حوادثکسب و کار ویژه

افزایش نفرات بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری

چگونه بهترین بیمه تکمیلی را بشناسیم؟

یافتن بهترین بیمه تکمیلی انفرادی نیاز به بررسی طرح‌ها، قیمت و شرایط بیمه تکمیلی دارد که در جدول ذیل به ۴ عامل از موثرترین عوامل تعیین بهترین بیمه درمان اشاره خواهد شد.

قیمت بیمه تکمیلی:

قطعا وجود طیف متنوعی از قیمت و هزینه بیمه تکمیلی برای انتخاب بهترین بیمه درمان تکمیلی موضوعی غیر قابل انکار است. بطوریکه متقاضی بیمه درمان تکمیلی می تواند با توجه به شرایط اقتصادی خود نسبت به انتخاب بیمه درمان تکمیلی خود اقدام نماید. بسیاری از شرکت‌های بیمه گر تعدد قیمت‌ها و حق بیمه‌های خود را به منظور مدیریت بیشتر، محدود می کنند. اما وجود تنوع در هزینه بیمه‌ درمان تکمیلی امکان انتخاب برای متقاضی بیمه درمان تکمیلی ساده‌تر خواهد شد.

تعهدات بیمه تکمیلی:

تعهدات بیمه تکمیلی و بیمه عمر و تشکیل سرمایه یکی از مهمترین عوامل موثر در انتخاب بهترین بیمه تکمیلی که می بایست متقاضیان بیمه تکمیلی به آن آگاه باشند، تعهدات بیمه تکمیلی است که در زمان درمان بیماری، حائز اهمیت است. هرچه تعهدات بیمه درمان تکمیلی بیشتر باشد. هزینه قابل دریافت از شرکت بیمه بابت هزینه‌های درمانی بیشتر خواهد بود. همچنین حق انتخاب برای متقاضی بیمه درمان تکمیلی افزایش می یابد. تعهدات بیمه تکمیلی می تواند بابت پوشش‌های مختلف بیمه ای متفاوت باشد. بطوریکه بیمه شده می تواند بر اساس نیاز خود از تعهدات متفاوتی برای پوشش‌های بیمه تکمیلی استفاده نموده تا بهترین بیمه تکمیلی را بدرستی شناسایی کند.

انتخاب تعهدات بیمه تکمیلی:

انتخاب تعهدات بیمه تکمیلی، برای بیمه تکمیلی انفرادی، بیمه تکمیلی خانواده و بیمه تکمیلی گروهی متفاوت است. در قرارداد‌های بیمه تکمیلی گروهی، شرکت‌ها یا همان بیمه گذارها با توجه به درخواست پرسنل یا نظر مدیران شرکت تابعه خود، نسبت به انتخاب تعهدات بیمه تکمیلی و پوشش‌های آن اقدام کرده و پیشنهاد بیمه‌ای را به شرکت بیمه مورد نظر ارسال کرده. تا امکان سنجی آن بر اساس آئین نامه ۷۴ بیمه مرکزی صورت پذیرد. زیرا محدودیت‌هایی برای نسبت تعهدات در بیمه تکمیلی گروهی در بیمه مرکزی وجود دارد.

در قرارداد‌های بیمه تکمیلی انفرادی و بیمه تکمیلی خانواده، عموما طرح‌های بیمه تکمیلی بصورت پیش فرض در اختیار متقاضیان بیمه تکمیلی قرار می گیرد. و شخص می بایست بر اساس طرح‌های موجود نسبت به خرید بیمه تکمیلی اقدام نماید.

پوشش‌های بیمه تکمیلی:

 پوشش‌های بیمه تکمیلی، قدرت انتخاب متقضای بیمه تکمیلی را افزایش می دهد. بطوریکه گستردگی طیف پوشش‌های بیمه تکمیلی می تواند امنیت خاطر برای متقاضی بیمه تکمیلی ایجاد نماید. زیرا هر چقدر تعداد پوشش‌های بیمه تکمیلی و تنوع آن بیشتر باشد. بیمه شده می تواند بابت درمان بیماری‌های بیشتری از بیمه تکمیلی خود استفاده نماید.

پوشش‌های بیمه تکمیلی، بر اساس آئین نامه ۷۴ بیمه مرکزی و صرفا بر اساس آن، قابل ارائه است. لیکن شرکت‌های بیمه گر با دریافت حق بیمه بر اساس نوع پوشش‌های بیمه تکمیلی و تعهدات آن نسبت به ارائه نرخ یا قیمت بیمه تکمیلی اقدام می نمایند.

معرفی برخی از پوشش‌های بیمه تکمیلی:

پوشش‌های بیمه تکمیلی مانند هزینه‌های بستری، جراحی، شیمی درمانی، پاراکلینیکی ها مانند انواع تست، اسکن، MRI، آزمایشات پزشکی مانند آزمایش خون، ویزیت و دارو، دندانپزشکی، جراحی های مجاز سرپایی، هزینه آمبولانس، لیزیک و لازیک، نازایی، زایمان، سمعک، رفع عیوب انکساری (کسری نمره چشم) و غیره می باشد.

انتخاب پوشش‌های بیمه تکمیلی نیز مانند تعهدات بیمه تکمیلی در بیمه درمان تکمیلی انفرادی و بیمه درمان تکمیلی خانواده متفاوت بوده و شرایط انتخاب را برای یافتن بهترین بیمه درمان متفاوت می کند. برای خرید بیمه تکمیلی گروهی، بیمه گذار درخواست خود را بر اساس پوشش‌ها و تعهدات مورد نظر به شرکت بیمه گر ارائه کرده و بر اساس آن قیمت بیمه تکمیلی گروهی اعلام می شود. برای خرید بیمه تکمیلی انفرادی یا خرید یمه تکمیلی خانواده می بایست متقاضی بیمه تکمیلی طرح بیمه‌ای خود را بر اساس طرح‌های معرفی شده انتخاب و نسبت به تکمیل فرم‌های مربوطه اقدام نماید.

مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه تکمیلی:

مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه تکمیلی، یکی دیگر از عوامل موثر و قابل توجه متقاضیان بیمه درمان برای یافتن بهترین بیمه تکمیلی است. داشتن مراکز درمانی متعدد در زمینه‌های مختلف از قبیل بیمارستان‌ها، مراکز تصویر‌برداری، آزمایشگاه‌ها، کلینیک‌ها و غیره می باشد. همچنین پراکندگی مراکز درمانی طرف قرارداد شرکت های بیمه نیز در سطح شهر و استان‌ها عاملی تسهیل کننده برای دریافت خدمات درمانی توسط بیمه شدگان می باشد. لیکن پیش از انتخاب بیمه درمان تکمیلی می بایست مراکز درمانی طرف قرارداد را کنترل نمود.

فرانشیز Franchise بیمه تکمیلی:

فرانشیز که معادل لاتین آن Franchise در ادبیات بیمه استفاده می شود و به عنوان یکی از شاخص‌های انتخاب بهترین بیمه تکمیلی شناخته می شود. فرانشیز مبلغی است که بیمه گذار می بایست بابت هر خسارت پرداخت نماید. در ضمن فرانشیز در رشته‌های مختلف بیمه‌ای با شرایط متفاوتی وجود دارد. به بیان ساده تر فرانشیز را سهم بیمه شده از هر خسارت می نامند.

میزان فرانشیز بر اساس عرف بیمه‌ای از ۱۰ تا ۳۰ درصد تعیین می شود و از آنجاییکه بیمه درمان تکمیلی به دنبال پرداخت هزینه‌های درمانی افراد می باشد. لیکن هرچه میزان آن کمتر باشد، بیمه شده سهم کمتری را شخصا پرداخت می نماید.

ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری و مراحل آن

ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری موضوع مهمی است که افراد زیادی در سراسر کشور با آن سر وکار دارند؛‌به همین دلیل، در این جا قصد داریم به طور مفصل به این مورد و خدمات قابل ارائه ان بپردازیم. بخش زیادی از نیروهای مدیریتی و کارمندان کشور در حوزه مشاغل کشوری فعالیت داشته و در حال خدمت هستند. این افراد بعد از بازنشستگی نیاز قابل توجهی به استفاده از خدمات بیمه ای دارند که البته این شرایط برای آن ها از طریق بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری تا حد زیادی فراهم شده است.

بیمه تکمیلی به افراد بازنشسته در پرداخت هزینه بیمارستان برای برخی بیماری ها و جراحی ها کمک می کند. در ادامه جدول تعهدات بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری سال ۱۴۰۱ و خدمات قابل ارائه آن را برای شما خواهیم آورد؛ تا بدانید این بیمه چه اندازه می تواند در پرداخت هزینه ها به شما کمک کرده و چه خدماتی ارائه می دهد.

دقت داشته باشید که جهت ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری باید یک سری شرایط را داشته و مراحلی را انجام دهید. هم چنین، این امکان برای فرد بیمه شده وجود دارد که بتواند تعدادی دیگری از افراد را هم زیر پوشش بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری بیاورد. البته این افراد باید تحت تکفل و سرپرستی فرد بیمه شده باشند. در حال حاضر، این قابلیت برای والدین و فرزندان فرد بیمه شده وجود دارد.

اما استفاده از بیمه تکمیلی برای فرزندان هم شرایط خود را دارد و تا یک سن مشخص و با یک شرایط خاص می توانند از این بیمه استفاده کنند. با توجه به اهمیت بیمه بازنشستگی برای افراد، در ادامه به طور کامل نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری 1401 را برای شما بیان خواهیم کرد. هم چنین توضیحاتی هم در مورد نحوه حذف بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری و افزایش ان ارائه خواهیم داد.

نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری ۱۴۰۱

قبل از این که نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری ۱۴۰۱ را توضیح دهیم، ابتدا به شرایط مورد نیاز جهت این ثبت نام می پردازیم. چرا که بدون اطلاع از شرایط لازم جهت ثبت نام برای بیمه تکمیلی، ممکن است در ادامه کار با مشکل مواجه شوید. تعدای از مهم ترین شرایط استفاده از بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری شامل موارد زیر می شوند.

شرایط ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری

 •  امکان ثبت نام برای آن دسته از بازنشستگان کشوری که دارای شماره دفتر کل و دفترچه بیمه پایه باشند، امکان پذیر است.
 •  بیمه شده می تواند افراد تحت تکفل خود را هم که دارای دفترچه پایه هستند، زیر پوشش بیمه تکمیلی قرار دهد.
 •  فرزندان مذکر حداکثر تا پایان 22 سالگی و در صورت تحصیل تنها تا پایان 25 سالگی امکان استفاده از این بیمه را دارند.
 •  فرزندان مونث در صورت مجرد بودن و عدم اشتغال امکان استفاده از بیمه والدین را دارا می باشند.
 •  فرزندان از کارافتاده کلی یا دارای معلولیت ذهنی و جسمی با ارائه مدرک معتبر می توانند بدون محدودیت سنی از بیمه تکمیلی استفاده نمایند.
 •  آن دسته از نوادگان فرد بیمه شده که پدرشان در قید حیات نیست و در واقع تحت تکفل این فرد هستند هم می توانند از بیمه وی استفاده کنند.
 •  در نهایت والدین فرد بیمه شده هم می توانند تحت پوشش بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری قرار بگیرند

و اما برای ثبت نام خود فرد بازنشسته و دیگر افراد تحت تکفل وی که واجد شرایط مذکور باشند، باید یک سری مراحل انجام گیرد. البته دقت داشته باشید که ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری برای ان دسته از افرادی که قبلا از این بیمه استفاده می کرده اند، لازم نیست. تنها افرادی که به تازگی بازنشسته شده و یا کسانی که قصد افزایش بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری یا حذف آن را دارند، باید نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. البته این مورد در سال های گذشته با مراجعه حضوری به شعب مربوطه امکان پذیر بود، اما در حال حاضر امکان ثبت نام اینترنتی هم وجود دارد. برای این کار لازم است مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

راهنمای تصویری ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری

 1. ابتدا به درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشور به نشانی اینترنتی sabasrm.ir مراجعه نمایید.
 2. سپس از طریق انتخاب گزینه «خدمات بیمه ای» در منوی قرار گرفته در قسمت بالای این سایت و در ادامه کلیک بر روی گزینه «بیمه تکمیلی درمان» از لیست باز شده، وارد صفحه جدید شوید.
 3. در صفحه جدید مانند شکل زیر می توانید گزینه «ثبت نام و کاهش و افزایش نفرات تحت پوشش بیمه تکمیلی درمان» را انتخاب کنید. از این طریق هم امکان ثبت نام و هم امکان حذف و افزایش بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری وجود خواهد داشت.
 4. بعد از انتخاب گزینه مورد نظر، وارد صفحه ای مانند شکل زیر خواهید شد که اطلاعاتی از جمله شماره دفتر کل، شماره ملی و شماره حساب را از شما می خواهد. با وارد کردن این اطلاعات می توانید وارد حساب تان شده و نسبت به ثبت نام، اضافه کردن یا کاهش نفرات جدید اقدام نمایید.

جدول تعهدات بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری ۱۴۰۱

حال که با نحوه ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری 1401 و افزایش و حذف آن آشنا شدید، بهتر است در مورد خدمات و سقف تعهدات این بیمه هم اطلاعاتی داشته باشید. همه افرادی که تحت پوشش بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری قرار می گیرند، چه خود بیمه شده اصلی یا فرد بازنشسته و چه افراد تحت تکفل، می توانند از این خدمات استفاده نمایند. خدمات بیمه تکمیلی عمدتا شامل موارد کلی مانند جراحی ها و امور این چنینی دیگر می شوند. در برخی موارد، برای استفاده از این خدمات نیاز به مراجعه به بیمارستان هایی وجود دارد که با این بیمه قرارداد دارند.

اما گاهی اوقات نیز می توان درمان را در بیمارستان های دیگر هم انجام داده و از خدمات بیمه تکمیلی استفاده نمود. در ادامه لینک دانلود جدول تعهدات بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۱ را برای شما قرار داده ایم. با مراجعه به این جدول می توانید به طور کامل سقف تعهدات انواع خدمات تکمیلی توسط این بیمه را مشاهده نمایید.

بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری شامل چه مواردی است؟

نکته قابل توجه در مورد ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری و استفاده از آن، دانستن این است که بیمه تکمیلی چه مواردی را پوشش می دهد. به عبارتی در چه مواردی بیمه شدگان می توانند در جبران هزینه های خود از بیمه کمک بگیرند. به طور کلی، بیمه تکمیلی در اموراتی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد باید هزینه های زیادی را برای درمان طی کند.

واضح ترین مثال برای این مورد عمل های جراحی و بستری می باشد. بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری هم از این حالت مستثنی نیست و موارد این چنینی را پوشش می دهد. اما برای برخی موارد پرکاربرد و جزئی مانند خرید دارو باید از سایر بیمه ها استفاده نمود. در ادامه تعدادی از مهم ترین مواردی که تحت پوشش بیمه تکمیلی بازنشستگی قرار می گیرد را برای شما آورده ایم

تعداد زیادی از افراد در اداره‌ها وسازمان‌های دولتی شاغل هستند و تحت حمایت بیمه‌ای دولت قرار دارند. بخش دیگری هم در مشاغل آزاد، کارخانه‌ها و شرکت‌های خصوصی فعالیت دارند و از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کنند. هر ساله تعداد قابل توجهی از این کارمندان، کارکنان و بیمه‌گزاران به سن بازنشستگی می‌رسند. بنابراین بیشتر به خدمات درمانی نیاز پیدا می‌کنند. بیمه تکمیلی بازنشستگان در چنین شرایطی به کمک این عزیزان می‌آید.

 

منبع:

https://samins24.com/

 

دکمه بازگشت به بالا