عمومیکسب و کار ویژه

بهترین چسب برای جعبه سازی و کارتن سازی کدامند؟

بهترین چسب برای چسباندن کارتن

قیمت کارتن تا حد زیادی به نوع بسته بندی و تمیز بودن کار بستگی دارد. امروزه برای بسته بندی و چسباندن انواع کارتن از چسب های مختلف استفاده می شود.بهترین چسب برای چسباندن کارتن با توجه به ابعاد کارتن،وزن کارتن،جنس کارتن و غیره انتخاب می شود. به طور کلی بهترین چسب برای چسباندن کارتن که در کشور ما رواج داشته و دارای قیمت و کیفیت مطلوبی هم هست،آب چسب می باشد. در واقع آب چسب جزو نوار چسب های کاغذی می باشد. آب چسب از کاغذ قهوه ای تولید می شود.همواره یک طرف آب چسب حاوی چسب خشک شده می باشد.

برای آماده سازی آب چسب برای استفاده و چسباندن کارتن، باید آن را خیس نمود. به عنوان مثال،فرض کنید که شما درب یک پاکت نامه و یا یک تمبر پستی را برای چسباندن آن خیس می کنید. آب چسب بعد از خیس شدن چسبندگی بسیار خوبی بر روی انواع کارتن دارد و پس از اتصال به طور کامل و مستحکم جذب کارتن می شود.از همین رو همیشه از آب چسب به عنوان بهترین چسب برای چسباندن کارتن یاد می شود. نوار آب چسب به صورت رولی بوده و در عرض های مختلف و با ضخامت های متفاوت تولید و به بازار عرضه می شود.

برای سهولت استفاده از بهترین چسب برای چسباندن کارتن بهتر است از چسب های پهن استفاده نمایید که هم کاربری و استفاده راحت تری دارند و همچنین سطح چسبنده ی بیشتری را نسبت به نوار چسبها با عرض کمتر در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. در تولید کاغذ آب چسب معمولا از دو رنگ قهوه ای و سفید استفاده می شود.

برای استفاده از بهترین چسب برای چسباندن کارتن بهتر است مقداری از آب چسب را به طول مورد نیاز برای انجام کار خود از آن جدا کرده و طرف چسبدار را با آب خیس کرده و سپس روی سطح مورد نظر بکشید و پس از گذشت چند ثانیه با دست روی آن فشار داده تا صاف و مستحکم گردد. شایان ذکر است برای استفاده صنعتی از آب چسب، دستگاه های مخصوصی وجود دارند که این دستگاهها با انجام برش و خیس کردن آب چسب به مقدار مورد نیاز تمام امور را به صورت تمام اتوماتیک انجام میدهد.

انواع دستگاه لب چسب در صنعت کارتن سازی

در صنایع کارتن سازی اگر بخواهید اصولی پیش بروید نیاز دارید که دستگاه های با کیفیت و مناسبی را تهیه کنید. دستگاه لب چسب یکی از کاربردی ترین دستگاه های صنعت کارتن سازی است. در صنعت کارتن سازی این دستگاه ها هستند که کار را پیش می برند.

در گذشته این دستگاه های در نمونه های دستی بودند و هر دستگاه به چند نیروی انسانی نیاز داشت تا کار کند و حتی برخی از مراحل کلا توسط نیروی انسانی انجام می شد اما امروزه صنعت کارتن سازی تنها با شش دستگاه ورق سازی، خط کش برش، دستگاه چاک، لب چسب کارتن و دستگاه تسمه کش پیش می رود و توانسته است با شیوه های مدرن کارتن سازی و جعبه سازی متنوع و شکیل جای خود را در صنایع محکم کند. در بین این دستگاه ها دستگاه لب چسب کارتن با کاربردی که در این صنعت ایفا می کند در طرح و طاهر کارتن های تولیدی نقش به سزایی دارد.

ماشین آلات لب چسب کارتن چیست؟

هر فردی که بخواهد کارگاه تولید کارتن راه اندازی کند حتما باید در ابتدای کار دستگاه لب چسب کارتن را خریداری کند چون جزء ماشین آلات مهم و ضروری به حساب می آید. اجزای این دستگاه شامل غلتک، قرقره و تسمه های می باشد که کار آن چسب زدن لبه کارتن می باشد. عملکرد این دستگاه به نحوی می باشد که در ابتدا کارتن های چسب کاری و لب چسب کاری شده از غلطک و تسمه ها عبور کرده و پس از پرس و شکل گیری لبه های دستگاه، قابل بسته بندی و شکل گیری می شود.

اگر بخواهیم به نحوه عملکرد این دستگاه ریزتر بپردازیم. در واقع هر کارتن برای چسب کاری مسیری را طی می کند در ابتدای کار لبه کارتن از مخزن به چسب آغشته می شود حال در مسیری با استفاده از تسمه ها و غلطک ها لبه ای که چسب به آن آغشته شده است تا می شود و بعد از این کار لبه بعدی بر روی این لبه تا شده قرار می گیرد و کارتن جمع می شود. دستگاه های لب چسب چشمی روی آن ها قرار داده می شود که دستوراتی به دستگاه داده می شود و بعد پایان دستورات خارج می شود و امکان بسته بندی را به میسر می کند.

مزیت های استفاده از دستگاه لب چسب کارتن

با انواع دستگاه لب چسب کارتن می توان بهره وری کار را تا حد زیادی افزایش داد. به طوری که می توان همزمان ۶۰۰۰ هزار کارتن را در ساعت چسب زد و تا کرد. این سرعت اگر برای کارتن هایی باشد که دایکات شده اند چندین برابر می شود چون این کارتن ها دایکات شده اند و قسمت خط تای آن ها با دایکات کاملا مشخص شده است و دقت و ظرافت بالا در این کارتن ها عمل لب چسبی را آسانتر می کند.

در گذشته که این ماشین آلات وجود نداشتند تمامی کارهای چسب زنی به صورت دستی انجام می شد و این عملیات کند پیش می رفت و استخدام بیشتر نیروی انسانی درصد سود را کاهش می داد و کلا برای سفارشات بالا مناسب نبود اما از وقتی که ماشین آلات لب چسب وارد بازار شده تاثیر بسیار زیادی بر روی بهره وری داشته است به طوری روزانه می تواند هزاران سفارش را انجام دهد بدون اینکه کیفیت کار پایین بیایید.

از دستگاه لب چسب می توان برای انواع مقواها، کارتن ها، پشت طوسی، جعبه های لمینت، کارت های دولایه، سه لایه و پنج لایه استفاده کرد.

انواع ماشین آلات لب چسب کارتن

دسته بندی دستگاه لب چسب از لحاظ کاربرد آن است و به دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقسیم بندی می شود. ماشین آلات اتوماتیک همانطور که از نامشان پیداست نیازی به دخالت نیروی انسانی ندارند و تمام عملیات چسب زنی را به صورت خودکار و اتومات انجام می دهند و از این لحاظ جزء بهترین دستگاه ها می باشند چون ضایعات کارتن و چسب را به حداقل می رسانند.

اما قیمت بالای این دستگاه ها ممکن است امکان تهیه آن را برای کسب و کارهای نوپا محدود کند و این کسب کارها ترجیح دهند که نمونه های نیمه اتوماتیک را جایگزین کنند. هر چند که دستگاه لب چسب نیمه اتومات هم بسیار پرکاربرد و مناسب است اما تا کردن کارتن ها باید ابتدا انجام شود و سپس وارد مرحله ی لب چسب شدن شوند.

دستگاه لب چسب جعبه

از دستگاه لب چسب کارتن می توان در صنایع چاپ و بسته بندی نیز استفاده کرد این دستگاه قابلیت های زیادی را در این صنعت دارد. به طور مثال در صنایع تولید جعبه های دارو و صنایع تولید مواد غذایی حتما باید از دستگاهی استفاده شود که از نیروی انسانی در مراحل بسته بندی کمتر استفاده شود و جعبه ها به صورت اتوماتیک پر شوند و با دستگاه چسبانده شوند.

قابلیت های این دستگاه

این دستگاه قابلیت این را دارد که انواع کارتن ها را در سایز های مختلف از خیلی کوچک گرفته تا بزرگ را چسب کاری کند. نیازی نیست در کارگاه های در طول روز کلا دستگاه روشن باشد وقتی کارتن ها و بسته ها آماده چسب کاری شوند دستگاه در برای مدت زمان کوتاهی روشن می کنند و کار لب چسب را انجام می دهند سرعت بالای این دستگاه این امکان را فراهم می کند که در عرض چند دقیقه تمام سفارشات چسب کاری و آماده شوند.

نکته دیگری که در لب چسب جعبه باید به آن توجه شود نوع کارتن بسته بندی و نصب و راه اندازی درست دستگاه در کارایی موفق آن تاثیر می گذارد. وقتی از این دستگاه استفاده می شود مصرف چسب کنترل می شود و چونکه خود دستگاه چسب را به میزان بر روی کارتن ها میزند مصرف چسب با ۴۰ درصد کاهش پیدا می کند.

با انواع چسب‌ها برای بسته بندی بیشتر آشنا شوید

تفاوتی ندارد شما در حال بسته‌بندی محصولی از کارخانه هستید، یا وسایل خود را برای اسباب کشی آماده میکنید یا در حال انبار کردن وسایل هستید. برای داشتن یک بسته‌بندی مطمئن بستن در کارتن‌ها با دقت بالا از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که با این کار از بیرون ریختن وسیله‌ها در حین جابجایی و در نتیجه آسیب دیدن آن‌ها تا حد قبل توجهی جلوگیری می‌شود. بهترین و آسان‌ترین راه برای پلمپ کردن کارتن‌ها و جعبه‌ها کمک گرفتن از چسب مناسب این کار است.

اگر شما نیز قصد اسباب‌کشی و یا بسته‌بندی وسایل خود را دارید در این مقاله همراه ما باشید تا با انواع چسب‌ها آشنا شوید.

آب چسب، گزینه‌ای ایده‌آل برای بسته‌بندی انواع کارتن‌ها، چسباندن لبه‌های کاغذ، پاکت‌ها و …

یکی از پرکاربردترین و خاص‌ترین انواع چسب‌ها با نام آب چسب شناخته می‌شود. این چسب همان طور که از نام آن می‌توان متوجه شد دارای حالتی کاغذی بوده و برای ایجاد حالت چسبندگی در آن با کمک آب فعال می شود. این چسب ها طویر طراحی و تولید شده‌اند که یک طرف آن دارای خاصیت چسبندگی غیر فعال بوده که در مجاورت رطوبت فعال شده و می توان از آن استفاده کرد. (برای مشاهده نحوه کار با آب چسب کلیک نمائید).

این چسب برای کاربردهایی از قبیل پلمپ کردن پاکت‌های کاغذی، چسباندن لبه‌های کاغذ، بسته‌بندی انواع کارتن‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربران می‌توانند این نوع از چسب‌ها را در پهنا و متراژ مختلفی با توجه به نیاز خود خریداری کنند. از جمله پرکاربردترین انواع آب چسب‌های موجود در بازار عبارتند از:

  • آب چسب خط دار
  • آب چسب سفید
  • آب چسب ساده

بر خلاف تصور عموم مردم این چسب‌ها دارای خاصیت ضد آبی بوده و از قدرت چسبندگی بسیار بالایی برخوردار هستند.

چسب ۱۲۳، مناسب برای چسباندن انواع سطوح در حداقل زمان

اگر به دنبال یک چسب فوری برای چسباندن قطعه یا سطوح هستید چسب‌های ۱۲۳ گزینه‌ای مناسب برای شما خواهند بود. این چسب‌ها در دو مرحله استفاده می‌شوند.

به این صورت که ابتدا چسب اصلی که حالت مایع دارد را بر دو طرف سطوح زده می‌شود. سپس از اسپری مخصوص فعال کننده برای اتمام کار استفاده می‌شود. از این چسب‌ها برای چسباندن انواع سطوح می‌توان استفاده کرد و به همین دلیل کاربرد بسیار گسترده‌ای دارند، محبوبیت بالایی بین کاربران پیدا کرده است. به همین دلیل امروزه برندهای مختلفی از آن وارد بازار شده‌اند. دو تا از معروف‌ترین برندهای چسب ۱۲۳ می‌توان به آرازیم (ARAZIM) و استار باند (STAR BOND) اشاره کرد. این برندها در حجم‌های مختلف به بازار عرضه شده و با توجه به نیاز مشتریان در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

چسب حرارتی، چسبی با قابلیت استفاده در انواع پروژه‌های متنوع و گسترده

چسب حرارتی دارای حالتی سیلیکونی بوده و برای استفاده از آن باید حرارت داده شود. برای به کارگیری چسب حرارتی از تفنگ مخصوص این کار کمک گرفته می‌شود. به این صورت که المنت‌های تفنگ به کمک جریان برق داغ شده و سبب آب شدن این چسب می‌گردد. در نتیجه چسب آب شده قسمت خروجی تفنگ بیرون آمده و کاربر می‌تواند به راحتی از آن برای چسباندن سطوح مختلف استفاده کند. این چسب‌ها و تفنگ مخصوص این چسب ها، در دو سایز استاندارد نیم سانتی و یک سانتی، تولید می‌شوند.

چسب حرارتی گزینه‌ای مناسب برای چسباندن سریع انواع سطوح از جمله چوب، فلزات، پارچه و … است. همچنین می‌توان از آن به عنوان درزگیر نیز استفاده کرد. چسب حرارتی موجود در بازار توسط شرکت‌های مختلف چسب سازی تولید می‌شوند. بهترین برندهای چسب حرارتی با قابلیت چسبندگی و کیفیت بالا، آصکو (ASEco) و کینگ (KING) نام دارد.

چسب نواری، اولین ترجیح کاربران برای بسته‌بندی انواع کارتن‌ها

از جمله چسب‌های پرکاربردی که در حوزه بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند چسب‌های نواری هستند. این چسب‌ها دارای انواع مختلفی بوده و در ضخامت و پهنای مختلفی تولید و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. بسته‌بندی انواع جعبه‌ها و کارتن‌ها به کمک چسب پهن در حداقل زمان انجام شده و استفاده از آن نیازی به تخصص و مهارت خاصی ندارد.

البته برای سهولت تسریع عمل چسب زدن، ابزاری به نام چسب کش در ابعاد و اشکال مختلف، وارد بازار شده که کاربران می‌توانند با سرعت عمل و سهولت بیشتر این چسب‌ها را به کار ببرند. از جمله رایج‌ترین انواع چسب نواری عبارتند از:

·         چسب نواری شفاف

ساده‌ترین و پرکاربردترین انواع چسب‌های نواری نوع شفاف آن است. این چسب‌ها در مقایسه با سایر انواع از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند. خریداران می‌توانند طبق نیاز خود گزینه مناسب را از لحاظ ضخامت، پهنا و متراژ تهیه کرده و استفاده کنند. معروف‌ترین برندهای چسب نواری شفاف که کیفیت و قدرت چسبندگی بالایی دارند می‌توان به الماس (Diamond)، کارن (Karen) و جانسون (JONSON) اشاره کرد.

·         چسب نواری برزنتی

چسب نواری برزنتی به دلیل به کارگیری تار و پود در طراحی و ساخت آن از استحکام خیلی بالایی در مقایسه با سایر انواع این چسب‌ها برخوردار است. بنابراین در مواردی که نیاز به چسبی با استحکام کششی بالا است استفاده از آن توصیه می‌شود. یکی از باکیفیت‌ترین برندهای چسب نواری برزنتی موجود در بازار، کریستال کلیر (Crystal Clear) نام دارد.

·         چسب نواری بی‌صدا

چسب‌های نواری در حین استفاده صداهای گوش خراشی را ایجاد می‌کنند. این موضوع برای کسانی که روزانه ساعت‌های طولانی مدتی با این چسب‌ها سر و کار دارند بسیار آزاردهنده خواهد بود. خوشبختانه امروزه نوعی از چسب نواری بی‌صدا تولید و وارد بازار شده است. این چسب‌ها در حین باز و بسته کردن هیچ صدایی از خود تولید نکرده و گزینه مناسبی برای چسباندن انواع کارتن‌ها بدون ایجاد آلودگی صوتی هستند. چسب نواری بی صدا ان دیکا یکی از بهترین گزینه‌های موجود در بازار برای کسانی که قصد انجام یک خرید باکیفیت را دارند می‌باشد.

چسب نواری دوطرفه، چسبی با قابلیت چسبندگی دو طرفه

چسب نواری دو طرفه دارای حالتی اسفنجی با خاصیت چسبندگی در دو سطح خود است. بنابراین کاربرانی که به دنبال گزینه‌ای با این ویژگی هستند می‌توانند آن را تهیه کرده و مورد استفاده خود قرار دهند. ویژگی‌های منحصر به فرد این چسب باعث شده تا از آن برای انواع مصارف صنعتی و خانگی استفاده گردد. چسب نواری دو طرفه در پهناهای مختلفی تولید و وارد بازار می‌شود. بسته به نیاز می‌توان این نوع چسب را در عرض‌های ۱ تا ۵ سانتی‌متری خریداری کرد. یکی از معروف‌ترین برندهای تولیدکننده چسب‌های دوطرفه، برند ساکا (saca) است. این چسب‌ها از کیفیت و قدرت چسندگی بالایی برخوردار بوده و مصرف‌کنندگان می‌توانند با خیال راحت برای مصارف متفاوت به کار ببرند.

چسب نواری کاغذی، چسبی خاص با ویژگی‌های منحصر به فرد

یکی دیگر از انواع چسب‌های بسته‌بندی، چسب نواری کاغذی نام دارد. این چسب‌ حالتی نواری داشته و از جنس کاغذ تهیه شده است. از جمله مزایای این نوع از چسب‌ها می‌توان به امکان نوشتن یادداشت بر روی آن، مات بودن سطح چسب، کاربرد گسترده آن و موارد بسیاری دیگر از این قبیل اشاره کرد.

از انواع چسب‌های کاغذی برای مصارف مختلف هنری بسته بندی و … می‌توان استفاده کرد.

این چسب‌ها استحکام کششی پایین داشته و در مواردی که نیاز به تحمل بار بالایی است، استفاده از آن توصیه نمی‌شود. کاربران می‌توانند این نوع از چسب را در متراژ و پهنای مختلفی از بازار تهیه کنند. دو تا از بهترین برندهای تولید کننده چسب نواری کاغذی، ابریل (ABRIL) و پیتون (PITON) نام دارند.

دکمه بازگشت به بالا