عمومیکسب و کار ویژه

انواع پیتوک در بیلیارد

اشتباهات رخ می‌دهند و هیچ‌ بازیکنی نمی‌تواند از آن‌ها شانه خالی کند. اشتباهات، هزینه‌ای دارند که باید پرداخت شود و گاهی این هزینه، رقم خوردن سرنوشتی شوم مثل تجربه‌ی یک شکست خواهد بود.

هنگامی که یک خطا در بازی بیلیارد و اسنوکر رخ می‌دهد؛ به معنای این است که یک پیتوک اتفاق افتاده است. پیتوک در بیلیارد و پیتوک در اسنوکر با جریمه و شرایط متفاوتی اتفاق میفتد که در این نوشته قصد داریم به شکل مفصل آن‌ها را شرح دهیم. در ابتدا به سراغ پیتوک در بیلیارد می‌رویم و سپس انواع پیتوک در بیلیارد را بررسی خواهیم کرد.

پیتوک در بیلیارد و انواع آن

پیتوک در بیلیارد از اتفاقات متفاوتی شکل می‌گیرد اما مجازات در همه‌ی آن‌ها برابر است. مهم نیست که چه نوع از پیتوک در این بازی اتفاق میفتد؛ همواره جریمه این است که رقیب فرصت می‌یابد تا توپ سفید را بردارد و آن را در نقطه‌ی دلخواه خود از زمین بازی قرار دهد.

ارتکاب پیتوک در بیلیارد به حریف شانس می‌دهد تا ضربه‌ای بدون خطا و موفقیت آمیز را تجربه کند و طبیعتا یک قدم به پیروزی نزدیک‌تر شود. چوب اسنوکر رونی سالیوان نیز از جمله گرانترین چوب بیلیارد  است.

انواع پیتوک در بیلیارد

در وهله‌ی اول باید بدانید که شما نمی‌توانید به هیچ توپی غیر از توپ سفید ضربه وارد کنید. ضروری است که این ضربه با انجام شود، چرا که هر نوع تماس مستقیم دست با توپ‌های روی میز، پیتوک در بیلیارد محسوب می‌شود. شما اجازه ندارید جای عناصر موجود بر زمین بازی را تغییر دهید.

در صورتی که توپ سفید به هیچ توپی برخورد نکند یا بعد از برخورد به یک توپ، با هیچکدام از لبه‌های میز (باندها) برخوردی نداشته باشد؛ یکی دیگر از انواع پیتوک در بیلیارد اتفاق میفتد. البته این نیز مهم است که توپ سفید، چه توپی را مورد هدف قرار می‌دهد و به آن ضربه می‌زند.

اگر به شارهای حریف ضربه بزنید یا قبل از رسیدن نوبت توپ مشکی، توپ سفید را به سمت آن بفرستید، مرتکب پیتوک خواهید شد. اگر به اشتباه توپ سفید را به داخل حفره‌ها بفرستید نیز باید منتظر حریف باشید تا توپ را بردارد و در نقطه‌ی دلخواه خودش قرار دهد.

پیتوک در اسنوکر

حالا که به سوال پیتوک در بیلیارد چیست پاسخ دادیم؛ نوبت آن فرارسیده است تا درباره‌ی پیتوک در اسنوکر صحبت کنیم. جایی که پیتوک‌ها به یک استراتژی برای به دام انداختن حریف تبدیل می‌شوند و شکل پیچیده‌تری به خود می‌گیرند.

تفاوت اصلی بین پیتوک در بیلیارد و اسنوکر این است که هیچکسی حق ندارد توپ سفید را از روی میز بردارد مگر اینکه یکی از بازیکنان، توپ سفید را به درون سوراخ‌ها بفرستد. در این لحظات نیز رقیب او اجازه دارد تا توپ سفید را در نقطه‌ای محصوص از میز، یعنی نقطه‌ی D قرار دهد.

یکی از مهم‌ترین نکات درباره‌ی پیتوک در اسنوکر این است که شما می‌توانید بعد از این که حریفتان مرتکب پیتوک شد از او بخواهید به بازی ادامه دهد. این کار را در زمانی انجام دهید که احتمال وقوع مجدد پیتوک توسط او زیاد باشد. بسیاری از انواع پیتوک‌ها با ۴ امتیاز منفی همراه خواهند بود اما این عدد در شرایط خاصی تغییر می‌کند.

انواع پیتوک در اسنوکر

بسیاری از مواردی که در قسمت بیلیارد به آن‌ها اشاره کردیم درباره‌ی اسنوکر نیز صدق می‌کند. البته تفاوت اصلی بین این دو آن است که اگر در بازی اسنوکر به توپی ضربه بزنید که نوبت آن نیست؛ به اندازه‌ی امتیاز آن از امتیازات شما کسر خواهد شد. مثلا ضربه به توپ آبی در زمانی که اجازه‌ی ضربه زدن به آن را ندارید با ۵ امتیاز منفی روبه‌رو خواهد بود.

ارتکاب سایر پیتوک‌ها در زمانی که توپ‌های زرد، سبز و قهوه‌ای روی میز هستند با ۴ امتیاز منفی همراه است. اما با پیتوک دادن در زمان حکم‌فرمایی توپ آبی، ۵ امتیاز از دست می‌دهید. این اتفاق برای توپ‌های صورتی و مشکی با ۶ و ۷ امتیاز نیز میفتد.

اگر قصد یادگیری اسنوکر را دارید، مطلب زیر را از دست ندهید:

 

دکمه بازگشت به بالا