عمومیکسب و کار ویژه

مزایای زندگی در شمال چیست؟

بهترین شهر گیلان برای خرید ویلا و زندگی

گیلان دارای شهرهای معروف و زیبایی برای اقامت دایم و فصلی است این که هر شهر معایب و مزایای خود را دارد بگذریم باید این سوال را از خود بپرسیم که ارزش ملک و آپارتمان یا ویلا در شهرهای گیلان چگونه است؟

لاهیجان، رشت، انزلی شهرهایی هستند که هم از لحاظ طبیعی و هم از لحاظ امکانات شهری دارای اولویت و به عنوان بهترین شهرهای گیلان برای زندگی شناخته می‌شوند و از نظر خرید و فروش ملک و آپارتمان یا ویلا در گیلان، قیمت ویلا نسبت به خرید ویلا در محمودآباد بالاتر می باشد ، البته رشت را می‌توان در اولویت نخست به عنوان بهترین شهر گیلان برای زندگی دانست.

بهترین جای گیلان برای خرید زمین

باز هم زیبا کنار را به شما پیشنهاد می‌دهیم چون هم منطقه‌ای رو به رشد است و هم بعد از خرید زمین می‌توانند بعدها با قیمت بالاتر و راحت به فروش برسانید. پس بهترین جای گیلان برای خرید زمین را ما به زیبا کنار نسبت می‌دهیم و بعد از آن انتخاب را به بودجه و سلیقه شما می‌سپاریم.

بهترین منطقه گیلان برای سرمایه گذاری

بهترین شهر گیلان برای سرمایه گذاری را باید در مناطقی که رو به رشد هستند و جای پیشرفت دارند و متقاضیان زیادی دارد جستجو کرد، این مناطق را می‌شود در حوالی رشت به سمت انزلی و در منطقه زیبا کنار یافت.

زیبا کنار منطقه‌ای است که در 26 کیلومتر شمال شرق رشت به مسیر انزلی واقع شده و از جهت قیمت مناسب ملک و رو بورس بودن و این که خرید و فروش ملک در آن مورد توجه سرمایه گذاران است را باید بهترین گزینه سرمایه گذاری در گیلان دانست.

مزایای خرید ویلا در لاهیجان

لاهیجان منطقه‌ای بسیار زیبا برای اقامت دایم و فصلی است اما باید بدانید قیمت ملک- آپارتمان- ویلا در آن بالاست و برای افرادی که توان مالی بالا برای خرید ملک در استان گیلان را دارند، لاهیجان گزینه مناسبی است.

مزایای خرید ویلا در شمال را می‌توان به فاصله نزدیک تا رشت، رامسر در مازندران و جاده تهران دانست، علاوه بر این لاهیجان بزرگ‌ترین شهر در شرق استان گیلان و سومین شهر پر جمعیت گیلان بعد رشت و انزلی است، همچنین دارای مناطق و اماکن تفریحی و طبیعی چون شیطان کوه می‌باشد و هر زمان اراده به فروش ویلا یا آپارتمان خود در لاهیجان نمایید، مشتری برای آن وجود دارد.

فاصله گیلان تا مازندران

مسافت و فاصله گیلان تا مازندران را باید از مرکز شهر این دو استان یعنی از رشت تا ساری که در حدود 364 کیلومتر است عنوان کرد.

مازندران

مرکزیت استان مازندران ساری است و راه‌های رسیدن به این شهر دو جاده فیروزکوه و هراز است که از شرق استان وارد می‌شود و جاده کندوان از غرب مسیر ورودی به این استان است.

ییلاقات مازندران از نظر جاده‌ای وضعیت بهتری نسبت به ییلاقات استان گیلان دارند و از نظر آب و هوایی نیز سردتر از استان گیلان هستند.

مازندران و شهرهای ساحلی آن نظیر، رامسر، تنکابن، عباس‌آباد، متل‌قو، چالوس، نوشهر، رویان که پشت خود را به جنگل و کوه و پایشان در دریاست و چمستان، بابلسر، محمودآباد که به نسبت شناخته شده تر از شهرهای گیلان برای خرید ویلا هستند.

با توجه به تراکم بالای جمعیت و مسافر در تعطیلات شهرهای ساحلی مازندران و محمود آباد که از جاده‌های باریک برخوردارند ترافیک شدیدی دارند.

شهرهای نوپا و توریستی مازندران مثل سرخ‌رود، ایزدشهر، رویان برای سرمایه‌گذاری بلند مدت بسیار مطلوب و آینده خوبی دارند. زندگی در شهرهای ساحلی مازندران در عین حال که مواهب و حسن‌های خوبی دارد مشکلات خاص خودش را برای غیربومیان و حتی بومیان منطقه دارد و از همه آن‌ها مهم‌تر گرانی و تجمل گرایی در شهرهای توریستی این استان سبز یعنی مازندران است.

برنده رقابت فروش ویلا در شمال کیست؟

فروش ویلا در شمال ایران

اگر شما نیز نمی‌دانید گیلان برای بهتر است یا مازندران، اگر بارها با خود کلنجار رفته‌اید که گیلان را برگزینید یا مازندران را نشانه، دعوت می‌کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

گیلان دوشادوش مازندران، یکه تاز خرید و فروش ویلا

گاهی گمان می‌بریم فروش ویلا در شمال، سهل است و آسان. پای کار که می‌آییم می‌بینیم واقعیت کمی متفاوت است. کافی است با طنابی پوسیده خود را به چاه خرید و فروش ویلا بیندزایم، آن گاه شاید دروغ نباشد اگر بگوییم رهایی از این باتلاق، کار حضرت فیل است. از نیمه تاریک خرید و فروش ویلا که بگذریم، نکاتی وجود دارد برای خرید ویلا در شمال که اشراف بر آن‌ها کاملا حیاتی به نظر می‌رسد. برخی از آن‌ها را بارها و ماه‌ها با هم مرور کرده‌ایم، این بار اما به سراغ نکته جدیدی آمده‌ایم. این بار آمده‌ایم تا گیلان را به چالش بکشیم و از تفاوت‌هایش با مازندران برای فروش ویلا سخن به میان آوریم.

اگر تاکنون قصد خرید ویلا در شمال کرده باشید بیتردید با این مساله دست به یقه شدهاید که گیلان را برگزینید برای خرید ویلا یا بسنده کنید به مازندران؟ به راستی کدام یک بهتر است؟

می‌دانید چالش برانگیزترین بخش ماجرا برای خرید ویلا کجاست؟

زمانی که قصدتان سفری چند روزه به دامان طبیعت معطوف است شاید انتخاب میان گیلان و مازندران چندان سخت به نظر نرسد؟ شاید آن‌قدرها هم دشوار نباشد برگزیدن رشت یا ساری؟ شاید آن زمان که می‌خواهید سیاهکل را برگزینید، چالوس ذهنتان را قلقک دهد و مرددتان سازد اما باز هم انتخاب قاطعانه آن قدرها صعب نخواهد بود. ماجرا کمی متفاوت می‌شود زمانی که پای فروش ویلا در شمال به میان می‌آید.

این جا اگر منصف باشیم می‌پذیریم با انتخابی مواجهیم که اگر نگوییم به قیمت جانمان تمام می‌شود اما باید بپذیریم یک سرمایه‌گذاری است و انتخابی است توأمان با ریسک. همین یک جمله کافی است تا اقرار کنیم توجه به تمام نکات قبل از خرید ویلای شمال از واجبات است و خود را گره زدن به همه فرضیه‌ها از الزامات.

پس از این مقدمات، نگاهمان را به اصل ماجرا معطوف می‌کنیم، به همان نکته‌ای که در ابتدای این بخش بدان اشاره کردیم، به انتخاب هوشمندانه میان ویلای گیلان و مازندران و فروش ویلا در شمال به پشتوانه آن.

خرید ویلا در گیلان بهتر است یا مازندران ؟

وقتی مازندران گوی رقابت را از گیلان میرباید

از این‌جا باید رسما سوت رقابت را به صدا در آوریم و مسابقه خرید ویلا شمال را آغاز نماییم. دو حریفی که قرار است دوشادوش یکدیگر به رقابت بپردازند و بر سر برنده شدن (در میدان‌ فروش ویلا شمال) با هم دست به یقه شوند مازندران است و گیلان.

می‌گویند مازندران مدت‌هاست رقیبش را کنار زده و در حال حاضر، یکه‌تاز، بازار “خرید ویلا در شمال” است. ما اما طوطی‌وار این حرف را تکرار نمی‌کنیم بلکه خود را گره خواهیم زد به ویژگی‌های مازندران و مشخصات گیلان، تا این شما باشید که داور نهایی می‌شوید و بر صندلی قاضی تکیه می‌زنید. جان کلام این که، ما متری به دستتان خواهیم داد تا خوبی‌های مازندران را متر کنید و مزایای گیلان را اندازه بگیرید آن‌گاه حکم نهایی را صادر کنید و بر مدار ترازویی که به دست خودتان بنا شده، تصمیم نهایی را اتخاذ نمایید.

خوبی‌های مازندران کدام است و مزایای گیلان چیست؟

رقابتی جان‌کاه بر سر فروش ویلا در شمال، نگاه‌ها خیره به مازندران
بیایید از این جا شروع کنیم که شمال مهد طبیعت است. خوب می‌دانیم طبیعت سخاوتمندانه، دستش را در دست شمال گذاشته و عادلانه دامنش را در نقطه به نقطه شمال گسترانده است، طبیعت که گویی منصف است و عادل، نابرابری به راه ننداخته و مهر محبتش را از هیچ شهر و دیار این خطه دریغ نکرده است.

خلاصه این که وقتی پای فروش ویلا در شمال ایران به میان می‌آید اگر بخواهیم شهرهای گیلان و مازندران را به حیث طبیعت تفکیک کنیم و دست یکی را به عنوان برنده بالا ببریم شاید کار صحیحی نباشد.

چطور می‌توان جنگل‌های مازندران را زیباتر خواند و یا دریای گیلان را ارجح دانست؟ چه کسی می‌تواند برگ برنده را به گیسوم بدهد یا بگوید این برگ تنها برازنده مازندران است؟ سخت است بالابردن دست ماسوله آن زمان که سوادکوه در سمتی دیگر خودنمایی می‌کند.

به واسطه این امر، شاید بهتر باشد از این ویژگی فاکتور بگیریم و دیگر ویژگی‌ها را برای خرید ویلا در شمال زیر ذره بین ببریم. پیش از آن که استارت قسمت جدید را بزنیم و با آغوش باز از فاکتورهای دیگر استقبال کنیم، بد نیست به نکته‌ای اشاره داشته باشیم.

اظهار کردیم طبیعت، برگ برنده شمال است و در گوشه به گوشه‌اش هویداست. می‌گویند ییلاق گیلان حرف ندارد و در نظر گرفتن رقیبی برایش بس دشوار است. گفته‌ای که الحق و الانصاف راست است و درست. آن‌چه کمی دردسرساز خطاب می‌شود، راه‌های دسترسی به این ییلاقات زیباست.

به زعم این که گیلان مملوست از ییلاقاتی که می‌توان ساعت‌ها زیبایی‌شان را ستود و ماه‌ها درباره شگفتی‌شان نطق کرد، اما آن زمان که نوکِ پیکان را به سمت این ییلاقات دوست داشتنی نشانه می‌گیریم و خود را به کنارشان می‌رسانیم تا غرق شویم در زیبایی‌شان و محو شویم در شگفتی‌شان، در می‌یابیم بخشی از ماجرا از نگاهمان دور مانده است، فراموش کرده‌ایم راه رسیدن به ییلاقاتی که بر بلندای کوه سینه ستبر کرده‌اند و آوای زیبایی سر داده‌اند را بررسی کنیم.

بیشتر راه‌هایی که به ییلاقاتِ گیلان ختم می‌شوند، ناهموارند، گاهی کلافه می‌شویم از جاده‌هایی که به سختی دستمان را در دست ییلاقات گیلان می‌گذارند و اجازه می‌دهند نگاهمان را بدوزیم به این تفرجگاه ناب.

از هر آنچه گفتیم بگذریم و بعد مسافت را به میان بکشیم.

خرید ویلا شمال، مسافت رکنی اساسی

مازندران از قسمت فاصله امتیاز میگیرد

آن زمان که خرید ویلا شمال را استارت می‌زنید و در این مسیر گام بر می‌دارید، فاصله، فاکتوری است پررنگ که نگاهتان را به سوی خود می‌کشاند و آتش این کوره را روشن می‌کند. بیایید مازندران و گیلان را از حیثِ مسافتی بسنجیم. اگر مرکز ثقل این مقایسه را تهران بگذاریم و ترازویمان را بر مدار تهران تا مازندران و گیلان بنا نهیم آن‌گاه باید بگوییم فاصله از تهران تا رشت (مرکز گیلان) 320 کیلومتر است حال آن که تا ساری (مرکز مازندران) این رقم به 283 و 260 کیلومتر می‌رسد (بسته به این که کدام مسیر را برگزینید نتیجه نهایی میان این دو عدد نوسان خواهد کرد). بنابراین دست مازندران را در این قسمت بالا می‌بریم و ادعا می‌کنیم نمره قبولی را مازندران از آن خویش ساخته است.

اگر بخواهیم در این مقاله برشی بزنیم به شرایط آب و هوایی تا مقاله از این نظر هم تهی نباشد، باید بگوییم گیلان مساوی است با چتر و بارانی. اگر خیالِ سفر به گیلان به سرتان زد فراموش نکنید چتر از نان شب هم واجب‌تر است.

آن زمان که به دل گیلان پناه می‌برید دور از انتظار نخواهد بود که در میانه روزی آفتابی (روزی که خورشید دقیقا وسط آسمان، جولان می‌دهد)، ناگهان ابری بیاید و به پشتوانه‌اش بارانی ببارد. خلاصه این که یار شفیق گیلان جز ابر و باران چیزی نیست. مازندران هم به همین صورت است و هوایش کاملا ابری و بارانی است. شاید بد نباشد کمی هم از آلودگی‌ها بگوییم و نقطه نظراتمان پیرامون این فاکتور را هم به اشتراک بگذاریم.

مهاجرت به شمال، بخصوص مهاجرت به استان مازندران، این روزها مهم‌ترین مسئله‌ای است که منابع خبری به شدت به آن پرداخته‌اند. مسائل مهمی باعث شده است که ساکنین سایر شهرهای ایران، استان مازندران را برای سکونت دائمی انتخاب کنند. شاید یکی از آن دلایل را بتوان خشکسالی در شهرهای مرکزی و برخی شهرهای جنوبی بیان کرد؛ اما مسئله به اینجا ختم نمی‌شود!

اگر نگاه کوتاهی بر مهم‌ترین منابع خبری در مورد مهاجرت به شمال داشته باشید متوجه می‌شوید که نه تنها کلان شهرهای مرکزی، بلکه برخی از ساکنین شهرهای کوچک‌تر هم تمایل داشته‌اند به مازندران مهاجرت کنند.

مهاجرت به مازندران در حقیقت به معنای انتقال کامل شهر محل زندگی محسوب می‌شود؛ به این مفهوم که اگر خانواده‌ای از استان یزد به مازندران مهاجرت کند، محل سکونت او به طور کامل استان مازندران خواهد بود. به این ترتیب می‌توان انتظار داشت که بازار خرید و فروش آپارتمان در مازندران یا خرید و فروش   هم بسیار پر رونق باشد.

با توجه به مواردی که در فوق به آن اشاره کردیم، آیا مسئله مهاجرت به شمال جوانب مثبت دارد یا جوانب منفی؟ آیا هیچ چالش یا مشکل یا دردسرهایی در این مسیر برای استان مازندران رخ خواهد داد یا خیر؟ با مهاجرت خانواده‌ها از استان‌های مختلف به استان مازندران، هزینه‌ها چه تغییری می‌کند؟ آیا مسائل مرتبط با جمعیت مطرح خواهد شد یا خیر؟

با توجه به تمام این مباحث، تصمیم داریم در مورد مهاجرت به شمال مزایا و معایب و برخی از مشکلاتی که ممکن است در آینده به وجود آید صحبت کنیم. به طور خلاصه باید گفت عمده‌ترین مهاجران به مازندران از استان‌های تهران، اصفهان و قزوین و یزد هستند. همچنان با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم.

*اگر برای اولین بار است که قصد سرمایه‌گذاری در شمال را دارید، مقاله “” را برای شما تهیه کرده‌ایم. در این بحث با متنوع ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مازندران آشنا می‌شوید. در نهایت می‌توانید بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.

مهاجرت به شمال و تاثیر آن روی ساخت و ساز ویلا

دور از انتظار نیست که بیشترین آمار مهاجرت به شمال به کلان شهرهایی نظیر تهران، اصفهان، خوزستان و شیراز تعلق داشته باشد. می‌توان پیش‌بینی کرد که خانواده‌هایی که به سمت مازندران مهاجرت می‌کنند، بدون شک نیاز به ساختمانی برای زندگی دارند. اکثر مشتریان، ویلاها را برای سکونت انتخاب می‌کنند و برخی دیگر به خصوص آن دسته از خانواده‌هایی که کم جمعیت هستند، به خرید آپارتمان در مازندران فکر می‌کنند.

در هر صورت، این مسئله به طور مستقیم با مسئله ساخت و ساز ویلا در شمال مرتبط خواهد بود. بسیاری از گزینه‌ها برای خرید ویلا در شمال وجود دارد؛ ویلاهای شهرکی، بهترین موقعیت برای زندگی خانواده‌ها هستند. از طرف دیگر در مازندران هم طرفداران خود را دارد.

خانواده‌هایی که تمکن مالی قوی داشته باشند، برای مهاجرت به شمال و خرید ویلا ساحلی به صورت مستقل برنامه‌ریزی می‌کنند. این مسئله برای مهاجرانی که از استان خوزستان به سمت شمال، رهسپار می‌شوند هم وجود دارد. شهروندان تهرانی که به مازندران مهاجرت می‌کنند جزء این دسته قرار می‌گیرند. بسیاری از مشتریان خرید ویلا ساحلی در شمال هم از شهروندان اصفهانی هستند.

در این بخش، این سوال به وجود می‌آید که آیا پروژه‌های ساخت و ساز ویلا که تا کنون در مازندران راه‌اندازی و بهره‌برداری شده است، پاسخگوی این تعداد مهاجر می‌باشد یا خیر؟!

مسئله اصلی این است که اگر مهاجرت به شمال به گونه‌ای باشد که جمعیت یک منطقه افزایش پیدا کند، در آینده‌ای نزدیک، احتمال کاهش تعداد گزینه‌های ویلا برای خرید و فروش به شدت وجود خواهد داشت! به این ترتیب، شرکت‌های انبوه‌ساز و کسانی که در طراحی و ساخت ویلا فعالیت می‌کنند، با تکیه بر این گزینه احتمالی به دنبال آن هستند که زمین‌های شهرکی یا زمین‌های ساحلی را خریداری کرده، ساخت و ساز ویلا را آغاز نموده تا ساختمان‌ها را برای سال‌های بعد در اختیار مهاجرین قرار دهند.

با توضیح بالا، به طور قطع این بحث در ذهن نقش می‌بندد که علاوه بر گزینه‌های خرید ویلا در شمال، مسئله دیگری با عنوان خرید زمین در شمال هم پیش می‌آید!!

کسانی که مهاجرت به شمال را انتخاب کرده‌اند، به ندرت به زمین نیاز دارند؛ اما برای زندگی حتماً باید یا آپارتمان خریداری کنند یا یک ویلا. در آینده اگر ملکی وجود نداشته باشد، مسئله مهاجرت به شمال با چالش بزرگ مسکن مواجه خواهد شد. در این شرایط است که خرید زمین در شمال برای بهره‌برداری پروژه‌های ساخت و ساز مسکونی، تبدیل به یک فرصت بزرگ برای سرمایه‌گذاری می‌شود. به این مسئله در قسمت بعد می‌پردازیم.

مهاجرت به شمال و تاثیر آن در خرید زمین و باغ

استان مازندران برای مهاجرت به شمال، اولین مقصد تهرانی‌ها، اصفهانی‌ها و خوزستانی‌ها است. برخی از خانواده‌ها هم از استان‌های قزوین، البرز، یزد به این استان شمالی مهاجرت می‌کنند. در منابع خبری نشان داده شده است که برخی از ساکنین شهر مشهد هم به سمت مازندران مهاجرت کرده‌اند. اگر قرار باشد در آینده، ویلاهای مازندران به خانواده‌های مهاجر فروخته شود، در مدت کوتاهی با کاهش بهترین گزینه‌های خرید ویلا مواجه خواهیم شد.

در این شرایط، ساخت و ساز ویلا در زمین‌هایی با همین کاربری ضرورت پیدا می کند. با احتمال اینکه مهاجرت به شمال به تدریج افزایش بیشتری خواهد داشت، می‌توان پیش‌بینی کرد که معاملات خرید زمین با کاربری مسکونی هم بیشتر شود. این می‌تواند یک فرصت سرمایه‌گذاری محسوب گردد.

چه بسا متقاضیان مهاجرت به شمال هم تمایل داشته باشند قبل از مهاجرت، سرمایه خود را به خرید زمین اختصاص دهند و با کمک یک مشاور املاک با تجربه، ویلای شخصی خود را در آنجا بنا نهند. این مسئله ای است که با یک مشاوره اصولی و برنامه‌ریزی دقیق قابل اجرا است.

اگر افرادی که متقاضی مهاجرت به شمال هستند، بتوانند ویلای مورد نظر را در منطقه مناسب پیدا کنند و سرمایه متوسطی هم داشته باشند، به راحتی شرایط زندگی خود را تغییر خواهند داد. این مستلزم جستجوی بیشتر در گزینه‌های خرید ویلا در شمال است. ویلاهای شهرکی، ویلاهای کوهستانی، آپارتمان یا ویلاهای ساحلی در مازندران به این افراد توصیه می‌شود.

در مقابل، چنانچه سرمایه اولیه بیشتر باشد، افراد مهاجرت کننده، خرید ویلاهای لوکس به خرید ویلا استخردار یا خرید ویلا دوبلکس و تریبلکس در مازندران فکر می‌کنند و یا اینکه ترجیح می‌دهند یک زمین مسکونی خریداری کرده و یک پروژه عالی به سبک امروزی را بسازند. این افراد می‌توانند ویلاهایی را که مورد علاقه خود شخصی خودشان است داشته باشند.

طراحی ویلاها را می‌توانند به صورت شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی با مشاوره با شرکت‌های طراحی ساختمان اجرا کنند. خرید زمین و ساخت ویلا یک گزینه ایده‌آل است که در کنار خرید ویلا در شمال به افرادی پیشنهاد می‌شود که قصد مهاجرت به شمال را دارند.

مهم‌ترین مشکلات که در مهاجرت به شمال پیش می‌آیند

تفاوتی نمی‌کند متقاضیان مهاجرت به شمال از کدام شهر وارد مازندران می‌شوند؛ آنچه اهمیت دارد بررسی تمام جوانب زندگی در مازندران است. شما به عنوان فردی که به استان مازندران مهاجرت کرده‌اید، بسیاری از هزینه‌ها را باید بررسی کنید.

هزینه‌های تامین مسکن، هزینه‌های خوراک، پوشاک، هزینه‌های ماهانه ساختمانی که قرار است در آن زندگی کنید، هزینه‌های خدمات درمانی و بیمه، هزینه خودرو و سوخت، هزینه‌های تفریحات و سرگرمی، نمونه‌ای از مهم‌ترین مباحثی است که در بخش هزینه‌ها و امور مالی، گریبانگیر متقاضیان مهاجرت به شمال خواهد بود. اگر قبل از مهاجرت، این موارد بررسی نشود، منجر به مشکلاتی در آینده خواهد شد.

سرازیر شدن تعداد زیادی برای مهاجرت به شمال می‌تواند هزینه‌های خرید ویلا یا خرید زمین را به شدت به سمت صعودی افزایش دهد. این مسئله برای اجاره ویلا در مازندران هم به وجود خواهد آمد. با افزایش جمعیت، مهم‌ترین مشکلات زیست محیطی شامل آلودگی جنگل‌ها و آلودگی هوا هم رخ خواهد داد.

از طرف دیگر، یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلاتی که در مهاجرت به شمال در آینده، خود را نمایان می‌کند، سازگار شدن خانواده‌ها با شرایط شمال کشور است.

همانطور که می‌دانید  افرادی که از هر استان، وارد مازندران می‌شوند، فرهنگ و آداب و رسوم متفاوتی دارند. زمان زیادی طول می‌کشد تا با فرهنگ، و الگوی رفتاری مردم مازندران هماهنگ شوند. این می‌تواند بر سبک زندگی آن‌ها تأثیر بگذارد و شاید هم روحیه آن‌ها را تغییر دهد. اگرچه زندگی کردن در کنار طبیعت مازندران، آرزوی اکثر خانواده‌ها در شهرهای مختلف است، اما باید به این مسائل جزئی هم اهمیت داد.

دکمه بازگشت به بالا