عمومیکسب و کار ویژه

ابعاد استاندارد میز جلو مبلی

با اینکه میز جلو مبلی و میز عسلی یکی از اجزای مهم مبلمان هر خانه‌ای است اما معمولاً کمتر به آن توجه می‌شود. مانند تاثیر خرید مبل راحتی شیک و متناسب، انتخاب یک میز جلو مبلی مناسب علاوه بر کاربرد بر زیبایی و تناسب چیدمان خانه شما نیز تاثیر می‌گذارد. امروزه میز‌های جلو مبلی از تنوع زیادی از نظر ‌نس، شکل و ابعاد برخوردار هستند که این موضوع انتخاب را برای خریداران دشوار کرده است. به همین دلیل در ادامه قصد داریم به بررسی انواع میز جلو مبلی و ابعاد استاندارد آن بپردازیم.

این میز‌ها در مدل‌های مختلف از جنس چوب، ام دی اف، فلز ساخته می‌شوند و شما بر اساس مدل مبلمان و چیدمان خانه خود می‌توانید یک مدل را انتخاب نمایید. با این حال، این محصول در هر مدل یا جنسی که باشد، باید ابعاد استانداردی داشته باشد. ابعاد میز جلو مبلی نباید به اندازه‌ای بزرگ باشد که مبل‌ها را تحت تأثیر قرار دهد و نه آنقدر کوچک که کاربرد مورد نظر را نداشته و نتوان وسایل مورد نیاز را بر روی آن قرار داد. به همین منظور، معمولاً میز‌های جلو مبلی را بر اساس اعداد مشخص و استانداردی می‌سازند. البته این اندازه‌ها به سبک میز و شکل آن نیز بستگی دارد. به‌عنوان مثال، میز‌هایی که به سبک استیل و یا کلاسیک ساخته می‌شوند معمولاً بزرگ‌تر از میز‌های مخصوص مبل‌های راحتی هستند.

اصول و نکات مهم در انتخاب ابعاد

ابعاد سالن پذیرایی در انتخاب مدل و اندازه میز جلو مبلی بسیار مهم است. در خانه‌‌هایی با متراژ کوچک استفاده از میز‌های بزرگ مناسب نیست. حتی اگر بتوانید یک میز جلو مبلی بزرگ را در سالن پذیرایی کوچک خود جای دهید، باز هم دست و پا گیر خواهد بود.

میز‌های جلو مبلی دو طبقه و یا کشودار گزینه مناسبی برای خانه‌های کوچک هستند تا بتوان از فضای موجود در آن برای قرار دادن برخی از وسایل بهره برد. اگر فضای جلو مبل شما باریک و کشیده است بهتر است از مدل‌های مستطیلی یا بیضی استفاده کنید که طول بیشتری داشته و عرض کمتری دارند.

میزهای جلو مبلی تاشو از جمله میزهایی هستند که مناسب برای خانه‌هایی هستند که به علت کوچک بودن فضای منزل جای زیادی برای قرار دادن میزهای معمولی را ندارند. بین مبل‌ها و میز فضای کافی باز بگذارید تا پاهایتان به گوشه‌های میز برخورد نکند.

ابعاد میز جلو مبلی باید با اندازه مبلمان تناسب داشته باشد. اگر مبلمان شما ابعاد بزرگی دارد، در کنار آنمیز جلو مبلی به عنوان یکی از اجزای اصلی مبلمان دارای اندازه های مشخص و استانداری است. ابعاد میز جلو مبلی باید به گونه ای باشد که نه آنقدر بزرگ باشد که مبل ها را تحت تاثیر قرار دهد و نه آنقدر کوچک که نتوان وسایل مورد نیاز را بر روی آن قرار داد. به همین منظور اعداد استانداردی را برای ابعاد میز جلو مبلی در نظر می گیرند و میز را بر اساس آن اعداد می سازند.

البته این اندازه ها در میز های مختلف با شکل و سبک های گوناگون، متفاوت هستند. مثلا ابعاد میز جلو مبلی سبک کلاسیک و سلطنتی با میزی مدرن که در جلوی یک دست مبل راحتی ساده و جمع و جور قرار می گیرد، فرق دارد. به همین دلیل در این متن ابعاد میز جلو مبلی در سبک های مختلف مبلمان و همینطور شکل های متفاوت آن از جمله ابعاد میز جلو مبلی مربع و مستطیل و دایره بررسی می گردد.

اندازه استاندارد میز جلو مبلی

مهم ترین نکته درباره ابعاد میز جلو مبلی آن است که ارتفاع این میز باید کمی پایین تر از دسته مبل باشد. این ارتفاع به این منظور در نظر گرفته شده است که فردی که بر روی مبل نشسته و می خواهد از روی میز جلو مبلی چیزی بردارد و یا روی آن بگذارد، بیش از حد دولا نشود و دستش از حدی پایین تر و یا بالاتر نرود. این نکته هم در مورد ابعاد میز جلو مبلی پذیرایی و هم میزی که در نشیمن استفاده می شود، صادق است. درباره طول میز جلو مبلی نیز باید گفت که طول آن باید دو سوم طول بزرگ ترین مبل یا کاناپه باشد.

ابعاد میز جلو مبلی مستطیل

میز جلو مبلی مستطیل یکی از مرسوم ترین و پر طرفدار ترین مدل های میز جلو مبلی است. شکل کلاسیک آن باعث می شود تا در مبلمان کلاسیک و سنتی و استیل از این مدل میز استفاده شود. همچنین از مدل های ساده آن برای مبلمان مدرن و راحتی هم استفاده می گردد. به همین منظور دانستن ابعاد میز جلو مبلی مستطیلی اهمیت ویژه ای پیدا خواهد کرد. درباره طول و ارتفاع آن مواردی به صورت کلی گفته شد اما اگر مایل به دانستن جزییات و اعداد دقیق هستید جدول زیر را مطالعه بفرمایید:

میز جلو مبلی مستطیلی ابعاد میز جلو مبلی (سانتی متر)
ارتفاع 37 – 42
طول 90 – 105
عرض و عمق 90 – 105

ابعاد میز جلو مبلی مربع

مدل مربعی هم یکی از انواع مدل های جذاب برای میز جلو مبلی است و بسته به شکل مبلمان و نحوه چیدمان آن می توان از این میز های مربعی برای جلو مبل ها استفاده نمود. شاید استفاده از میز جلو مبلی مربعی کمتر مرسوم باشد به دلیل آن که سطح آن بر خلاف میز های مستطیلی کوچک تر است و وسایل کمتری بر روی آن قرار می گیرد. اما خیلی از افراد هستند که بنا به چیدمان مبلمانشان این مدل میز را سفارش می دهند. در هنگام سفارش دادن شما می توانید اعداد دلخواه خود را برای طول و عرض میز در نظر داشته باشید اما به طور معمول سازندگان اندازه ای استاندارد برای این کار دارند. ابعاد میز جلو مبلی مربعی به شرح زیر خواهد بود:

میز جلو مبلی مربع ابعاد میز جلو مبلی مربع (سانتی متر)
ارتفاع 37 – 42
طول و عرض 100-120

ابعاد میز جلو مبلی گرد

مهم نیست که مبلمان کلاسیک باشد و یا مدرن، میز جلو مبلی گرد یک میز زیبا و جذاب برای سالن پذیرایی یا نشیمن به شمار می رود. مدل های مختلفی برای میز جلو مبلی گرد وجود دارد. در بعضی از آنها میز از یک دایره بزرگ تشکیل شده است، در مدلی دیگر که جدیدا وارد صنعت مبلمان شده است، از دو یا سه میز دایره ای شکل کوچک با اندازه های مشابه و یا مختلف در کنار هم در مرکز مبلمان استفاده می کنند که می توان از این سه میز جلو مبلی به عنوان میز های عسلی هم استفاده نمود.

میز جلو مبلی گرد ابعاد میز جلو مبلی گرد (سانتی متر)
ارتفاع 37 – 42
طول و عرض 90 – 105

موارد مهم درباره ابعاد میز جلو مبلی

یکی از موارد مهمی که در دانستن ابعاد میز جلو مبلی و خرید این میز ها باید به آن دقت کنید، شکل و فرم میز است. بعضی از میز های جلو مبلی به شکلی ساخته می شوند که پایه های آنها کج و رو به بیرون است. در این مدل ها باید به فضایی که پایه مبل اشغال می کند هم توجه کنید و بدانید که فاصله میز تا مبلمان باید به حدی باشد که پای کسی با پایه های میز برخورد نکند.

پس می توان نتیجه گرفت که برای فضاهای کوچک استفاده از چنین میزی مناسب نیست و یا اینکه ابعاد میز جلو مبلی با این مدل باید کوچک تر انتخاب گردد. مورد مهم دیگر درباره ابعاد میز جلو مبلی آن است که در هنگام انتخاب و خرید میز تعداد وسایلی که می خواهید بر روی آن قرار دهید را در نظر داشته باشید. گاهی اوقات میز جلو مبلی برای مبلمان پذیرایی که تعداد ظروف و وسایل کمتری بر روی آن گذاشته می شود، گاهی اوقات نیز میز جلو مبلی برای نشیمن استفاده می شود که طبیعی است تعداد وسیله های بیشتری بر روی آن گذاشته می شود.

مورد مهم بعدی درباره ابعاد میز جلو مبلی که باید بدانید آن است که اعداد ذکر شده درباره میزهای متداول موجود در بازار بودند؛ اما میز هایی با طرح های مدرن و متفاوت و خاص مثل میز جلو مبلی به شکل شش ضلعی و یا میز هایی با طرح های بسیار ویژه مانند میز هایی که با تخته چوب های طبیعی و برش نخورده درست می شوند، ممکن است ابعادی متفاوت با آنچه در بالا گفته شد، داشته باشند.

البته ارتفاع میز جلو مبلی در همه مدل ها معمولا یکسان است و طول و عرض میز ممکن است متفاوت باشد. اما مورد مهم دیگر درباره ابعاد میز جلو مبلی آن است که شما از یک دست مبل کامل در سالن خانه تان استفاده می کنید و یا یک نیم ست دارید. شاید هم تنها یک کاناپه در سالن قرار داده اید و به دنبال یک میز جلو مبلی جمع و جور برای آن می گردید.

در همه این موارد ممکن است ابعاد میز جلو مبلی با دیگر فرق داشته باشد. مورد آخر هم اینکه متریالی که میز از آن سخته شده است در ابعاد و حجم میز موثر است. مثلا میزی که از میله های فلزی و به شکلی ساده ساخته شده است طبیعتا حجم کمتری نسبتا به میزی که چوبی است و خراطی و منبت کاری شده است، اشغال خواهد کرد.

ابعاد میز عسلی

همیشه در کنار مبلمان و میزط جلو مبلی از تعدادی میز عسلی هم برای پذیرایی بهتر و راحت تر استفاده می کنند. میز های عسلی معمولا مشابه با میز جلو مبلی و از همان سرویس مبلمان ساخته و خریداری می شوند تا ست مبلمان به این وسیله کامل و یکدست شود. درباره ابعاد میز عسلی باید گفت که این میز ها کوچک تر از میز جلو مبلی هستند و چون کمکی محسوب می شوند، نیازی به ابعاد و اندازه بزرگ برای آنها نیست. اما ارتفاع آنها کمی پایین تر میز اصلی در نظر گرفته می شود و سطح آنها نیز برای قرار دادن یک یا دو بشقاب و یک فنجان فضای کافی دارد.

دکمه بازگشت به بالا