشت و نه از نظرات کارشناسی استفاده شد.

آنها به صنعت ساخت و ساز چین و ترکیه اعتقاد داشتند

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی برنامه بلندمدتی بدهد. پس از تصویب قانون تولید و عرضه جهشی مسکن در مرداد 1400 با هدف ساخت یک میلیون واحد مسکونی در هر سال، مدت زیادی طول کشید تا وزارت راه و شهرسازی تیم مدیریتی را به رسمیت بشناسد. چند وقت پیش گفتند که نمی توانند سالانه یک میلیون خانه بسازند و در چهار سال چهار میلیون واحد بسازند. حدود یک سال بعد اعلام کردند که زمین را در اختیار مردم می گذارند تا خودشان خانه های فردی بسازند. در حالی که سرزمین جدید برای این ایده کافی نیست.

رئیس کانون انبوه سازان استان تهران خاطرنشان کرد: وزیر راه و شهرسازی اعتقاد شدیدی به استفاده از نیروهای خارجی در حوزه مسکن داشت و گفت که باید با کمک فعالان این صنعت در چین و ترکیه کمک شود. در حالی که قوه مجریه در داخل کشور وجود دارد و فقط دولت از آنها حمایت می کند و شرایط را تسهیل می کند.

رهبری کمبود منابع مالی را اصلی ترین پاشنه آشیل نهضت ملی مسکن دانستند و گفتند: مشخص بود که متقاضیان قابل شمارش نیستند. سیستم بانکی منابع زیادی را برای این منظور اختصاص نمی دهد. در این مورد انبوه سازان اعلام کردند که حاضرند سرمایه و توان فنی خود را برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن بدهند اما به پیشنهادات توجهی نکردند. نمی دانیم توصیه بدی به وزرای این وزارتخانه شده یا سوال دیگری بوده است.

وی با اشاره به افزایش قیمت نهاده های ساختمانی هشدار داد: دو سالی که طرح ملی مسکن آغاز شد و پس از آن با نهضت ملی مسکن ادغام شد، به دلیل تاخیر در اجرا، قیمت نهاده های ساختمانی گران شد. برای افزایش میلگرد از کیلویی 4 هزار تومان به 20 هزار تومان رسید و سیمان که هر کیسه 17 هزار تومان بود به بالای 50 هزار تومان رسید و اخیرا به 7 هزار تومان رسیده است.

رئیس کانون انبوه سازندگان استان تهران تصریح کرد: قرار بود تجارت با وزارت بهداشت با ثبات نسبی منطقی قیمت مصالح ساختمانی همراه باشد. بحث مصالح ساختمانی کاغذی ساختمان یا خرید مستقیم از کارخانه ها مطرح شد که هیچ کدام شکل اجرایی نداشت. اما مواد وارد سهام شد. نوع بازار نوعی سود است و در این فرآیند قیمت مصالح ساختمانی افزایش می یابد.

بر اساس این راهنما، کارخانه‌های تولید نهاده‌های ساختمانی انرژی ارزان دریافت می‌کنند و بنابراین باید مصالح را با قیمت مناسب در اختیار بخش ساختمانی قرار دهند. این نیرو برای همه مردم استفاده می شود و آنها به تامین مسکن نیازمندان کمک می کنند.

وی با بیان اینکه امیدوارم هرکسی که متولی وزارت راه و شهرسازی است به رفع موانع تولید مسکن اهتمام داشته باشد، تاکید کرد: نتوانستیم یک بار با وزرا دور میز بنشینیم و درباره مشکلات صحبت کنیم. . بیش از یک سال از دست دادیم. امیدواریم با آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی همه چیز به خوبی پیش برود.

بنابراین گزارش روز گذشته 10 آذر 1401، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور با استعفای رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی به دلیل گلایه بیماری وزیر؛ موافق است و شهریار افندی زاده به عنوان وزیر اقدام کرد.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا