عمومیکسب و کار ویژه

آموزش کار با قلیون شارژی

قلیان شارژی چطور کار می کند؟ چگونه از قلیان شارژی استفاده کنیم؟ چه جوری قلیان شارژی درست کنیم؟ طریقه مصرف قلیان شارژی چگونه است؟ نحوه کشیدن قلیان شارژی چگونه است؟ نحوه شارژ قلیان شارژی چگونه است؟ قیمت انواع قلیان شارژی چقدر است؟ اگر شما هم با می خواهید پاسخ این سوالات را بدانید به شما پیشنهاد می کنیم مطالعه ی این مقاله از را از دست ندهید.

راهنما قلیون شارژی

بهتر است ابتدا درباره قلیان شارژی به شما توضیحاتی را ارائه دهیم، در واقع قلیون شارژی که با نام ویپ نیز شناخته می شود دستگاهی است که به راحتی قابل حمل بوده و در سال 2004 تولید و عرضه شده است، در واقع این دستگاه می تواند بدون وارد کردن دود و خاکستر به ریه فرد مصرف کننده، نیکوتین مورد نیاز را برای او فراهم کند.

قلیان شارژی به عنوان جایگزینی برای قلیون و سیگار بوده و با نام های ویپ اسموک و سیگار الکترونیکی نیز شناخته می شود. در واقع این دستگاه با هدف تامین نیکوتین از طریق حذف مواد مضر قلیان و سیگار ساخته شده و برای همین یکی از بهترین گزینه ها برای افرادی است که تصمیم به ترک دخانیات گرفته اند.

چطوری از قلیون شارژی استفاده کنیم

قلیون شارژی با وارد شدن حرارت به مایعی که دارای اسانس های طعم دهنده و نیکوتین است کار خواهد کرد. نحوه استفاده قلیان شارژی بسیار ساده می باشد، در واقع همانند سیگار، فرد از دهانه ی آن تنفس کرده و این امر موجب ایجاد جریان هوا داخل آن و راه اندازی حسگرهای گرم کننده می شود.

این حسگرها نیکوتین مایع را تبدیل به بخار کرده و دود حاصل از داغ شدن نیکوتین به ریه های فرد منتقل خواهد شد در حقیقت استفاده از ویپ یا قلیون شارژی دقیقا حس واقعی کشیدن سیگار را به شما خواهد داد.

انواع قلیان الکترونیکی

از جمله انواع قلیان های شارژی و دستگاه های ویپ عبارت است از:

این سیگارها یکی از کوچکترین انواع ویپ موجود در بازار هستند که معمولا قابلیت تعویض یا شارژ نداشته و باید بعد از استفاده آن ها را دور بیاندازید.

این دستگاه شباهت زیادی به سیگار الکتریکی داشته و از دو تکه تشکیل شده، یک بخش شامل باتری و قطعه ی دیگر غلافی قابل تعویض و شارژ می باشد. پاد ویپ ها مقرون به صرفه هستند.

ویپ های قلمی مخزنی دارند که قابل شارژ بوده و یا می توان آن ها را تعویض کرد، ویپ قلمی در مقایسه با سیگار الکتریکی دود و بخار بیش تری تولید خواهد کرد.

این ویپ ها قدرت بسیار زیادی دارند و اندازه ی آن ها نیز بزرگتر است، طول عمر باتری ماد ویپ در مقایسه با انواع دیگر بیش تر بوده و شما می توانید توان خروجی و دمای دستگاه را کنترل کنید.

این نوع از ویپ ها یکی از جدیدترین انواع ویپ بوده که دارای یک مخزن بزرگ هستند و حجم بیش تری در مقایسه با دیگر دستگاه های ویپ دارند.

مزیت های قلیان شارژی

از جمله مهمترین مزایای قلیون شارژی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • حمل آسان
 • ابعاد کوچک
 • امکان شارژ مجدد
 • عدم نیاز به تنباکو
 • عدم نیاز به ذغال
 • عدم وجود نیکوتین
 • امکان شارژ با USB
 • ایجاد دود به جای تولید بخار
 • دارای باطری جهت تامین برق

چگونه قلیان شارژی را راه اندازی کنیم

راه اندازی قلیون شارژی یکی از نکات مهمی است که حتما باید بعد از خرید قلیون شارژی انجام دهید در غیر اینصورت کویل دستگاه سوخته و خراب خواهد شد. به همین دلیل بهتر است طبق مراحل ذیل برای راه اندازی قلیان شارژی پیش بروید:

اموزش استفاده قلیون شارژی

روش راه اندازی قلیان شارژی بسیار ساده می باشد، برای راه اندازی و استفاده از ویپ یا قلیون شارژی طبق مراحل ذیل پیش بروید:

چگونه قلیان شارژی را پر کنیم

در صورتیکه دستگاه شما پاد سیستم باشد لازم است درپوش دستگاه که در کنار یا بالای آن قرار دارد را باز کرده و جویس را داخل آن بریزید، به این مخزن کارتریج گفته می شود و شما می توانید محل دقیق کارتریج بر روی دستگاه را از روی جعبه ی ویپ پیدا کنید.

نحوه ریختن قطره قلیان شارژی

توجه داشته باشید پیش از ریختن جویس (E-Liquid) داخل مخزن حتما آن را به خوبی تکان دهید تا نیکوتین داخل آن به خوبی پخش شود. حتما توجه داشته باشید که کارتریج یا مخزن ویپ را به صورت کامل پر نکنید.

آموزش قلیان شارژی و آماده کردن کویل

در این مرحله باید در حدود 15 دقیقه صبر کنید تا جویس به خوبی به پنبه کویل جذب شود، در غیر اینصورت ممکن است بعد از مصرف ویپ طعم سوختگی به مشام شما رسیده و دچار خشکی گلو شوید.

تنظیمات قلیان شارژی

این مرحله نوبت به تنظیمات دستگاه می رسد، در حقیقت انواع قلیون شارژی به 2 گروه ذیل تقسیم می شوند:

 • یکی از انواع قلیون شارژی دارای وات ثابت و دیگری با وات متغیر است. در صورتیکه ویپ دارای صفحه نمایش و دکمه ی تنظیمات نباشد یعنی دستگاه با وات ثابت است.
 • چنانچه دستگاه صفحه نمایش و دکمه ی تنظیمات داشته باشد در گروه دستگاه هایی با وات متغیر قرار دارد.

آموزش قلیون شارژی و تنظیم توان دستگاه

بی توجهی به صحیح بودن تنظیمات دستگاه باعث می شود کویل دستگاه در ابتدای کار دچار سوختگی شود، به دلیل اینکه انواع قلیون الکترونیکی در مدل های مختلف در بازار موجود است بهتر است حتما در این خصوص دفترچه راهنمای ویپ را مطالعه کنید.

مطمئن شوید که تنظیمات دستگاه به درستی انجام گرفته است، در غیر اینصورت به کویل آسیب می رسد. بر روی تمام کویل ها اعدادی به عنوان وات نوشته شده و شما باید وات دستگاه را بر روی میزان مشخص شده قرار دهید تا دستگاه آسیب نبیند.

آموزش کشیدن قلیان شارژی

حال نوبت آن رسیده تا کارتریج را به بدنه ی دستگاه متصل نمایید، همانطور که اشاره شد در ساخت الکترو اسموک از یک مایع حاوی نیکوتین و طعم دهنده به جای تنباکو استفاده شده و کشیدن و استفاده از این دستگاه بسیار ساده می باشد. چگونه قلیون شارژی بکشیم؟ شما باید دهان خود را بر روی بخش لبی یا دریپ تیپ یک بار مصرف دستگاه قرار دهید و با کام گیری دکمه ی دستگاه را نیز بفشارید. توجه داشته باشید که کمتر از نیم ثانیه قبل از اتمام کام دکمه ی مربوطه را رها کنید.

لیست قیمت قلیان شارژی

قیمت انواع قلیان الکترونیکی با توجه به مدل آن متفاوت خواهد بود. شما می توانید عکس انواع قلیان شارژی را ذیل مشاهده نمایید.

چگونه قلیان شارژی را شارژ کنیم

شما می توانید شب ها ویپ خود را شارژ کنید، کافی است دستگاه را از طریق کابل USB که همراه دستگاه به فروش می رسد شارژ نمایید.

از کجا قلیان شارژی بخریم

امروزه بسیاری از فروشگاه ها به صورت آنلاین و حضوری اقدام به فروش انواع ویپ کرده و شما می توانید یکی از انواع قلیون شارژی را به دلخواه خود خریداری نمایید.

انواع قلیون شارژی با قیمت

توجه داشته باشید که باتری ویپ را می توان شارژ کرد، در واقع المنت دستگاه به باتری متصل بوده و بعد از روشن و گرم شدن دستگاه از طریق تبخیر مایع موجود در دستگاه می توان از سیگار الکترونیکی استفاده کرد. قیمت دستگاه ها با توجه به انواع آن متفاوت خواهد بود.

اموزش تعمیر قلیان شارژی

در ادامه به رایج ترین خرابی و مشکلات قلیان های شارژی و روش های رفع این مشکلات پرداخته ایم:

چرا قلیون شارژیم دود نمیده

اینکه چرا قلیان شارژی دود نمیده یکی از سوالات مهمی است که افراد مختلف با آن مواجه می شوند، اگر شما هم نمی دانید چرا قلیون شارژی دود نمیده باید بدانید احتمالا مشکل مربوط به عدم انتقال برق به کویل دستگاه است شما می توانید برای رفع این مشکل باتری دستگاه را تعویض نمایید.

چرا قلیون شارژی شارژ نمیشه

اصلی ترین دلیل شارژ نشدن ویپ مربوط به درگاه شارژر و کابل دستگاه است شما می توانید باتری دیگری را شارژ کرده و در صورتی که شارژ انجام شد از سالم بودن شارژر خود مطمئن شوید. در غیر اینصورت باید برای تعویض شارژر خود اقدام کنید.

چرا قلیونقلیون شارژی که با نام‌هایی نظیر سیگار الکترونیکی یا ویپ اسموک هم شناخته می‌شود برای اولین بار در کشور چین و به عنوان جایگزینی برای سیگار و قلیان ساخته شد و هدف آن حذف مواد مضر سیگار و قلیان و تامین نیکوتین موردنیاز افراد سیگاری و قلیانی بود. دلیل اینکه به این وسیله قلیون شارژی گفته می‌شود وجود طعم‌های مختلف در روغن آن است.

سیگار الکترونیکی بخش‌های مختلفی مثل باتری داخلی، مخزن و فیلتر ساخته شده است و روش کار آن هم بدین صورت است که با پک زدن مایعی که داخل آن قرار دارد بخار شده و به شکل دود از آن خارج می‌شود. در واقع دودی که در این دستگاه مشاهده می‌شود حاصل تبخیر مایع درونی آن است. در این دستگاه خبری از آتش نیست و به جای آن از یک باتری به همراه المنت در آن استفاده شده است. مایع اختصاصی این نوع قلیون را باید داخل مخزن آن ریخته و سپس با نگه داشتن کلید باتری، المنت دستگاه گرم شده و پس از تبخیر، مایع داخلی به شکل روغن از آن خارج می‌شود. همانطور که گفته شد، خروجی این دستگاه دود نیست و بخار است. به همین خاطر هیچ نوع مونوکسید کربنی در آن وجود ندارد.

امروزه افراد زیادی عقیده دارند که استفاده از ویپ خیلی کم خطرتر از سیگار و قلیان است و حتی به ترک این موارد نیز کمک می‌کند. البته شبهات زیادی هم در مورد الکترو اسموک وجود دارد. برای مثال خیلی از افراد عقیده دارند که جوان‌ها اول با استفاده از ویپ مصرف دخانیات را شروع می‌کنند و پس از مدتی به سمت سیگارهای واقعی می‌روند. البته با توجه به قیمت بالای این محصول نسبت به سیگارهای واقعی این مطلب خلاف واقع به نظر می‌رسد.

در الکترو اسموک به جای استفاده از توتون از یک مایع خاص استفاده می‌شود که حاوی نیکوتین و برخی طعم‌دهنده‌ها است. مقدار نیکوتین موجود در هر مایع متفاوت است و درصد آن معمولا روی بسته‌بندی درج شده است.

قلیون الکترونیکی برخلاف انواع مختلف سیگار موجود در بازار چندبار مصرف است و شما می‌توانید با شارژ دوباره، چندین بار از این دستگاه استفاده کنید. شارژر این نوع قلیون به شکل USB است و به راحتی می‌توانید آن را شارژ کنید. همچنین مخزن دستگاه نیز قابل تعویض است.

مضرات قلیون شارژی

اکثر دستگاه‌های موجود در بازار حاوی ماده شیمیایی نیکوتین هستند که به شدت اعتیادآور است. پس از ترک نیکوتین اغلب افراد دچار علائم ترک، مثل احساس افسردگی و اضطراب می‌شوند. نیکوتین برای افرادی که به مشکلات قلبی دچار هستند به شدت زیانبار است و طبق برخی تحقیقات این ماده می‌تواند به شریان‌های فرد مصرف کننده آسیب بزند.

همچنین نیکوتین برای مغز کودکان در حال رشد نیز مضر است و ممکن است به حافظه و توجه آن‌ها آسیب بزند. همچنین به دلیل امکان آسیب به جنین، مادران باردار به هیچ عنوان نباید از مواد حاوی نیکوتین استفاده کنند. مغز نوجوانان نیز که هنوز در حال رشد است، به خواص اعتیادآور نیکوتین حساسیت دارد. البته نگرانی‌های مربوط به الکترو اسموک فقط مربوط به نیکوتین موجود در آن نیست و مواد به کار رفته در مایع این دستگاه نیز مضرات خیلی زیادی برای بدن دارد.

قلیون شارژی یا سیگار؟

با وجود اینکه ویپ کاملا بی خطر نیست اما به عقیده خیلی از کارشناسان مخاطرات آن خیلی کمتر از سیگارهای عادی است. با کشیدن سیگار، هزاران ماده شیمیایی سوزانده می‌شود و سموم حاصل از آن به صورت مستقیم وارد بدن فرد مصرف کننده می‌شود اما سیگارهای الکترونیکی به دلیل عدم ایجاد دود، خیلی از مضرات سیگارهای معمولی را ندارند. داخل یک نخ سیگار حدود 60 ماده‌ی سرطان‌زا وجود دارد اما قلیان شارژی اینگونه نیست. همچنین با کشیدن ویپ، افراد در معرض دود محیطی یا دست دوم قرار نمی‌گیرند.

ویپ برای ترک سیگار موثر است؟

هنوز هیچگونه تحقیقی که به نتیجه نهایی دست یافته باشد موجود نیست اما براساس شواهد مقدماتی ممکن است مصرف سیگار الکترونیکی به برخی افراد برای ترک سیگار کمک کند. در عین حال مصرف این نوع سیگار در برخی افراد ممکن است نتیجه‌ی معکوس داشته باشد. بهتر است برای ترک سیگار با استفاده از داروها و وسایل تثبیت شده به پزشک مراجعه کنید زیرا طبق نظر انجمن قلب آمریکا، سیگار برقی باید آخرین مرحله برای ترک سیگار مورد استفاده قرار بگیرد.

الکترو اسموک و نوجوانان

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، خیلی از محققین نگران هستند که استفاده از وسایلی مثل این باعث وابستگی نوجوانان به نیکوتین شده و آن‌ها را وادار به مصرف سیگار کند. این نگرانی‌ها حاصل دو تحقیقات جداگانه هستند.

 1. طی یک تحقیقات در سال 2016 که نتیجه آن در مجله پدیاتریکز منتشر شده است، ثابت شد که نوجوانانی که هرکز سیگار نکشیده‌اند اما از ویپ استفاده کرده‌اند، 6 برابر نسبت به افرادی که اصلا از ویپ استفاده نکرده‌اند، تمایل بیشتری نسبت به مصرف سیگار داردند.
 2. یک بررسی در سال 2015 نیز نتایج مشابهی را به دنبال داشت. این آزمایش با کمک 2500 دانش‌آموز که هرگز سیگار نکشیده بودند انجام شد. در بین این افراد، در کسانی که قبلا تجربه‌ی استفاده از ویپ را داشتند، نسبت به کسانی که هرگز تجربه‌ی استفاده از این وسیله را نداشتند، احتمال مصرف سیگار یا دیگر مواد دخانی بیشتر بود.

البته با توجه به آمار، در سال 2015 میلادی که مصرف سیگارهای الکترونیکی با رشد 24 درصدی همراه بود، میزان سیگار کشیدن در این گروه سنی، به پائین‌ترین میزان خود رسیده بود.

تاثیرات ویپ بر بدن

ریه: نیکوتین موجود در این وسیله ممکن است باعث تنفس سریع و سطحی، صدمه دائمی به بافت‌های ریوی، افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های ریوی و تنفسی و همچنین سرطان ریه شود. بعضی از سیگارهای الکترونیکی حاوی مواد طعم دهنده و دیاکیتل هستند که به عنوان یکی از عوامل بیماری‌های خطرناک ریوی شناخته می‌شود.

قلب: مصرف نیکوتین باعث افزایش فشار خون و ریتم قلب می‌شود. همچنین رسیدن اکسیژن به سلول‌ها نیز دشوارتر خواهد شد. این موضوع ممکن است در طولانی مدت باعث سکته و حمله قلبی عروقی شود.

عوارض رفتاری: نیکوتین موجود در این دستگاه ممکن است در نهایت باعث تمایل فرد مصرف‌کننده به سیگار یا ماری‌جوانا شود. همچنین نیکوتین ممکن است در درازمدت باعث بروز اختلالاتی در سیستم تمرکز و توجه فرد شود و در نهایت به اختلالات اخلاقی بیانجامد.

دستگاه ایمنی: طبق تحقیقات مشخص شده است که ویپ ممکن است روی صدها ژن مربوط به دستگاه ایمنی تاثیر بگذارد و حتی بیشتر از سیگار کشیدن به دستگاه ایمنی فرد مصرف کننده آسیب بزند.

 شارژی روشن نمیشه

از جمله دلایل روشن نشدن دستگاه می توان به خرابی باتری و عدم قرارگیری صحیح اتصالات اشاره کرد، چنانچه مخزن به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد دستگاه روشن نشده و دود نخواهد کرد.

شما می توانید این اجزای ویپ را از معتبرترین سایت ثانیه ها پاد  یعنی فروشگاه ویپ تهیه و استفاده کنید.

یکی از بزرگترین مزایای خرید پاد حرفه ای ، کاهش آسیب به سلامت در مقایسه با سیگارهای معمولی است. زیرا در ویپ اسموک، هیچ سوختن مستقیمی اتفاق نمی‌افتد.

دکمه بازگشت به بالا