بین الملل

اعلام آمادگی ایروان و آنکارا برای عادی‌سازی کامل روابط

وزرای خارجه ارمنستان و ترکیه در مجمع دیپلماسی آنتالیا برای عادی‌سازی کامل روابط میان دو کشور اعلام آمادگی کردند.

به گزارش تی تی آنلاین، وزارت امور خارجه ارمنستان اعلام کرد «آرارات میرزویان» وزیر خارجه این کشور و «هاکان فیدان» وزیر خارجه ترکیه در نشست دیپلماتیک آنتالیا آمادگی خود را برای عادی‌سازی کامل روابط تایید کردند.

در بیانیه وزارت خارجه ارمنستان آمده است: در این دیدار، روند عادی‌سازی روابط میان ارمنستان و ترکیه مورد بحث واقع شده و همچنین بر سر آمادگی برای دستیابی به عادی‌سازی کامل روابط توافق شد. درباره گام‌هایی محکم در این راستا رایزنی شد.

سومین مجمع دیپلماسی آنتالیا به ریاست «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه در حال برگزاری است و به گزارش رسانه‌های این کشور، در نشست امسال بیش از ۲۰ رئیس‌جمهور از بیش از ۱۰۰ کشور جهان، ۹۰ وزیر امور خارجه و ۸۰ نماینده سازمان‌های بین‌المللی حضور دارند.

در پی کشتار ارامنه در جنگ جهانی اول در امپراتوری عثمانی روابط ترکیه و ارمنستان تیره شد؛ جنایاتی که به گفته ارمنستان نسل‌کشی است اما ترکیه با جدیت این عنوان را رد می‌کند.

همچنین در پی بروز درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی، ترکیه در سال ۱۹۹۳ مرز خود با ارمنستان را بست. در دسامبر ۲۰۲۱، ارمنستان و ترکیه فرستادگان ویژه‌ای را برای عادی‌سازی روابط خود منصوب کردند.

انتهای پیام

نشر بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا