علم و سلامت

اینترنت 10G؛ واقعی یا حقه‌ تبلیغاتی؟

NAD در بررسی‌های خود تشخیص داده است که ۱۰G-خواندن کل شبکه‌ی اینترنتی به کاربران این ذهنیت را می‌دهد که تمامی مشترکان شرکت اینترنتی مذکور می‌توانند به سرعت‌ ۱۰ گیگابیت‌برثانیه دست پیدا کنند. بااین‌حال، تنها بسته‌ی گران‌قیمت Gigabit Pro‌ کام‌کست امکان ارائه‌ی چنین سرعتی را دارد؛ بسته‌ای که ازقضا نه برپایه‌ی کابل‌های کواکسیال، بلکه برپایه‌ی فیبر نوری است،.

سرعت حقیقی بسیاری از کاربران کام‌کست بسیار کمتر از مقدار ۱۰ گیگابیت‌برثانیه است. این شرکت اینترنتی در دفاعیاتش گفت که در وب‌سایت خود به‌صراحت ذکر کرده است که شبکه‌ی ۱۰G با ۱۰Gbps متفاوت است.

به‌عقیده‌ی NAD، عبارت ۱۰G دهمین نسل شبکه‌های ارتباطی را به ذهن می‌آورد؛ اما اینترنت کابلی برخلاف شبکه‌های موبایل مثل ۵G، فاقد نسل‌بندی خاصی است.

کام‌کست مدعی شده است که ۱۰G به افزایش پایداری، امنیت، قدرت، تاب‌آوری و سرعت اشاره می‌کند؛ اما NAD از شواهد ارائه‌شده مبنی‌بر برتری شبکه‌ی اینترنتی این شرکت بر شبکه‌ی ۵G راضی رضایت ندارد. به‌علاوه، استفاده از عبارت تبلیغاتی شبیه به ۵G ممکن است به گمراهی کاربران منجر شود.

بیشتر بخوانید:

سال ۲۰۱۹، شرکت‌های صنعت کابلی تصمیم گرفتند تا با استفاده از عبارت تبلیغاتی ۱۰G، به هدف نهایی خود در ارائه‌ی اینترنت با سرعت ۱۰ گیگابیت‌برثانیه به مشترکانشان اشاره کنند.

یکی از اهداف احتمالی استفاده از ۱۰، مطرح‌کردن این ادعا است که اینترنت کابلی می‌تواند با نسل پنجم شبکه‌های گوشی موبایل رقابت کند؛ درحالی‌که در واقعیت ۵G فناوری جدید و ۱۰G عبارت تبلیغاتی با تعریف نه‌چندان دقیق است.

با اینکه استفاده‌ی کام‌کست از فناوری‌هایی نظیر DOCSIS ۴.۰ می‌تواند به ارائه‌ی سرعت‌های بیشتر ازطریق کابل منجر شود، حتی در این‌ صورت نیز سرعت‌ شبکه‌ی این شرکت برای مشترکان نهایی به ۱۰ گیگابیت‌برثانیه نزدیک هم نخواهد شد.

NAD از کام‌کست خواسته است از گمراه‌کردن کاربرانش دست بردارد و این حقیقت را بپذیرد که رسیدن به اینترنت ۱۰G و ارائه‌ی سرعت ۱۰ گیگابیت‌برثانیه هدفی رؤیایی است. کام‌کست از تصمیمات این نهاد خشنود نشده است و قصد دارد به آن اعتراض کند.

نشر مطالب پزشکی

به طور خلاقانه و منسجم، مفاهیم علمی پزشکی را به زبانی ساده و قابل فهم برای همه تبدیل می‌کنم. هدفم این است که هر کسی بتواند به سرعت به دانش پزشکی دسترسی داشته باشد.
دکمه بازگشت به بالا