اقتصادیعمومیکسب و کار ویژه

3 قانون برای ایمن کردن بذر بازیابی کیف پول سخت افزاری کریپتو شما

کلمات بازیابی یا ریکاوری فریز چیست؟

چیزی که واقعاً باید بدانید این است که عبارت بازیابی منشأ تمام کلیدهای خصوصی و آدرس های عمومی شماست. این بدان معنی است که هر کسی که به آن عبارت بازیابی دسترسی داشته باشد، می‌تواند در هر زمانی وجوه شما را جابجا کند.

یک عبارت بازیابی که دانه نیز نامیده می شود، مجموعه ای از 8، 12 یا 24 کلمه واژگانی است. تعداد کلمات بستگی به استاندارد مورد استفاده دارد.

خرید کیف پول سخت افزاری لجر از ولت سنتر: این کلمات به منظور تولید مجموعه ای از کلیدهای خصوصی و عمومی هستند که همیشه به آن کلمات مرتبط می مانند. این به این دلیل است که کلیدها به طور قطعی تولید می شوند.

منظور این است که اگر کیف پول (نرم افزاری یا سخت افزاری) خود را گم کنید، تا زمانی که عبارت بازیابی را دارید، همیشه می توانید کلیدهای خود را دوباره تولید کنید.

با مقداردهی اولیه یک کیف پول جدید با عبارت بازیابی، کلیدهای مشابه کیف پولی را که گم کرده اید محاسبه می کند و به شما امکان می دهد وجوه خود را بازیابی کنید.

برای اینکه تصمیم بگیرید چگونه کلمات کلیدی خود را به طور ایمن ذخیره و محافظت کنید، ابتدا باید خودتان و مدل تهدیدتان را بشناسید.

آیا می خواهید از رمزنگاری خود در برابر چه کسی یا چه چیزی محافظت کنید؟ علیه خودت یا دیگران؟ در غیر این صورت، علیه اعمال خدا یا جنایتکاران؟

بک آپ ابتدایی

 

هنگامی که یک کیف پول جدید را مقداردهی اولیه می کنید، مجموعه ای از (12 یا 24) کلمه را نشان می دهد که پشتیبان کیف شما را تشکیل می دهد.

مهمترین کاری که باید در اینجا انجام دهید این است که آن کلمات را با دقت ذخیره کنید.

معمولاً از شما خواسته می شود یک رمز عبور یا پین تنظیم کنید. این برای رمزگذاری عبارت بازیابی در دستگاه شما است. اگر این رمز عبور رمزگذاری را گم کنید، تا زمانی که عبارت بازیابی را دارید، همچنان می‌توانید کیف پول خود را بازیابی کنید.

بنابراین، مهمترین چیز به جای رمز عبور عبارت بازیابی است.

شما باید حتما عبارت بازیابی خود را بنویسید و آن را در مکانی مخفی ذخیره کنید. فراموش نکنید که هر کسی که به آن عبارت بازیابی دسترسی داشته باشد می‌تواند در هر زمانی وجوه شما را جابجا کند.

به هر حال، فکر نکنید که فقط آن را در ذهن خود نگه دارید و به خاطر بسپارید. این بدترین استراتژی است، زیرا افراد به راحتی حافظه خود را از دست می دهند. اگر seed خود را فراموش کنید، برای همیشه با رمزارز خود خداحافظی خواهید کرد.

بنابراین، فقط از یک ورق کاغذ استفاده کنید و آن کلمات را به همان ترتیبی که به شما نشان داده شده است، بنویسید. دو نسخه پشتیبان بهتر از یک نسخه پشتیبان است.

هرگز عبارت بازیابی خود را به صورت دیجیتال ذخیره نکنید.

اول از همه، افشای آن از طریق دستگاه های متصل به اینترنت به دلیل انواع تهدیدات آنلاین (بدافزارها، کی لاگرها، حملات هکر از راه دور و غیره) خطرناک است.

به خصوص اگر از کیف پول سخت افزاری استفاده می کنید، هرگز بذر خود را به صورت الکترونیکی ذخیره نکنید، در غیر این صورت مفید بودن آن را ناامید خواهید کرد. کیف پول‌های سخت‌افزاری طوری طراحی شده‌اند که هرگز کلیدهای خصوصی خارج از دستگاه را در معرض دید قرار ندهند.

علاوه بر این، رسانه های دیجیتال (مانند USB) به راحتی می توانند به دلیل تصادف یا بارهای الکتریکی شکسته شوند.

نکته آخر اینکه هرگز عبارت بازیابی خود را با کسی به اشتراک نگذارید، به جز برای افرادی که واقعاً به آنها اعتماد دارید، مانند همسر یا فرزندانتان.

بک آپ توزیع شده

اگر نمی توانید مکانی امن برای ذخیره نسخه پشتیبان خود پیدا کنید یا اگر می ترسید مورد سرقت قرار بگیرید، ممکن است تصمیم بگیرید که نسخه های پشتیبان خود را در مکان های مختلف تقسیم کنید.

بیایید یک عبارت بازیابی 24 کلمه ای را به عنوان مثال در نظر بگیریم. می توانید آن را به 3 گروه 8 کلمه ای تقسیم کنید و آنها را در سه مکان مختلف ذخیره کنید.

مشکل اینجاست که شما خطر از دست دادن ارزهای دیجیتال خود را افزایش می دهید. اگر حتی یک قطعه گم شود، دیگر نمی توانید رمز ارز خود را پس بگیرید.

به همین دلیل است که جایگزین مطمئن تری وجود دارد، یعنی تقسیم پشتیبان به سه قسمت، اما برای بازیابی کیف پول تنها به دو نسخه از سه نسخه نیاز دارید.

بگذارید به روش ساده تری که می دانم توضیح دهم.

اگر عبارت بازیابی شما فقط از سه کلمه (A، B، C) ساخته شده است، باید یک نسخه اول از A-B، یک نسخه دوم از A-C و یک نسخه سوم از B-C ایجاد کنید. با گرفتن هر دو کپی، می توانید عبارت A-B-C را کامل بازیابی کنید.

ترفند کلمه عبور

ممکن است مجبور شوید عبارت بهبودی خود را در یک مکان ناامن نگه دارید، مانند خانه خود که با سایر هم خانه هایی که به آنها اعتماد ندارید به اشتراک گذاشته شده است.
در این مورد می توانید تصمیم بگیرید که از یک کلمه عبور استفاده کنید.
این یک کلمه اضافی است که به کلمات بازیابی شما اضافه می شود. برای عبارات بازیابی 24 کلمه ای، عبارت عبور به عنوان کلمه 25 نامیده می شود.
با افزودن یک کلمه اضافی به seed خود، می‌توانید مجموعه جدیدی از حساب‌ها را داشته باشید که کاملاً از حساب‌های تولید شده توسط seed اصلی (کلمات اصلی بدون عبارت عبور) جدا شده‌اند.

بیایید آن را ساده تر تقسیم کنیم، با فرض اینکه یک عبارت بازیابی 24 کلمه ای داریم:

  1. اگر 24 کلمه را در کیف پول خود وارد کنیم، مجموعه خاصی از کلیدهای خصوصی و عمومی خواهیم داشت
  2. حال اگر یک کلمه را به صورت تصادفی در بین این کلمه ها قرار دهید کسی نمیتواند بفهمد عبارات اصلی شما چه بوده یا به چه ترتیبی بوده.

خوب، کاری که در اینجا باید انجام دهید ساده است: رمزنگاری خود را فقط در حساب های ایجاد شده از طریق 24 کلمه + عبارت عبور (مورد 2) نگه دارید.

این به این دلیل است که، حتی اگر یک فرد سرکش بتواند عبارت بازیابی شما را ببیند یا پیدا کند، تا زمانی که صاحب عبارت عبور نباشد، نمی‌تواند رمز ارز شما را بدزدد.

عبارت عبور خود را فقط در رسانه های دیجیتال ذخیره نکنید زیرا ممکن است خراب شوند. حداقل از یک برگه کاغذ استفاده کنید و بیش از یک نسخه پشتیبان ایجاد کنید.

هرگز رمز عبور خود را گم نکنید، در غیر این صورت رمزارز شما از بین رفته است. بنابراین، در مورد ذخیره صحیح عبارت عبور بسیار مراقب باشید.

به خاطر داشته باشید که تمام عبارات عبور معتبر هستند. اگر اشتباه تایپی داشته باشید، مجموعه متفاوتی از حساب ها را خواهید دید. اگر این اتفاق افتاد بدون نگرانی، فقط دوباره سعی کنید و عبارت عبور صحیح را وارد کنید.

هر عبارت عبور منحصر به فرد مجموعه جدیدی از کلیدهای خصوصی و کلیدهای عمومی را ایجاد می کند.

شما می توانید هر مجموعه ای از حروف، اعداد و علائم را به عنوان عبارت عبور خود انتخاب کنید، اما باید یک عبارت عبور پیچیده را انتخاب کنید که حدس زدن آن غیرممکن است. همچنین باید در برابر حملات brute force مقاوم باشد.

 

 

بک آپ در محافظ استیلی

 

نوشتن روی برگه یک کار مرسوم است اما در طول زمان ممکن است برگه های کاغذ خوردگی پیدا کنند یا پاره شوند و یا در جایه جایی ها آسیب ببینند و یا در طول زمان نوشته های روی کاغذ محو شوند.

پشتیبان کاغذی حتی در برابر حوادث تصادفی نیز مقاوم نیست. به عنوان مثال، در صورت وقوع آتش سوزی، سیل یا زلزله، پشتیبان شما ممکن است از بین برود یا به طور غیر قابل برگشتی آسیب ببیند.

به همین دلیل ممکن است ترجیح دهید از راه حل های پشتیبان مبتنی بر فولاد و استیل به جای پشتیبان های کاغذی استفاده کنید.

ابزاری که قبلاً آزمایش کردم “Crypto Steel Capsule” توسط Ledger است.

این یک محلول جیبی است که از فولاد ضد زنگ درجه 303 و 304 ساخته شده است که آن را تا دمای 1400 درجه سانتیگراد / 2500 درجه فارنهایت نسوز می کند. همچنین تا فشار 150000 نیوتن ضد ضربه و ضد آب است.

استفاده از آن آسان است. به را باید 4 حرف اول هر کلمه با استفاده از جداکننده ها در هسته قرار دهید.

علاوه بر کریپتو کپسول محافظ استیل سایفر نیز وجود دارد که با انجام تحقیقات می‌توانید یکی از این دو محصول را سفارش دهید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا