اجتماع و خانوادهکسب و کار ویژه

کابینت تک رنگ بهتر است یا دو رنگ؟ کدوم رنگ کابینت مناسب است؟

در آشپزخانه از کابینت تک رنگ استفاده کنیم یا کابینت دو رنگ؟

انتخاب رنگ کابینت ام دی اف موضوع مهمی است و می‌تواند زیبایی محیط آشپزخانه را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی ما مطمئن نیستیم که باید از کابینت‌ تک رنگ استفاده کنیم یا کابینت دو رنگ، به همین دلیل بهتر است ابتدا اطلاعات خود را درباره مزایا و معایبی هر کدام از این موارد بالا ببریم. در ادامه به صورت مفصل درباره‌ی این موضوع صحبت خواهیم کرد تا بتوانید به صورت آگاهانه رنگ کابینت و دستگیره کابینت خانه خود را انتخاب کنید.

آشنایی با کابینت تک رنگ

کابینت تک رنگ از گذشته مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته و محبوبیت زیادی دارد. شاید شما هم این تصور را داشته باشید که این نوع کابینت از مد افتاده است اما اینطور نیست. در واقع استفاده از رنگ‌های تک می‌تواند محیط آشپزخانه را یکدست و زیبا نشان دهد به شرطی که بدانید چه رنگی برای آشپزخانه‌ی شما مناسب است. به عنوان مثال، سفید رنگی است که نور را بازتاب می‌کند، بنابراین محیط را بزرگ‌تر از چیزی که هست نشان می‌دهد و علاوه بر آن باعث می‌شود آشپزخانه‌ی شما بسیار مدرن به نظر برسد.

رنگ ارغوانی باعث می‌شود احساس سرمای بیش‌تری کنید، زیرا پس از نگاه کردن زیاد به این رنگ ماهیچه‌های شما منقبض خواهد شد؛ در نقطه مقابل رنگ نارنجی باعث می‌شود شما احساس گرمای بیش‌تری داشته باشید. بنابراین انتخاب کابینت‌های تک رنگ بر اساس روحیه و سلایق اعضای خانواده می‌تواند به شما کمک کند تا همه از بودن در آشپزخانه لذت ببرند.

مزایای کابینت‌های تک رنگ

·        محیط یکدست و خلوتی ایجاد می‌کنند

کابینت‌های تک رنگ با دستگیره مخفی کابینت به علت یکپارچگی رنگی که دارند باعث می‌شوند که محیط آشپزخانه یک دست و یکسان به نظر برسد. این تک رنگی به شما کمک می‌کند تا کمتر احساس بی نظمی و هرج و مرج کنید و آشپزخانه‌ی شما خلوت بنظر برسد. اگر آشپزخانه‌ی شما کوچک است نیز این کابینت‌ها گزینه‌ی مناسبی برای شما هستند.

·        هزینه‌ی آن‌ها معمولا کم‌تر است

بودجه‌ای که باید برای این کابینت‌ها خرج کنید معمولا کم‌تر از کابینت‌های دو رنگ هستند. اگر بودجه زیادی در اختیار ندارید، کابینت‌های تک رنگ انتخاب مناسبی هستند و می‌توانید رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید و از این نوع کابینت بهره ببرید.

معایب استفاده از یک رنگ

کابینت‌ تک‌ رنگ علاوه بر مزایا، معایبی هم دارد که باید به آن‌‌ها توجه کنید. به عنوان مثال، ممکن است پس از مدتی محیط آشپزخانه برای شما یکنواخت به نظر برسد. به عبارت دیگر، تماشای یک رنگ به مرور برای شما خسته کننده خواهد بود.  اگر در انتخاب رنگ نیز از همان ابتدا دقت نکرده باشید، خیلی زود پشیمان خواهید شد. زیرا به عنوان مثال، اگر کابینت شما قرمز باشد، پس از مدتی چشم شما را اذیت خواهد کرد. یا رنگ سبز نیز ممکن است تم خسته کننده ای باشد. حتی رنگ آبی که همه ما آن را آرامش بخش می دانیم، اگر به تنهایی استفاده شود، پس از مدتی باعث افسردگی و کم تحرکی می‌شود.

بنابراین استفاده از یک رنگ همیشه هم مناسب نیست. علاوه بر این کابینت‌های تک رنگ بیشتر در خانه‌های کلاسیک و نئو کلاسیک استفاده می‌شوند و از آنجایی که مردم روز به روز به خانه‌های مدرن علاقه مند می شوند، کابینت‌های دو رنگ می توانند انتخاب بهتری باشند.

منظور از کابینت‌ دو رنگ چیست؟

 همان طور که از اسم آن مشخص است، چون دو رنگ مختلف در در این کابینت‌ها استفاده می‌شود، کابینت دو رنگ نامیده می‌شوند. افراد به دلایل مختلف تمایل به استفاده در دو رنگ در کابینت‌های خود دارند. برخی از رنگ‌های تک خسته شدند و ترجیح می‌دهند رنگ های ترکیبی را امتحان کنند و برخی نیز به دلیل زیباتر کردن محیط از آن استفاده می‌کنند. با این حال کابینت‌‌های دو رنگ برای هر آشپزخانه‌ای مناسب نیستند. در این جا قصد داریم شما را با برخی از مزایا و معایب استفاده از دو رنگ  آشنا کنیم.

استفاده از ترکیب دو رنگ چه مزیت‌هایی دارد؟

·         با هر سبک خانه‌ای متناسب هستند

فرقی ندارد خانه‌ی شما به سبک سنتی یا معاصر و مدرن باشد در هرحال کابینت‌های دو رنگ می‌توانند به راحتی با فضای آشپزخانه شما سازگار شوند و اگر ترکیب رنگ‌ها به درستی انتخاب شود، فضای خانه‌ی شما کاملاً تغییر می‌‌کند. این یک فرصت عالی برای پیاده سازی سبک‌ها و ایده‌های مختلف است و موقعیت فوق العاده برای هماهنگی و هارمونی آشپزخانه با دیگر بخش‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد.

البته به این نکته باید اشاره کنیم چون رنگ‌های بیش‌تری در کابینت‌های دو رنگ استفاده می‌شود، آن‌ها برای آشپزخانه‌های مدرن مناسب تر هستند و برعکس آن، آشپزخانه‌هایی که سبک قدیمی دارند با انواع کابینت‌های چوبی بیش‌تر سازگار هستند. البته برخی افراد ترجیح می‌دهند با وجود محیط کلاسیک خانه خود از کابینت‌های دو رنگ استفاده کنند و این کار کاملا امکان پذیر است. به عنوان مثال، رنگ قهوه‌ای و سفید، یا کرمی و سفید برای طرفداران این نوع سبک‌ مناسب هستند.

·         زیبایی بیش‌تری به آشپزخانه می‌بخشند

در واقع شما مجبور نیستید برای زیباتر کردن دکوراسیون آشپزخانه از دکور، بوفه یا لوازم تزئینی استفاده کنید. کابینت‌های دو رنگ به علت ترکیب رنگی که دارند به شما کمک می‌کنند که  آشپزخانه‌‌ی شما زیباتر شود و خسته کننده به نظر نرسد. یه عنوان مثال دو رنگ زرد و قرمز را در نظر بگیرید؛ همین دو رنگ می‌توانند جذابیت بصری آشپزخانه را به صورت چشمگیری افزایش دهند. این مسئله فقط به رنگ کابینت‌ها ختم نمی‌شود شما می‌توانید ترکیب درهای آلومینیومی و شیشه ای یا چوب را امتحان کنید یا دستگیره درب‌های کابینت‌های دو رنگ را با طرح مدرن‌تری جایگزین کنید.

  • باعث می شوند آشپزخانه بزرگتر به نظر برسند

برخلاف کابینت‌های تک رنگ، رنگ‌های متضادی که در کابینت‌های دو رنگ وجود دارد فضای آشپزخانه را بزر‌گ‌تر نشان می‌دهند. استفاده از رنگ روشن تر در کابینت‌های بالا و قرار گرفتن کابینت‌های تیره در پایین چشم را به سمت طیف روشن‌تر سوق می‌دهد و آشپزخانه شما را نسبت به اندازه واقعی آن بزرگ تر نشان می‌دهد. همچنین اگر در کابینت‌های بالایی رنگ روشن به کار ببرید، آشپزخانه شما به دلیل بازتاب نور خورشید از پنجره‌ها روشنایی بیشتری خواهد داشت.

·         قیمت خانه را افزایش می‌دهد

از آنجایی که کابینت‌های دو رنگ در حال حاضر بسیار فوق العاده و ترند هستند، باعث می‌شوند خانه شیک تر به نظر برسد. بنابراین، اگر بعدها قصد فروش خانه خود را دارید باید توجه داشته باشید کابینت‌های دو رنگ بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند و به همین دلیل می‌توانند ارزش خانه‌ی شما را بالاتر ببرند.

·         ممکن است آشپزخانه را شلوغ نشان دهند

استفاده از دو رنگ در بیشتر موارد مفید و کاربردی است؛ اما این کابینت‌ها معایبی هم دارند که باید به آن‌ها اشاره کرد.  به عنوان مثال، ممکن است فضای آشپزخانه شما را شلوغ نشان دهند. مخصوصا زمانی که که وسایل زیادی در آشپزخانه‌ی خود داشته باشید افزودن دو یا چند رنگ باعث می‌شود شلوغ تر به نظر برسد. اگرچه طراحان می توانند با برنامه ریزی دقیق از این امر جلوگیری کنند.

·         ممکن است ظاهر زیبایی در آشپزخانه‌‌های کوچک ایجاد نکنند

این روزها به خصوص در خانه‌های آپارتمانی معمولا آشپزخانه‌ها متراژ کوچکی دارند و اگر شما بخواهید از کابینت‌های دو رنگ در فضاهای خیلی کوچک استفاده کنید، احتمالا با مشکل مواجه می‌شوید؛ زیرا محیط کوچک تر و شلوغ‌تر به نظر خواهد رسید.

سخن پایانی

همان طور که در بالا ذکر کردیم کابینت‌های دو رنگ و تک رنگ، هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. شما می‌توانید با توجه به سلیقه‌ی خود از هرکدام آن‌ها استفاده کنید؛ البته کابینت‌ دو رنگ امروزه طرفداران بیشتری دارد ولی با این حال شاید کابینت تک رنگ برای آشپزخانه شما مناسبت تر باشد. برای اینکه دچار اشتباه نشوید باید تمام جوانب را در نظر بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا