عمومیکسب و کار ویژه

بهترین زمان کود دهی درخت گردو

مراحل کوددهی درخت گردو در بهار، تابستان، پاییز و زمستان چگونه است؟

تغذیه گیاهان نقش اساسی در بهبود کمی و کیفی محصول دهی درختان دارد. از این رو برای دستیابی به میوه‌های خوش رنگ و خوش طعم و افزایش مقاومت محصول در برابر آفات و بیماریها و حتی افزایش مقاومت درخت در برابر تنش‌های محیطی و کاهش ریزش میوه؛ باید به تغذیه نهال گردو توجه نماییم. در این مطلب قصد داریم تا درباره تغذیه درختان گردو در زمان جوانه زنی تا زمان برداشت بیشتر بدانیم. با ما همراه باشید.

بهترین زمان کوددهی درختان گردو از جوانه زنی تا برداشت محصول

1.     مرحله جوانه زنی

در مرحله جوانه زنی برای توسعه ریشه از کودهای محرک رشد ریشه استفاده نمایید. سولفات آمونیوم یا نیترات کلسیم گزینه مناسبی برای شما در این مرحله به حساب میایند.

2.     بعد از جوانه زنی و قبل از گلدهی

در مرحله جوانه زنی و پیش از گل دهی به علت کمبود فعالیت ریشه‌ها و کاهش جذب عناصر غذایی در اوایل بهار؛ میتوان از فروت ست و آمینو اسید به صورت محلول پاشی استفاده نمود. چرا که در این زمان خاک سرد است و قدرت جذب از طریق خاک وجود ندارد.

3.     در زمان ریزش گل و پس از گلدهی

در مرحله ریزش گل و پس از گلدهی نیز از یک NPK تعادلی استفاده نمایید. که عناصر به صورت متعادل در خاک قرار بگیرند. این کود به همراه یک ریز مغذی و اسیدهای آمینه برای افزایش رشد و تشکیل میوه‌های باکیفیت به صورت محلول پاشی روی درخت انجام میشوند. در این زمان برای اینکه کودهای موجود در خاک به خوبی جذب شوند؛ باید از گوگرد مایع به صورت آبیاری استفاده نمایید.

4.     فندقی شدن

مرحله فندقه میوه یکی از مهم ترین مراحل کوددهی به درختان محسوب میشود. در این مرحله از آهن و منگنز استفاده کنید. درختان برای تنفس به آهن احتیاج دارند. همچنین این دو عنصر از سیاه شدن مغز گردو پیشگیری مینمایند. کمبود آهن و منگنز میتواند موجب کاهش باردهی در درختان شود. در نتیجه افزودن کود آهن و منگنز به افزایش کیفیت میوه منجر خواهد شد. در این مرحله از سولو پتاس و سولفات آمونیوم استفاده نمایید. به ازای هر درخت میزان 40 گرم آهن را به صورت آبکود استفاده نموده و منگنز را محلول پاشی کنید.

5.     پوست نرم

مرحله بعدی کوددهی زمانی است که پوست گردو نرم است. در این مرحله برای کمک به رشد میوه و افزایش کیفیت بخش سخت آن؛ و همچنین پرشدن بهتر دانه، استفاده از کلسیم و پتاسیم لازم و ضروری است. (کلسیم بر)

6.     پر شدن مغز

پس از این مرحله نوبت به تکمیل مغز گردو میرسد. در این مرحله از اسیدهای آمینه و NPK با پتاس بالا استفاده نمایید.

7.     20 روز قبل از برداشت محصول

20 روز قبل از برداشت میوه از سولو پتاس به همراه آب آبیاری استفاده کنید.

کودهای مورد نیاز درخت گردو در فصل پاییز

پس از برداشت محصول نیز یک آنالیز برگ انجام دهید تا از کمبودهای عناصر معدنی درختان آگاه شوید. این کمبودها را در آخرین آبیاری به درخت تزریق نمایید. پیش از آنکه برگ‌های درخت سبزینگی خود را از دست بدهند؛ کودهای فروت ست را فراموش نکنید.

کودهای مورد نیاز درخت گردو در فصل زمستان

در فصل زمستان یک ماه پیش از گلدهی درخت، از چالکود استفاده نمایید. کودهای مورد استفاده در این مرحله براساس آنالیز خاک شناسایی میشوند. این کودها را به صورت ساندویچی در کود دامی و گوگرد بپیچید و آن را در سایه اندازه درخت قرار دهید.

تغذیه مناسب درختان یکی از مهم ترین وظایف هر باغدار است. که به صورت مستقیم در حفظ سلامت درخت و همچنین افزایش محصول دهی و افزایش کیفیت و بهره وری از آنها تاثیر گذار است. برای آگاهی از کودهای مورد نیاز درختان پیش از کاشت درخت باید خاک باغ را آزمایش نمایید. همچنین برای کسب اطلاع از کمبود عناصر معدنی پس از کاشت درخت نیز باید از روش آزمایش برگی استفاده نمایید.

برای آگاهی از نحوه انجام آزمایش خاک و آزمایش برگ، سایر مقالات ما را در سایت ارغوان نهال دنبال نمایید. نهالستان ارغوان نهال بزرگترین مرکز تولید و فروش انواع ارقام نهال گردو به سرتاسر کشورمان میباشد. این مرکز دارای مدارک معتبر و رسمی از جمله شناسنامه معتبر؛ گواهینامه رسمی و همچنین تاییدیه از جهاد کشاورزی میباشد. برای خرید نهال گردو و یا ارتباط با مشاوران ما به صورت رایگان از طریق تماس تلفنی؛ حضوری و یا آنلاین اقدام نمایید.

بهترین زمان کود دهی درخت گردو کی است؟ (تکمیلی)

بهترین زمان کود دهی درخت گردو در ۲ مرحله در بهار و تابستان انجام می‌شود و باید نکات زیادی را در زمان، نحوه کوددهی و میزان ترکیبات کود رعایت کنید. درخت گردو جهت رشد کافی بدنه، شاخه‌ها و میوه‌هایش نیاز به مواد معدنی بسیاری دارد تا عمر مفید طولانی‌تری داشته باشد و میوه‌ها در بالاترین کیفیت ممکن رشد کنند. این مساله می‌تواند سود مالی بسیار زیاد را عاید باغدار سازد. پس اگر درباره وقت کود دهی درخت گردو چیزی نمی‌دانید با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید تا تمام اطلاعات لازم از زمان نهال تا بالغ بودن درخت گردو را به اطلاع شما برسانیم.

وقت کود دهی درخت گردو

درخت گردو یکی از محبوب‌ترین درختان هر باغدار است که علاوه بر فروش راحت میوه‌هایش می‌توان به راحتی چوب درختش را به قیمت بسیار خوبی به فروش رساند. این مساله باعث شده تا بسیاری از افرادی که قصد احداث باغ یا نهالستان دارند به دنبال خرید نهال گردو برای باغ خود باشند.

گردو به دلیل چربی طبیعی بالا و خواص بی شمارش برای افراد مسن و کودکان مناسب است و در سفره هر خانواده‌ای پیدا می‌شود. این مساله باعث شده تا فروش گردو بازار خوبی داشته باشد و حتی بتوانید با قیمت بهتری محصول خود را در کشورهای خارجی به فروش برسانید و سود بالاتری کسب نمایید.

جهت فروش سریع و بی دردسر محصول درختان گردوی باغ خود، باید در نظر داشته باشید که از اولین قدم کاشت نهال تا آخرین مرحله برداشت محصول باید اقداماتی انجام شود. این اقدامات کیفیت محصولات را به حد استاندارد و قابل قبولی می‌رساند. در غیر این صورت بیشتر محصول خود را در اکثر مریضی‌های مخصوص درخت گردو و کمبود مواد معدنی در خاک جهت رشد میوه از دست خواهید داد.

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید از اولین قدم کاشت نهال انجام دهید و آن را به صورت متناوب در هر سال تکرار کنید؛ کوددهی به خاک درخت است. شناخت بهترین زمان کود دهی درخت گردو در انجام این کار نیز تاثیر فراوانی دارد و در صورتی که به موقع انجام نشود تاثیر مثبتی در کیفیت رشد درخت و میوه‌هایش نخواهد داشت.

وقت کود دهی درخت گردو

بهترین زمان کود دهی درخت گردو مربوط به ۲ فصل بهار و تابستان می‌شود که اولی در اواخر فصل بهار و پیش از گرم شدن هوا و تقریبا اوایل ماه اردیبهشت انجام می‌شود. نوبت دوم کوددهی در تابستان و پیش از جوانه زنی درخت گردو امکان پذیر است. در اکثر مواقع بهترین وقت کود دهی درخت گردو همان پیش از رویش جوانه‌هاست اما اگر کمبود مواد معدنی در خاک پای درخت خیلی کم باشد باید در طی ۲ مرحله گفته شده انجام شود.

به طور کلی بهترین زمان کود دهی درخت گردو از فصل بهار تا پاییز است و در هنگام خواب زمستانی و رسیدن نیمه دوم سال اصلا زمان خوبی برای انجام این کار نیست. لازم به ذکر است اگر کوددهی در هنگام جوانه زنی شکوفه‌ها انجام شود موجب سوختن جوانه‌ها و کم بار شدن درخت خواهد شد که این موضوع اصلا برای باغدار مطلوب نیست.

نکته: در صورتی که خاک پای درخت گردو بسیار فقیر و کم بنیه باشد، بهتر است یک مرحله کوددهی نیز در فصل پاییز و پس از برداشت میوه‌های گردو انجام شود . بدین ترتیب پس از بیدار شدن درخت از خواب زمستانی با قدرت بیشتری شروع به رشد برگ‌های جدید و شکوفه‌ها میکند.

نحوه کوددهی به درخت گردو

جهت رشد کافی درخت و محصولاتش شما باید علاوه بر شناخت بهترین زمان کود دهی درخت گردو از نحوه کوددهی صحیح به نهال گردو نیز اطلاعات داشته باشید. کود مانند غذای کودک است و در رشد درخت و میوه‌هایش تاثیر به سزایی دارد. لذا نباید در انجام صحیح و به موقع آن کوتاهی کرد. البته انجام عمل کوددهی به همین راحتی نیست و علاوه بر شناخت بهترین زمان کود دهی درخت گردو باید نحوه انجام آن را نیز به خوبی بدانید. از مهم‌ترین نکات در زمینه نحوه کوددهی صحیح به نهال گردو باید به نکات زیر توجه شود:

  • کود خاکی به هیچ عنوان نباید بر روی تنه درخت پاشیده شود و تاثیر بسیار بدی خواهد داشت. اگرچه برخی از باغداران قدیمی معتقدند با کوبیدن میخ آهنی به تنه درخت، میزان جذب آهن را افزایش می‌دهند شما باز هم باید در ترکیبات کود خود آهن داشته باشید و به این روش بسنده نکنید.
  • کود نباید به هیچ عنوان با ریشه درخت در تماس مستقیم باشد. با توجه به اینکه عمق ریشه درخت گردو تا عمق ۵ متر و شعاع ۷ متر گسترده می‌شود، باید در ریختن کود به این فاصله توجه کنید. در غیر این صورت ریشه خواهد سوخت و تمام تلاش‌های شما بر باد خواهد رفت.
  • بهترین روش جهت ریختن کود، ریختن آن بر روی خاک یا به روش چال کود است که باید کودها در سایه درخت و در ارتفاع کم چال شوند سپس با مقداری آب محل مورد نظر آبیاری گردد تا مواد معدنی به صورت محلول به ریشه‌ها برسد.
  • اگر قصد استفاده از کودهای سبز را دارید و میخواهید با کشت حبوبات در زمین زراعی این کار را انجام دهید؛ باید در فصل پاییز حبوبات را بکارید. البته چند ماه پس از کشت باید مقداری کود شامل پتاسیم و فسفر به خاک اضافه شود و پیش از گلدهی درخت بهترین زمان کود دهی درخت گردو به روش گیاهی است که در آن زمین را شخم زده و گیاهان را در خاک نزدیک درخت گردو قرار می‌دهید.

به نقل از:

carrefouregypt.com

ncbi.nlm.nih.gov

دکمه بازگشت به بالا