اقتصادی

۶ نکته برای داشتن بهترین خواب در سفر – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش بازرگانی خبرگزاری آنلاین، تهیه بلیط هواپیما و یا رزرو تور می‌تواند آغاز پا گذاشتن در مسیری باشد که دنیایی از اتفاقات جدید، مکان‌های دیدنی زیبا، غذاهای متنوع و… را به روی شما باز می‌کند. اما بدون شک مواردی نیز در این بین وجود دارند که‌عدم توجه به آن‌ها می‌تواند شیرینی طعم این تجربه‌های جذاب را برایتان کمتر کند. برای مثال شاید هیچ چیز نتواند برنامه خواب روزانه شما را به اندازه سفر کردن به یک مکان ناشناخته تغییر دهد. چه برای شغل خود سفر کنید و چه برای تفریح به مسافرت رفته باشید، مطمئناً دوست ندارید که اوقات شیرین سفرتان، به دلیل مشکلات مربوط به خواب و گیجی و کلافگی ناشی از آن به هم بریزد. پس با ما همراه باشید تا از بهترین نکات مربوط به تنظیم خواب در سفر آگاه شوید و با خیالی آسوده سفر شگفت‌انگیزی را برای خود رقم بزنید.

۱. تنظیم خواب را قبل از سفر آغاز کنید

به طور معمول تنظیم کردن ساعت خواب بدن در هر منطقه زمانی حداقل به یک روز زمان احتیاج دارد. بنابراین اگر شما قبل از رفتن به مسافرت و خرید بلیط هواپیما برای این امر آماده باشید به خوبی می‌توانید در هنگام سفر کردن خواب خود را کنترل کنید. فرض کنید موقعیت زمانی در مکانی که قرار است به آن سفر کنید به گونه‌ای است که خواب شبانه شما را سه ساعت جلوتر یا سه ساعت عقب‌تر می‌اندازد. در این صورت تنها کافی است که شما سه روز قبل از سفر، به مرور این تغییر عادت را در خود ایجاد کنید و سعی کنید که به ترتیب در روز اول یک ساعت، در روز دوم دو ساعت و در روز سوم سه ساعت زودتر یا دیرتر بخوابید. این کار باعث می‌شود شما کاملاً برای روز چهارم آماده باشید و اختلال خواب در مسافرت سبب به هم ریختن خلق و خو و آشفتگی در شما نخواهد شد.

۲. ساعت خود را به وقت محلی تنظیم کنید

تفاوتی ندارد که شما از ساعت مچی برای رصد کردن زمان استفاده می‌کنید، یا تلفن همراه و غیره. نکته مهم آن است که به محض سوار شدن در هواپیما و قبل از رسیدن به مقصد، ساعت‌های خود را به وقت محلی مقصد تنظیم کنید. این کار شاید ساده به نظر برسد اما از نظر روانی تأثیر بسیار خوبی دارد و آمادگی ذهنی اولیه را برای پذیرش تغییرات زمانی به خوبی در شما ایجاد می‌کند.

۳. از نور خورشید کمک بگیرید

نکته‌ای که خیلی از افراد به آن توجه نمی‌کنند آن است که نور خورشید یک ابزار کالیبراسیون طبیعی برای تنظیم خواب بدن است. نور به مغز ما می‌گوید که چه زمانی باید بیدار باشیم و چه زمانی باید بخوابیم. پس اگر هنگام خارج شدن از هواپیما دنیای اطراف شما بیدار است، سعی کنید تا زمانی که می‌توانید زیر نور خورشید بمانید. در شهر قدم بزنید، وعده‌های غذایی خود را بیرون بخورید و از اتاق‌های تاریک دوری کنید. این کار ممکن است برای کسانی که تازه به مقصد رسیده‌اند و احساس خواب آلودگی نیز دارند کمی دشوار باشد اما مطمئن باشید که راه حل اثر بخشی است و به سرعت ساعت خواب بدن شما را با منطقه زمانی مکان جدید تنظیم می‌کند.

۶ نکته برای داشتن بهترین خواب در سفر

۴. از خوردن غذاهای پرچرب در شب اجتناب کنید

پس از یک روز طولانی در سفر، هیچ چیز بهتر از یک وعده غذایی مفصل و پر از کربوهیدرات به نظر نمی‌رسد. اما متأسفانه اگر می‌خواهید خواب بهتری داشته باشید باید خودکنترلی را وارد عمل کنید و از مصرف این غذاها به خصوص در شب اول مسافرت بپرهیزید. چند دلیل برای این کار وجود دارد: اول اینکه خوردن وعده‌های غذایی سنگین اغلب شما را خسته می‌کند و اگر خیلی زود بخوابید اثرات تغییر منطقه زمانی می‌تواند بسیار بدتر شود. علاوه بر آن، غذاهای پرچرب، کیفیت خواب شما را کاهش می‌دهند و سبب بدخوابی در شما خواهند شد. سوزش سر دل، معده درد و مشکلات گوارشی هم از دیگر مواردی هستند که می‌توانند خواب شما را در طول شب دچار اختلال کنند.

۵. بالش خود را به همراه داشته باشید

چیزی به نام «اثر شب اول» وجود دارد که دانشمندان سال‌ها پیش آن را کشف کرده اند. طبق این فرضیه اولین شب خوابی که افراد در یک مکان جدید تجربه می‌کنند خواب با کیفیتی نیست. در واقع هنگامی که ما در یک محیط جدید هستیم مغز به راحتی خاموش نمی‌شود. این مسئله احتمالاً به یک ویژگی بیولوژیکی طبیعی انسان در گذشته باز می‌گردد که مجبور بوده در مکان‌های جدید همیشه برای حمله احتمالی شکارچیان آماده باشد. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید کافی است که با چند ترفند، محیط اتاق هتل را به اتاق خواب خودتان شبیه کنید. آوردن بالش یا پتو به همراه خود، یکی از این ترفندها است که سبب می‌شود شما خواب آرامش بخش‌تر و با کیفیت‌تری را در طول سفر تجربه کنید.

۶ نکته برای داشتن بهترین خواب در سفر

۶. در مواقع ضروری از ملاتونین کمک بگیرید

اگر با وجود رعایت کردن تمام موارد بالا باز هم نتوانستید خواب آرامش بخشی در طول سفر داشته باشید می‌توانید از قرص ملاتونین برای برطرف کردن مشکلتان کمک بگیرید. طبق تعریف، ملاتونین هورمونی است که نیاز ما به استراحت را تحریک می‌کند و سبب خسته و خواب آلوده شدن ما می‌گردد. این قرص می‌تواند تا حد بسیار زیادی اثرات تغییر منطقه زمانی را در شما خنثی کند. اما به یاد داشته باشید که در استفاده از آن زیاده روی نکنید چون در غیر این صورت می‌تواند ریتم طبیعی بدن شما را برای بلند مدت دچار تغییر کند.

سخن آخر

خواب ممکن است آخرین چیزی باشد که در هنگام برنامه ریزی برای سفر به ذهنتان برسد. اما همین مسئله به ظاهر ساده می‌تواند تعطیلات شما را به طور کلی خراب کند. با این حال رعایت کردن چند نکته که در بالا به آن‌ها اشاره شد می‌تواند تأثیر زیادی بر این مسئله داشته باشد و کاملاً شما را برای مقابله با تاثیرات تغییر زمان روی کیفیت خوابتان آماده کند. به یاد داشته باشید که تمام جهان بر پایه منابع انرژی مختلف در حال پیشرفت هستند پس استراحت خود را جدی بگیرید تا اوقات خوش تعطیلاتتان با خوابیدن در اتاق هتل سپری نشود.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری آنلاین در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا