علم و سلامتکسب و کار ویژه

5  بدترین غذا برای حافظه چیست؟ (دشمن های حافظه و دوستان آلزایمر)

کربوهیدرات های تصفیه شده، فست فود، گوشت فرآوری شده، روغن های گیاهی و نوشیدنی های شیرین اثرات مضری بر مغز شما دارند. آنها می توانند ضریب هوشی شما را کاهش دهند و در عین حال حافظه و احساسات شما را نیز مختل کنند.

غذاهای تقویت کننده مغز عبارتند از شکلات تلخ، آووکادو، ماهی آزاد چرب، انواع توت ها و کلم بروکلی.حفظ سلامت مطلوب مغز مستلزم داشتن یک رژیم غذایی مغذی است. قرص متی مازول

آیا رشته افکار خود را در وسط جمله گم کرده اید یا فراموش کرده اید که چرا به اتاقی رفته اید؟ممکن است تصور کنید که این تنها بخشی از روند طبیعی پیری است، اما می‌تواند به آنچه می‌خورید نیز مرتبط باشد.

مغز 20 تا 30 درصد کالری دریافتی شما را مصرف می‌کند، که آن را به انرژی‌زاترین اندام بدن تبدیل می‌کند. از نظر عملکرد شناختی، هر چیزی که می خورید یا می نوشید اهمیت دارد.

این مقاله به بررسی ده بدترین غذا برای حافظه می پردازد. باما همراه باشید:

اگر بیش از حد از غذاهای زیر مصرف کنید، ممکن است با فراموشی دست و پنجه نرم کنید.

 

1-کربوهیدرات های تصفیه شده

کربوهیدرات های تصفیه شده مانند شکر و غلات فرآوری شده به سرعت سطح قند خون شما را افزایش می دهند، عملکرد مغز را کاهش می دهند و بر حافظه شما تأثیر می گذارند.

شاخص گلیسمی (GI) چنین کربوهیدرات های تصفیه شده اغلب بالا است. این بدان معنی است که آنها به سرعت هضم می شوند و سطح قند خون و انسولین را افزایش می دهند.

علاوه بر این، زمانی که این وعده های غذایی به مقدار قابل توجهی مصرف شوند، بار گلیسمی بالایی (GL) دارند. GL نشان می دهد که یک غذا چقدر سطح قند خون را در هر وعده افزایش می دهد.

افرادی که مقدار زیادی چربی و شکر تصفیه شده مصرف می کنند حافظه ضعیف تری دارند. اثر حافظه ممکن است به دلیل التهاب هیپوکامپ شما (ناحیه مغزی که بر حافظه و واکنش پذیری به گرسنگی تأثیر می گذارد) باشد. التهاب یک عامل خطر برای اختلالات دژنراتیو مغزی مانند آلزایمر است.

سبزیجات، میوه ها، حبوبات و غلات کامل نمونه هایی از کربوهیدرات های کم GI هستند.

کربوهیدرات ها همه وحشتناک نیستند. غلات کامل برای سلامتی شما بسیار مفید هستند و یکی از بهترین غذاها برای مغز شما هستند. فیبر هنوز در نان سبوس دار و ماکارونی سبوس دار یا برنج قهوه ای وجود دارد. این بدان معنی است که شما آنها را آهسته تر هضم خواهید کرد و قند خون شما بهتر کنترل می شود. علاوه بر این، منبع انرژی ثابتی برای تمرکز بر روی آن خواهید داشت.

2- گوشت فرآوری شده

کسانی که گوشت های بسیار فرآوری شده، از جمله سوسیس، گوشت پخته شده و پاته مصرف می کنند، بیشتر در معرض خطر زوال عقل هستند. پروتئین های فرآوری شده سیستم عصبی مرکزی شما را ایزوله می کنند. خطر ابتلا به یک بیماری دژنراتیو مغزی مانند آلزایمر را افزایش می دهد.خطر بالای زوال عقل طبق تحقیقات منتشر شده در Neurology در آوریل 2020 است. با این حال، این مطالعه نتوانست علت و معلولی را مشخص کند.

زوال عقل واژه ای است که به گروهی از علائم اشاره دارد که بر توانایی های شناختی فرد تأثیر می گذارد. بیشتر بر ظرفیت تفکر، یادآوری و استدلال آنها تأثیر می گذارد و با گذشت زمان بدتر می شود.

در مقابل، پروتئین های طبیعی بلوک های سازنده عضلات هستند و بدن شما برای عملکرد مناسب به آنها نیاز دارد. به جای مواردی که باعث از دست دادن حافظه می شوند، مانند استیک، حبوبات را به نقطه کانونی غذای خود تبدیل کنید. لوبیا منبع فوق العاده ای از پروتئین (بدون چربی اشباع شده) و منیزیم و همچنین ویتامین های گروه B و سایر مواد مغذی تقویت کننده مغز است.

3-روغن های گیاهی

اگرچه روغن های گلرنگ، ذرت، آفتابگردان و کانولا سالم به نظر می رسند، اما همگی سرشار از اسیدهای چرب امگا 6 هستند. امگا 6 نوعی چربی است که در صورت مصرف زیاد می تواند عملکرد شناختی شما را مختل کند.وقتی بیش از حد وعده های غذایی غنی از امگا 6 می خورید، ممکن است مزایای شناختی اسیدهای چرب امگا 3 را نفی کنید. نسبت ایده آل احتمالا کمتر از 3 به 1 (امگا 6 به امگا 3) است.اکثر افرادی که از رژیم غذایی معمول آمریکایی پیروی می کنند نسبت هشدار دهنده امگا 6 به امگا 3 20 به 1 یا بیشتر دارند. این برای حافظه شما خوب نیست.وقتی این نسبت به نفع امگا 6 باشد، با افزایش خطر زوال شناختی و بیماری آلزایمر مرتبط است.

اسیدهای چرب محافظ، مانند اسیدهای چرب موجود در گردو، به جای روغن های گیاهی ایده آل هستند. آنها منبع عالی امگا 3 هستند. کمبود امگا 3 ممکن است بر توانایی شما برای یادگیری و یادآوری چیزها تأثیر بگذارد.

 

4- الکل زیاد

الکل وقتی در حد اعتدال مصرف شود ممکن است همراهی دلپذیر برای شام باشد. اما مصرف بیش از حد ممکن است بر مغز تأثیر منفی بگذارد و باعث کوچک شدن مغز و ناهنجاری های متابولیک شود.سوء مصرف مزمن الکل باعث اختلال در انتقال دهنده های عصبی می شود، که مواد شیمیایی مورد استفاده مغز برای برقراری ارتباط هستند.کمبود ویتامین B1 یا تیامین در بین الکلی ها شایع است. الکل به روش های زیر بر تیامین تأثیر می گذارد:

  • افرادی که مقدار زیادی الکل مصرف می کنند ممکن است رژیم غذایی متعادلی نداشته باشند و بنابراین مواد مغذی مهمی را از دست بدهند
  • الکل بیش از حد می تواند پوشش معده شما را تحریک کند و بر توانایی آن در جذب مواد مغذی تأثیر بگذارد
  • نوشیدن زیاد می تواند باعث استفراغ شود که از جذب مواد مغذی توسط معده و روده جلوگیری می کند.
  • کمبود ویتامین B1 می تواند منجر به یک بیماری مغزی به نام انسفالوپاتی Wernicke (WE) شود که می تواند به سندرم کورساکوف تبدیل شود. این وضعیت با آسیب مغزی قابل توجه، از جمله از دست دادن حافظه، ناهنجاری های بینایی، اختلال مشخص می شود

5- نوشیدنی های قندی

مصرف بیش از حد نوشیدنی های شیرین خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد که با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط است. علاوه بر این، حتی در افراد بدون دیابت، سطح قند خون بالا می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد.

نمونه هایی از نوشیدنی های شیرین شامل نوشابه، نوشیدنی های ورزشی، نوشیدنی های انرژی زا و آب میوه است. شربت ذرت با فروکتوز بالا (HFCS)، که حاوی 55٪ فروکتوز و 45٪ گلوکز است، جزء مهمی از بسیاری از نوشیدنی های شیرین است. مصرف زیاد فروکتوز باعث چاقی، فشار خون بالا، چربی خون بالا، دیابت و اختلال عملکرد عروقی می شود. این ویژگی های سندرم متابولیک ممکن است خطر درازمدت ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد هم چنین مصرف زیاد فروکتوز با مقاومت به انسولین در مغز مرتبط است. همچنین عملکرد مغز، حافظه، یادگیری و رشد نورون ها را در حیوانات کاهش می دهد. طول عمر بیماران سرطان خون

آب، چای سرد شیرین نشده، آب سبزیجات و محصولات لبنی شیرین نشده جایگزین خوبی برای نوشیدنی های شیرین هستند.

دکمه بازگشت به بالا