استان ها

آماده‌سازی ظرفیت اسکان روزانه ۷ هزار مسافر نوروزی در اردستان

تی تی آنلاین/اصفهان رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان گفت: با استفاده از همه ظرفیت‌های شهرستان و امکانات پیش‌بینی‌ شده، روزانه در سطح این شهرستان امکان اسکان ۷ هزار مسافر نوروزی فراهم‌ شده است.

نرگس بهشاد در گفت‌وگو با تی تی آنلاین، اظهار کرد: از آبان‌ماه سال جاری تاکنون با برنامه‌ریزی‌های فرمانداری شهرستان تعداد پنج جلسه ستاد خدمات سفر با موضوع عید نوروز و ماه رمضان برگزار شده و مصوباتی انجام دادیم که کم و زیاد برخی از آنها اجرا شده است.

وی افزود: محورهای برنامه‌های نورزی امسال در شهرستان اردستان با توجه به تقارن با ماه رمضان برنامه‌های فرهنگی خواهد بود. البته کمبود نیروی انسانی در کنار بودجه‌ها مثل همیشه تاثیر منفی خود را بر اجرای برنامه‌های این اداره گذاشته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان گفت: یکی از برنامه‌های شاخص نوروز امسال در اردستان با برپایی نوروزگاه، جشنواره‌های غذاهای سنتی و صنایع دستی همراه با اجرای تئاتر خیابانی خواهد بود که در پارک شهدای گمنام اردستان برپا می‌شود.

بهشاد با اشاره به وضعیت اسکان مسافران نوروزی و زیرساخت‌هایی که در این شهرستان قرار دارد، تصریح کرد: در شهرستان اردستان تعداد ۱۷ اقامتگاه رسمی شامل هتل، متل، ۹ اقامتگاه بوم گردی و سنتی و اردوگاه گردشگری وجود دارد که می‌توانند به طور میانگین در طول شبانه روز ۸۰۰ نفر مسافر را اسکان دهند.

وی اضافه کرد: البته اقامتگاه‌های غیررسمی شامل مدرسه‌ها، خوابگاه‌های دانشجویی، پارک‌ها، بوستان‌ها و اقامتگاه اضطراری و خانه‌های استیجاری به زیرساخت‌های اسکان امسال اضافه خواهد شد تا مجموعا بتوانیم به‌طور کلی روزانه ۷ هزار نفر مسافر و گردشگر را پذیرا باشیم.

۸۵ بنای تاریخی اردستان آماده بازدید مسافران نوروزی است

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان با بیان اینکه امسال در چهار بنای تاریخی و شاخص شهرستان شامل مسجدجامع و قنات دو طبقه اردستان و مسجدجامع و موزه زواره بلیت فروشی الترونیکی انجام می‌شود گفت: حدود ۸۵ بنای تاریخی ثبت ملی در نوروز ۱۴۰۳ میزبان مسافران نوروزی و گردشگران خواهد بود.

بهشاد یکی از برنامه‌های اداره میراث فرهنگی شهرستان در ایام نوروز ۱۴۰۳ را احیای بازار تاریخی زواره عنوان کرد و گفت: در حد توان در اماکن تاریخی راهنمایان گردشگری برای راهنمایی مسافران و گردشگران نوروزی مستقر می‌شوند تا اطلاعات لازم را به آنها ارایه دهند.

وی یادآور شد: امسال پیش بینی می‌شود حدود ۳۵ بنای تاریخی این شهرستان شامل مسجدخسرو، قنات ارونه، مسجدامام حسن، مقبره امیراویس، یخچال و خانه‌های تاریخی مهاباد، مسجد بنکویه، حسینیه کوچک و بزرگ، بازار زواره و… جزو بناهای پربازدید در ایام نوروز باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان بیان اینکه‌ در این شهرستان بیش از سه هزار اثر ارزشمند که تعداد قابل توجهی از آن تاریخی بوده و شناسایی شده است، گفت: در حال حاضر پرونده ۱۲ اثر تاریخی برای ثبت، در نوبت بررسی شورای ثبت آثار تاریخی کشور قرار دارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا