اجتماع و خانواده

۵ اثر منفی زیاده‌روی در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها

شما یا فرزندتان چند بار برای درمان تب، سرماخوردگی یا بیماری از دارو استفاده کرده اید؟ مطالعات در بسیاری از کشورها نشان می دهد که استفاده خودسرانه از داروهای آنتی بیوتیک به طور چشمگیری افزایش یافته است که می تواند منجر به عواقب ناخوشایندی در یک دوره زمانی شود.

به گزارش تی تی آنلاین، اگرچه آنتی بیوتیک ها داروهای تجویزی هستند، اما عموماً بدون نسخه در داروخانه ها در دسترس هستند. مقاومت آنتی بیوتیکی زمانی افزایش می یابد که استفاده از آنتی بیوتیک ها در مدت زمان طولانی بیش از حد باشد. هند یکی از کشورهایی است که بالاترین میزان مقاومت ضد میکروبی را در جهان دارد.

مقاومت آنتی بیوتیکی زمانی رخ می دهد که باکتری ها پاسخ خود را به استفاده از این داروها تغییر دهند. به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، عفونت هایی مانند ذات الریه، سل، سوزاک و سالمونلوز درمان دشوارتر می شوند زیرا آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان آن ها تا حدی اثربخشی خود را از دست داده اند.

به گفته پزشکان هندی، آنتی بیوتیک ها رایج ترین ترکیبات ضد میکروبی هستند که برای مبارزه فعال با باکتری ها، کشتن یا سرکوب رشد آنها استفاده می شود. با این حال، با تکنولوژی و دسترسی آسان به اطلاعات، امروزه بسیاری از افراد معمولاً این داروها را بدون نسخه مصرف می کنند که منجر به رشد مقاومت ضد میکروبی و عوارض جانبی آن شده است.

به گزارش روزنامه هندوستان تایمز، پنج اثر مضر بیش از حد آنتی بیوتیک در زیر ذکر شده است:

1- عدم تعادل فلور روده: باکتری هایی که به حفظ تعادل روده و هضم و سلامت مناسب کمک می کنند به فلور روده معروف هستند. استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها می تواند باعث عدم تعادل روده شده و بخش بزرگی از این باکتری ها را از بین ببرد که می تواند منجر به مشکلات دیگری شود.

2. اسهال: بسیاری از مردم اغلب از داروهای آنتی بیوتیک برای درمان سرماخوردگی یا بیماری در کودکان و بزرگسالان استفاده می کنند که اغلب منجر به عوارض ناخواسته بسیاری می شود. طبق مطالعه کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، کودکانی که معمولاً برای درمان عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرفه و سرماخوردگی و غیره آنتی بیوتیک دریافت می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به گونه های باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک به نام انتروکولیت هستند. فیلم های جعلی هستند. این عفونت باکتریایی در روده انسان وجود دارد و می تواند باعث اسهال شدید شود. این باکتری سالانه هزاران کودک و بزرگسال را می کشد.

3- عفونت های قارچی: در حالی که آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن باکتری های مضر طراحی شده اند، اغلب باکتری های مفیدی را که به محافظت از افراد در برابر عفونت های قارچی کمک می کنند، از بین می برند. در نتیجه افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند اغلب در قسمت های خاصی از بدن مانند دهان، گلو و واژن دچار عفونت قارچی می شوند.

4. تداخلات دارویی: آنتی بیوتیک ها با سایر داروها تداخل دارند و اثربخشی آنها را در برابر بیماری کاهش می دهند. این ترکیبات همچنین می توانند عوارض جانبی سایر داروها یا آنتی بیوتیک ها را تشدید کنند. برخی از آنتی بیوتیک ها آنزیم های کبدی را تحریک می کنند که باعث افزایش یا کاهش اثربخشی بسیاری از آنتی بیوتیک ها، داروهای قلبی، داروهای ضد صرع و داروهای ترکیبی می شود.

5. مقاومت ضد میکروبی: باکتری ها در صورت استفاده مداوم از آنتی بیوتیک ها، به دلیل این مقاومت در برابر آنتی بیوتیک هایی که قبلا ایجاد شده اند، سعی می کنند ساختار خود را تغییر دهند یا آنزیم های خاصی را آزاد کنند.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا