علم و سلامتکسب و کار ویژه

علت دم خوره و پوسیدگی باله ماهی‌های آکواریومی

بیماری پوسیدگی باله ماهی (دم خوره)

بیماری پوسیدگی باله ماهی(دم خوره)، یکی از رایج ترین نوع بیماری ماهی آکواریومی بوده که اکثر اکواریوم دارها، گاهی شاهد آن هستند و دلیل اصلی آن را می‌توان شرایط ضعیف و نابسامان بهداشتی و حتی رژیم غذایی فقیر دانست. البته که دلایل دیگری مثل، استرس یا ماهیان مهاجم، که به باله‌های سایرین حمله می‌کنند را نیز می‌توان در مورد بیماری پوسیدگی باله ماهی یاداوری کرد. به هر صورت، ما در این مقاله قصد داریم تا درمورد این بیماری و شیوه درمان آن بحث کنیم و راه‌های رایج درمانی آن را نیز متذکر شویم. همچنین می توانید جهت خرید پمپ هوا با ما تماس بگیرید.

درمان بیماری پوسیدگی باله ماهی(دم خوره)

اولین قدمی که باید بردارید، تا از یک فاجعه جلوگیری کنید، قرنطینه کردن ماهی‌های درگیر بیماری پوسیدگی باله ماهی(دم خوره)، در اکواریوم مجزا می‌باشد. پس از آن، قبل از این که به ماهی بیمار برسید، به تانک اصلی خود توجه کنید و آب آن را در حد یک سوم یا حتی بیشتر، سیفون کنید و آب تازه جایگزین آن نمایید.

به علاوه، از یک داروی ترکیبی ضدعفونی کننده آب با طیف درمانی، مثل جنرال تونیک بهره گیری کنید که عامل احتمالی در آکواریوم از بین رود و ماهیان دیگر دچار این بیماری نشوند. پس از مراحل گفته شد، باید به ازای هر لیتر آب، یک گرم نمک بدون ید، برای ماهی‌های بزرگ جثه و گوشتخوار، و برای ماهیان کوچک و حساس، به ازای هر دو لیتر آب، یک گرم نمک بدون ید به آب اضافه کنید.

پس از آن، از داروی مکمل مثل داروهای ضدعفونی کننده ساده دیگر، که ترکیبی و حاوی اکریفلاوین هستند، استفاده کنید. توجه داشته باشید که در این زمان، تغذیه را به بهترین وجه ممکن و در صورت لزوم، از غذاهای زنده نیز بهره گیری کنید. این روش درمانی در ابتدای عارضه پاسخ می‌دهد و بعد از چند روز، شاهد درمان و رشد مجدد باله‌ها خواهید بود. بیماری سفیدک ماهی یکی دیگر از مریضی های شایع در بین ماهی های آکواریومی است که پیشنهاد میکنم مقاله آن را درسایت مطالعه کنید.

روش تشخیص بیماری پوسیدگی باله ماهی

علامت‌های اصلی که می‌توانید از طریق آن‌ها به بیماری پوسیدگی باله ماهی پی ببرید، به این گونه است که، در انتهای دم و باله‌ها خطی سفید ایجاد شده، که انگار ساییدگی دارد و کمی نیز نازک شده است و رفته رفته در انتهای دم و باله‌ها، این خط به سمت ابتدای دم و باله حرکت می‌کند و کم کم دم و باله‌ها را از بین می‌برد و تحلیل می‌رود. گاهی اوقات نیز باله‌ها در حالت تحلیل رفتن چروکیده شده، پارگی و حالت پوسیدگی از خود نشان می‌دهند.

به هر ترتیب، چون در این بیماری زخم‌هایی هم در باله‌ها ایجاد می‌شود، در صورت شرایط بد، آب به سادگی مورد هجوم قارچ‌ها قرار می‌گیرد و می‌تواند یک دم خوره پیش پا افتاده را، به یک عارضه بسیار پیچیده قارچی که تا تلف شدن ماهی هم پیش می‌رود، ادامه دهد. در صورت مشاهده این علائم در ابتدا سریعاً باید به فکر درمان این عارضه باشید.

علت بیماری پوسیدگی باله ماهی

گاهی دلیل بیماری پوسیدگی باله ماهی‌(دم خوره)، منبع باکتریایی‌ای که عامل اصلی این بیماری می‌باشد، نیست و عدم رعایت برخی نکات بهداشتی، باعث آن شده که شاید فکر کنید ماهی‌هایتان دم خوره دارند. یکی از این موارد، نگهداشتن ماهی‌های مهاجم در کنار صلح جویان و در برخی مواقع، در کنار ماهیان مهاجم دیگر است؛ که با برخورد‌های بین ماهی‌ها و زد و خورد بین آنان، باله‌ها و شاید بدن آن‌ها زخمی و پاره شود و شما گمان کنید ماهیتان چون باله و دم آن پاره و کنده شده، دم خوره گرفته است و هرچه برای درمانشان تلاش می‌کنید، به نتیجه نمی‌رسید.

پوسیدگی باله چیست ؟

پوسیدگی باله به ویژه در میان ماهی های گرمسیری به ویژه در کسانی که در آکواریوم های آب شیرین نگهداری می شوند ، معمول است. خوشبختانه ، این وضعیت سلامتی به راحتی قابل تشخیص است زیرا علایم ظاهری و جسمی آن بسیار خاص است. باله های ماهی های آکواریومی به طور معمول لبه های صاف یا ثابت دارند. ماهی های دارای پوسیدگی باله دارای پره های دندانه ای و به تدریج عقب هستند. این معمولاً در دم ایجاد می شود اما می تواند بر روی باله های پشتی ، سینه ای ، مقعدی و لگنی نیز تأثیر بگذارد. این بیماری همچنین می تواند با سایر شرایط سلامتی مانند بیماری آب آوردگی شکم همزیستی داشته باشد .

درمان در اسرع وقت

اگر در اسرع وقت درمان نشود ، ماهی ممکن است به دلیل عفونت باکتریایی بمیرد و تحرک و تعادل آن مختل شود. بیایید مستقیم به دلیل حضور شما در اینجا بپردازیم. شما به دنبال راهی برای درمان پوسیدگی باله هستید زیرا ماهی شما علائمی را نشان می دهد. بنابراین بیایید با درمان شروع کنیم … اگرچه پوسیدگی باله شایع است ، اما بسیار قابل درمان است. داروهایی مانند Melafix و Aquarisol معمولاً در آب آکواریوم برای از بین بردن باکتری های ایجاد کننده پوسیدگی باله ها اضافه می شوند.

بهترین روش برای درمان پوسیدگی باله از بین بردن باکتری های مضر آکواریوم است . ما سالهاست که از Melafix بدون عوارض جانبی و با موفقیت بسیار بالا در درمان بیماری استفاده کرده ایم. این استاندارد طلایی داروهای ماهی است و باید به اندازه کافی در کابینت هر صاحب آکواریوم موجود باشد.

استفاده از همه داروها بی خطر نیست

از داروهایی مانند تتراسایکلین ، اکسی تتراسایکلین ، ملاشیت سبز متیلن بلو و کلرامفنیکل نیز برای درمان پوسیدگی باله استفاده می شود. با این حال ، توجه داشته باشید که دارو ممکن است برای ماهی ها استرس زا باشد. آنها آب را از طریق آبشش فیلتر می کنند بنابراین مقدار قابل توجهی از دارو را بلعیده اند.

مواردی وجود دارد که پوسیدگی باله ها با عفونت قارچی همراه است. پوسیدگی باله معمولاً از لبه های باله و دم شروع می شود. با این حال ، اگر سوراخ هایی مشاهده کنید ، این احتمالاً علامت عفونت قارچی است. اگر پوسیدگی باله به سرعت در حال گسترش باشد ، به این معنی است که باله ها و دم ها در طی 24 ساعت به طور قابل توجهی عقب می روند ، این می تواند یک عفونت ستونی باشد.

چه عواملی باعث پوسیدگی فین می شود؟

دلایل زیادی برای پوسیدگی باله وجود دارد. پوسیدگی باله به خودی خود می تواند یک بیماری یا علامت یک مشکل جدی جدی برای سلامتی باشد اما علت اصلی این بیماری از محیط شروع می شود. ممکن است توسط ماهی های دیگر در آکواریوم ایجاد شود. از آنجا که پوسیدگی باله نوعی بیماری است که توسط باکتری های گرم منفی مانند Vibrio ، Pseudomonas و Aeromonas ایجاد می شود ، از طریق تماس فیزیکی و آب آکواریوم آلوده می تواند به ماهی های دیگر منتقل شود. در موارد دیگر ، ماهی دم و باله ماهی های سالم دیگر را می زند. این می تواند آلوده شود و منجر به پوسیدگی باله شود.

پوسیدگی باله

یک آکواریوم شلوغ باعث پوسیدگی باله ها می شود. کیفیت آب پایین می آید ، نوسان PH و سطح نیتریت و آمونیاک به دلیل مواد زائد افزایش می یابد. آب آکواریوم که خیلی سرد است نیز می تواند در پوسیدگی باله نقش داشته باشد. تغذیه ماهی خود با غذای منسوخ یا ترک مقدار زیادی غذا به صورت شناور در کل روز می تواند زمینه تولید باکتری هایی را ایجاد کند که باعث پوسیدگی باله ها می شوند.

استرس همچنین به پوسیدگی باله کمک می کند. بازی با ماهیان ، جابجایی و انتقال نامناسب آنها به یک آکواریوم دیگر می تواند باعث استرس ماهی شما شود. بعضی از ماهی ها قلمرو طلب و غالب هستند بنابراین وجود آنها می تواند باعث استرس سایر ماهیان در تانک شود. اگر ماهی جدیدی معرفی کنید ، به تنظیم مجدد دکوراسیون برای “تنظیم مجدد” محیط اطراف کمک می کند.

پوسیدگی باله چیست ؟

برجسته ترین علامت فیزیکی پوسیدگی باله وجود آسترهای ناصاف و سفید فازی در لبه های باله ها و دم ها است. باله ها و دم ممکن است مات یا شیری شوند. ممکن است ملتهب یا رگه دار خون به نظر برسند. به زودی ، آنها شروع به درگیری می کنند و ژنده پوش به نظر می رسند. در بیشتر موارد ، پوسیدگی باله فقط در مرحله پیشرفته ای مشاهده می شود ، یعنی هنگامی که قطعات دم و باله ها شروع به ریزش می کنند و لبه های سفید ضخیم می شوند. گاهی اوقات نقاط سفید وجود دارد.

پوسیدگی باله

پوسیدگی باله

علائم رفتاری فین پوسیدگی

پوسیدگی باله چیست ؟

ماهی های گرمسیری شما احساس می کنند که باله ها و دم آنها به آرامی از هم می پاشد. پوسیدگی باله باعث بی حالی ماهی می شود. ماهی شما همچنین ممکن است با مالش به تزئینات مخزن و آکواریوم سعی در تسکین داشته باشد. اگر پوسیدگی باله در اثر نوک زدن ایجاد یا تشدید شود ، ماهی احساس استرس یا “آزار” می کند. به طور کلی ، پوسیدگی باله هیچ مشکل رفتاری دیگری ایجاد نمی کند.

پوسیدگی باله چیست؟

هنگام خرید ماهی گرمسیری خود حتماً باله ها و دم ها را به دقت بررسی کنید. توجه داشته باشید که پوسیدگی باله ها خفیف و شدید به نظر می رسد بنابراین می توانید از نزدیک به هر گونه ماهی مورد نظر خود نگاهی بیندازید همانطور که گفته شد ، پوسیدگی باله یک بیماری باکتریایی است ، بنابراین اگر ماهی آلوده را به آکواریوم وارد کنید ، باکتری ها می توانند به ماهی های دیگر نیز سرایت کنند.

منبع:

هوشمل

نسیم یاس

دکمه بازگشت به بالا