عمومیکسب و کار ویژه

چرا برنج در شمال شفته میشود؟

چطور پس از خرید برنج طارم از شفته شدن آن پیشگیری کنیم؟ درست کردن موضوعی است که برای خیلی افراد با توجه به قیمت برنج هاشمی اهمیت زیادی دارد. اما آیا چیزی در مورد می‌دانید؟ چقدر با روشهای پخت برنج ایرانی آشنا هستید. چیست؟ با برنج شفته چی درست کنیم؟ در این مقاله از می‌توانید با چند روش آشنا شوید. در انتهای مقاله به سولات متداول در مورد راهکارهای جلوگیری از شفته شدن برنج و نکات خرید برنج طارم هاشمی پاسخ خواهیم داد.

برنج شفته چیست؟

یعنی چی؟ احتمالاً این اصطلاح را بسیار شنیده‌اید و ممکن است دوست داشته باشید تا بدانید شفته شدن برنج چیست و به چه دلیل ایجاد می‌شود. به برنجی گفته می‌شود که در اثر جوشیدن زیاد و یا آب بیش از حد حالت چسبنده پیدا کرده و بافت دانه دانه و مجزای خود را از دست داده است. معمولاً عوامل مختلفی موجب شفته شدن برنج می‌شود، اما شما می‌توانید با کمک گرفتن از فوت و فن پخت برنج کته و آبکش یک برنج دانه دانه با ظاهری مجلسی را بپزید. معمولاً استفاده از روش اشتباه در پخت برنج، به کار بردن آب زیاد، و همچنین تازه کشت بودن برنج موجب می‌شود تا برنج خیلی زود شفته و نرم شود.

راهکارهای جلوگیری از شفته شدن برنج

چه کنیم برنج شفته نشود؟ بهترین روش جلوگیری از چیست؟ اگر به دنبال روش‌هایی کاربردی برای پخت یک برنج دانه دانه و مجلسی هستید، در ادامه می‌توانید با چند روش جلوگیری از شفته شدن برنج آشنا شوید.

۱- برای جلوگیری از شفته شدن برنج، آن را در آب نمک خیس کنید

اولین و مهم‌ترین روش برای و درست کردن یک برنج دانه دانه و خوشمزه این است که برنج را حداقل یک الی دو ساعت در آب نمک خیس دهید. برای این کار باید برنج را بشورید. سپس برنج را داخل یک ظرف بزرگ آب بریزید و کمی نمک به آن اضافه کنید. معمولاً برای برنج آبکش به ازای هر پیمانه برنج یک قاشق غذاخوری نمک اضافه می‌شود. برای برنج کته نیز هر دو پیمانه برنج به یک قاشق نمک نیاز دارد.

۲- برای خمیر نشدن برنج از قابلمه مناسبی استفاده کنید

موضوع مهمی که باید در مورد پخت برنج بدانید این است که حتماً آن را در قابلمه مناسبی بپزید. اگر قابلمه برنج شما کوچک باشد، برنج فضای کافی برای باز شدن نخواهد داشت و این موضوع موجب می‌شود. برای جلوگیری از حتماً ظرف خود را طوری انتخاب کنید که ۲ برابر حجم برنج خام شما باشد.

۳- برای جلوگیری از شفته شدن برنج، آن را در زمان مناسبی آبکش کنید

آبکش کردن برنج در زمان مناسب موضوع دیگری است که برای اهمیت زیادی دارد. زمانی که برنج را دیر آبکش کنید و زیاد از حد نرم شود، برنج شما احتمالاً شفته و چسبناک خواهد شد. برای آبکش کردن سعی کنید زمانی برنج را آبکش کنید که نه خیلی سفت است و نه خیلی نرم و فقط کمی بافت آن از حالت خیلی خشک خارج شده و تا حدودی قد کشیده است. یک ترفند طلایی اینکه بدانید چه زمانی باید برنج را آبکش کنید این است که روی دانه برنج دو ترک خورده باشد. سپس برنج را آبکش کنید و آن را روی شعله ملایم قرار دهید تا دم بکشد.

۴- برای پخت بهتر و خمیر نشدن برنج، کمی روغن به برنج اضافه کنید

در زمان جوشیدن برنج بهتر است ۲ قاشق روغن به آن اضافه کنید تا بهتر بپزد. قرار دادن یک استکان آب سرد داخل قابلمه برنج در زمان پخت برنج موجب می‌شود برنج خوب قد بکشد.

۵- برای جلوگیری از شفته شدن برنج آن را با آب سرد نشویید

یکی از اشتباهاتی که خیلی از خانم‌ها انجام می‌دهند، شستن برنج با آب سرد بعد از آبکش کردن آن است. این کار موجب می‌شود برنج شما به اصطلاح شوک شود و دیگر قد نکشد. برای شستن برنج آبکش شده بهتر است از آبی استفاده کنید که خیلی یخ و سرد نیست.

۶- برای جلوگیری از چسبیدن برنج آن را زیاد هم نزنید

هم زدن بیش از حد برنج در زمان پخت موجب می‌شود دانه‌های برنج خرد شوند و حالت خمیری و شفته پیدا کنند. برای هم زدن برنج می‌توانید با پشت قاشق به آرامی این کار را انجام دهید.

۷- برای خمیر و شفته نشدن برنج از روغن استفاده کنید

اضافه کردن روغن به برنج موجب می‌شود تا دانه‌های برنج از هم جدا شوند و به هم نچسبند. هر چقدر برنج شما روغن کمتری داشته باشد، احتمالاً شفته‌تر به نظر خواهد رسید. از طرف دیگر روغن ظاهر برنج شما را زیباتر می‌کند و طعم بهتری به آن می‌بخشد.

۸- برای جلوگیری از شفته شدن برنج بیش از حد به آن آب اضافه نکنید

خیلی از افراد بعد از دم کردن برنج و زمانی که برنج را آبکش کردند، چند بار به آن آب اضافه می‌کنند تا بخار کند. اضافه کردن آب بیشتر از حد نیاز می‌تواند موجب شفته شدن و کته شود. سعی کنید در زمان دم کشیدن برنج درب آن را کمتر باز کنید تا بخار آن از بین نرود. در صورت نیاز نیز می‌توانید یک بار کمی آب به آن اضافه کنید تا برنج به خوبی بپزد.

چکار کنیم برنج شفته نشود؟

در این مقاله سعی کردیم تا شما را تا حدودی با فوت و فن پخت برنج کته و آبکش آشنا کنیم. توجه داشته باشید که در پخت برنج معمولاً رعایت همین نکات ساده می‌تواند مؤثر باشد و موجب جلوگیری از شفته شدن برنج شود. بهترین روش جلوگیری از شفته شدن برنج این است که مقدار آب مناسبی برای پخت برنج استفاده کنید و از جوشاندن بیش از حد برنج در زمان جوشیدن اجتناب کنید.

ترفند: سرو قالبی برنج

ترفندی که می توانید زمانی که برنجتان شفته شد استفاده نمایید، این است که برنج را قالبی سرو نمایید. سرو قالبی برنج سبب می شود مهمانان فکر کنند که شما به خاطر سرو قالبی برنجتان را نرم تر از حد معمول برداشته اید. برای داشتن برنج قالبی، برنج را در قالب های آماده (قالب های گرد ، قلب، گل و … ) بریزید و درون ظرف مورد نظرتان برگردانید.

سوالات متداول

برای جلوگیری از شفته شدن برنج چه زمانی برای آبکش کردن مناسب است؟

برای آبکش کردن سعی کنید زمانی برنج را آبکش کنید که نه خیلی سفت است و نه خیلی نرم و فقط کمی بافت آن از حالت خیلی خشک خارج شده و تا حدودی قد کشیده است. افتادن دو ترک روی دانه برنج نشانه خوبی است.

چرا نباید در زمان پخت برنج را زیاد هم بزنیم؟

هم زدن بیش از حد برنج در زمان پخت موجب می‌شود دانه‌های برنج خرد شوند و حالت خمیری پیدا کنند. برای هم زدن برنج می‌توانید با پشت قاشق به آرامی این کار را انجام دهید.

شفته شدن برنج یعنی چی؟ احتمالاً این اصطلاح را بسیار شنیده‌اید و ممکن است دوست داشته باشید تا بدانید شفته شدن برنج چیست و به چه دلیل ایجاد می‌شود. شفته به برنجی گفته می‌شود که بر اثر جوشیدن زیاد و یا آب بیش از حد حالت چسبنده پیدا کرده و بافت دانه‌دانه و مجزای خود را از دست داده است. معمولاً عوامل مختلفی موجب شفته شدن برنج می‌شود، اما شما می‌توانید با کمک گرفتن از فوت و فن پخت برنج کته و آبکش یک برنج دانه دانه با ظاهری مجلسی را بپزید.

معمولاً استفاده از روش اشتباه در پخت برنج، به کار بردن آب زیاد و همچنین تازه کشت بودن برنج موجب می‌شود تا برنج خیلی زود شفته و نرم شود. اما اگر برنج شما شفته شد و چنانچه زمان کافی داشته باشید میتوانید پلو جدید درست کنید اما برنج شفته نرم شده را دور نریزید و با آن غذاهایی مانند سوپ، آش، شیربرنج، دلمه، کوکو یا کوفته برنجی و … درست کنید.

دکمه بازگشت به بالا