اقتصادی

از حوزه کار و تعاون چه خبر؟

تحقق وعده یک‌میلیون فرصت شغلی، بهره مندی خانوارهای دهک چهار و پنج از یارانه تشویقی، صدور ۸۵۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه در دولت سیزدهم، رونمایی از ۴۴ همت مشارکت مردمی در هفته تعاون و تاکید بر جلوگیری از حذف بخش تعاون در برنامه هفتم‌ از مهم ترین خبرهای حوزه اشتغال و تعاون در هفته جاری بود.

به گزارش تی تی آنلاین، در هفته ای که گذشت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در یک برنامه تلویزیونی از تحقق وعده دولت برای ایجاد یک‌ میلیون فرصت شغلی در دولت سیزدهم خبر داد و با اشاره به راه اندازی سامانه ملی رصد اشتغال گفت: گزارش‌های رسمی از سامانه رصد مؤید ایجاد یک میلیون فرصت شغلی است و در آستانه سومین سال آغاز به کار دولت سیزدهم اعلام می‌کنیم که یک میلیون فرصت شغلی به نحو احسن محقق شده و پیش بینی ما این است که این روند حتما ادامه پیدا می‌کند.

به گفته وی، در ۲۴ استان کشور نرخ بیکاری متعادل داریم و در برخی استان ها از جمله ایلام، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد و سیستان و بلوچستان با بیکاری شدید روبرو هستیم که با طراحی‌های صورت گرفته و سیاست های آمایشی که در حال ترسیم است امیدواریم نرخ بیکاری در این استان‌ها متعادل شود.

وزیر کار همچنین در حاشیه نشست هیات دولت از مشمول شدن دهک های چهار و پنج برای دریافت یارانه تشویقی خبر داد و گفت که از روز دوم شهریور ماه خانوارهای دهک‌های چهارم و پنجم هم مشمول طرح یارانه تشویقی کالابرگ الکترونیک شده و در صورتی که ۵۰ درصد اعتبار یارانه را صرف خرید ۱۱ قلم کالای اساسی کنند ۱۲۰ هزار تومان یارانه بیش‌تر دریافت می‌کنند.

به گفته مرتضوی، هر کسی که جزو پنج دهک اول قرار داشته یا در آینده و بر اساس بررسی مجدد آزمون وسع یا اعتراض سرپرست خانوار جزو ۱۰ دهک باشد، مشمول دریافت یارانه تشویقی ۱۲۰ هزار تومان می‌شود.

برگزاری نشست هفته تعاون از دیگر رویدادهای این هفته بود و مهدی مسکنی – معاون امور تعاون وزیر کار – از رونمایی ۴۴ هزار میلیارد تومان مشارکت مردمی ،رونمایی از هفت سرویس سامانه جامع هوشمند بخش تعاون و اتصال تعاونی‌ها به سامانه بورس کالا در هفته تعاون خبر داد.

وی گفت سال گذشته به گواه گزارش گمرک، بخش تعاون بیش از ۱.۵ میلیون دلار صادرات غیر نفتی داشته که افزایش دو برابری را نسبت به سایر بخش‌ها در امر صادرات نشان می دهد.

در هفته ای که گذشت، سرپرست معاونت حقوقی و امور مجلس اتاق تعاون ایران از اینکه هیچ رد و نشانی از بخش تعاون در لایحه برنامه هفتم دیده نمی شود، انتقاد و اظهار کرد که وقتی مقام معظم رهبری تاکید ویژه بر اهمیت بخش تعاون و تقویت آن دارند و رئیس جمهور نیز برای تصویب اصلاحیه سند توسعه بخش تعاون اهتمام بسیار نشان می‌دهند، شایسته نیست که در لایحه برنامه هفتم اثری از تعاونی‌ها و بخش تعاون نباشد.

وی با اشاره به ارائه پیشنهادات وزارت تعاون و اتاق تعاون از کمیسیون تلفیق خواست حداقل‌هایی که برای بخش تعاون لازم است در برنامه هفتم گنجانده و از حذف بخش تعاون در لایحه جلوگیری کند.

صدور ۸۵۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه در دولت سیزدهم خبر دیگری بود که از سوی مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون اعلام شد.

وی همچنین از کاهش ۶۰ درصدی نرخ کارمزد تعاونی‌ها خبر داد و گفت که با همکاری معاونت امور زنان ریاست جمهوری در حوزه زنان سرپرست خانوار ۱۰۰ درصد ضمانت تسهیلات خرد چه در بخش تعاونی چه اشخاص حقیقی را پوشش دادیم.

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و تخصص در زمینه اخبار و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد هستم. به شما اطلاعات و نظراتی را ارائه می‌دهم که با کیفیت و قابل اطمینان هستند تا شما بتوانید در مسائل اقتصادی بهترین تصمیمات را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا