استان ها

اگر در انگلیس و ایران رفراندوم برگزار شود، انگلیس حتماً می‎بازد/ از هر تصمیم رهبران فلسطین و حماس حمایت می‌کنیم

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با شبکه خبری ۴ انگلیس:

اگر در انگلیس و ایران رفراندوم برگزار شود، انگلیس حتماً می‎بازد  از هر تصمیم رهبران فلسطین و حماس حمایت می‌کنیم

وزیرخارجه امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی انگلیسی گفت: اگر یک رفراندوم در ایران و همزمان در انگلیس برگزار شود و موضوع آن حمایت مردم از نظامشان باشد، تردید نکنید در این رفراندوم انگلیس باخته است.

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ حسین امیرعبداللهیان، وزیرامور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه خبری ۴ انگلیس در پاسخ به سؤال جهت‌دار مجری انگلیسی درباره اینکه شما از چه می‌ترسید از انتخاب مجدد ترامپ و یا اینکه گفته می‌شود مردم ایران از حکومتشان خسته شده‌اند؟ اظهارکرد: از دخالت‌های انگلیس و القای چنین ادبیات نادرستی توسط انگلیس نسبت به جامعه ایران اظهار کرد: اگر یک رفراندوم در ایران و همزمان در انگلیس برگزار شود و موضوع آن حمایت مردم از نظامشان باشد، تردید نکنید در این رفراندوم انگلیس باخته است.

وی افزود: ارزیابی‌ها و اطلاعاتی که در اختیار شما در مورد ایران است کاملاً جهت‌دهی شده و ساختگی و تصنعی است. پشتوانه دولت و نظاممان مردم هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین تأکید کرد: اگر تصاویر حضور چند ده میلیونی مردم ایران در چهل‌وپنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را مرور کنید، متوجه می‌شوید این اطلاعات شما کاملاً غلط است.

وزیر امور خارجه کشورمان بیان کرد: ترامپ و یا هر رئیس جمهور دیگر در آمریکا از نظر ما با رفتارش مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت، اینکه مردم آمریکا چه کسی را انتخاب کنند موضوعی است که به مردم آمریکا برمی‌گردد.

امیرعبداللهیان خارجه همچنین بیان کرد: ما از توقف نسل‌کشی در غزه استقبال می‌کنیم. از ابتدای حملات رژیم اسرائیل علیه غزه و کرانه به صراحت اعلام کردیم که جنگ راه‌حل نیست و باید هر چه زودتر جنگ و کشتار مردم فلسطین متوقف و محاصره انسانی فلسطینی‌ها از میان برداشته شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: من دو هفته پیش با رهبران حماس و برخی از گروه‌های مقاومت فلسطینی در منطقه ملاقات داشتم. آنها ایده‌های بسیار مترقی را مطرح می‌کردند که هم تامین کننده حقوق مردم فلسطین است و هم مسیر جنگ را تغییر می‌دهد و می‌تواند تضمینی برای امنیت پایدار در منطقه باشد.

وی با بیان اینکه حماس بدنبال آتش پایدار است، ولی نتانیاهو آتش‌بس موقت را پیگیری می‌کند و فقط می‌خواهد مشکلات خودش حل شود و فقط به دنبال آزاد کردن اُسرای اسرائیلی است و به آتش‌بس فکر نمی‌کند، چون می‌داند آتش‌بس پایدار یعنی پایان دولت افراطی نتانیاهو و پایان نتانیاهو، اما ما از هر تصمیمی که رهبران فلسطین و حماس بگیرند حمایت می‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: معتقدیم هرگونه توافق باید در چارچوب فلسطینی‌ها صورت بگیرد و توافقی که فلسطینی‌ها و به صورت مشخص حماس از آن حمایت کند، به آن احترام می‌گذاریم.

وزیر امور خارجه با اشاره به سفرش به منطقه و قطر بعد از هفتم اکتبر گفت: بعد از هفتم اکتبر (عملیات طوفان الاقصی) سفری به دوحه قطر داشتم و با اسماعیل هنیه دیدار کردم، از هنیه وضعیت را پرسیدم و به روشنی برایم توضیح داد که حماس و نیرو‌های حماس صرفاً با هدف گرفتن اسرای نظامی اسرائیلی وارد این عملیات شدند، اما بعد از اینکه دیوار فروریخت، تعدادی از جوانان عادی غزه با موتورسیکلت و وسایل نقلیه خود وارد شهرک‌های اشغالی فلسطین شدند و تعدادی از زنان و حتی کودکان را با موتور و وسایل نقلیه خودشان به غزه آوردند ولی حماس براساس اظهارات هنیه هیچ نقشی در گرفتن این افراد و این اُسرای غیرنظامی اسرائیلی نداشت.

وی گفت: به آقای هنیه پیشنهاد کردم که اگر این طور است خوب است به سرعت وارد توافق و تعاملی شوید که این افراد تبادل و آزاد شوند. هنیه گفت هیچ مشکلی نداریم و آمادگی داریم چنانچه آتش‌بس موقت شکل بگیرد و اینها را در داخل غزه شناسایی و از خانواده‌هایی که در اختیارشان هستند تحویل بگیریم و اینها تبادل شوند و این اتفاق هم رخ داد.

وزیر خارجه ادامه داد: آنچه بیان کردم همه واقعیتی بود که رهبر سیاسی حماس برای من توضیح داد. در خصوص کشتار دختران و پسران اسرائیلی که در صبح شنبه هفتم اکتبر در باشگاه بودند، گفتند که نیرو‌های نظامی اسرائیلی برای اینکه این افراد را نجات دهند، وارد باشگاه شدند، ولی وقتی با نیرو‌های حماس در آن منطقه درگیر می‌شوند و نیرو‌های حماس درصدد این بودند که افراد نظامی آن جمع را به اسارت بگیرند.

امیرعبداللهیان تأکید کرد: ارتش و نیرو‌های نظامی اسرائیل وارد شدند و همه افرادی که در سالن بودند، چه نیرو‌های حماس و فلسطینی و چه نیرو‌های اسرائیلی را به قتل رساندند. تکرار می‌کنم این همه آن چیزی بود که آقای هنیه در هفته اول جنگ به ما گفت و بعد شاهد بودیم آنها در اولین آتش‌بس زنان و کودکان را براساس توافقشان آزاد کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پایان گفت: به عنوان نماینده ایران تأکید می‌کنم مخالف کشتار زنان، کودکان و غیرنظامیان در هر جای دنیا هستیم.

دکمه بازگشت به بالا