اجتماع و خانواده

بارش‌های زمستانه مناسبی در راه تهران است؟ / افزایش دمای زمستان تهران در سال ۱۴۰۲

رئیس اداره کل هواشناسی استان تهران ضمن ارائه گزارشی از وضعیت دما و بارندگی‌های تهران طی روزهای پاییزی درباره پیش‌بینی‌ها از بارندگی‌ها و دما در زمستان اظهارکرد: برای روزهای زمستانی تهران بارش‌هایی کمتر از نرمال و دمایی تا حدود ۱.۵ درجه سلسیوس بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

مازیار غلامی در گفت‌وگو با تی تی آنلاین درباره وضعیت دما و بارش طی زمستان اظهارکرد: بر اساس جدیدترین خروجی مدل‌های پیش‌بینی فصلی، طی فصل زمستان متوسط دمای هوا در سطح استان، حدود ۱ تا ۱.۵ درجه سلسیوس بیش از نرمال برآورد شده و متوسط بارش استان نیز کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود. حتی در بهترین شرایط و خوشبینانه‌ترین حالت، در صورتیکه بارش‌ها در حد نرمال باشد، این موضوع نمی‌تواند کاهش بارش انباشته شده سال‌های اخیر را جبران کند و کماکان مدیریت منابع و مصارف آب در بخش‌های مختلف به‌ویژه بخش‌های کشاورزی، صنعتی و حتی خانگی و نیز به‌طور کلی صرفه‌جویی در مصرف آب با تاکید بیشتر توصیه می‌شود.

رئیس اداره کل هواشناسی استان تهران ادامه داد: تجزیه و تحلیل آمارهای دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی استان مربوط به آذر ماه ۱۴۰۲ بیانگر آن است که در این ماه ۵.۲ میلیمتر باران به‌صورت پهنه‌ای در استان تهران اتفاق افتاده که نشان دهنده کاهش بارش ۸۵ درصدی نسبت به دوره آماری بلند مدت است.

وی افزود: متوسط بارش استان تهران از ابتدای سال زراعی (مهر۱۴۰۲)  تا پایان آذر ۱۴۰۲ حدود ۳۲.۷  میلیمتر بود که نسبت به سال قبل افزایش ۶۰ درصدی داشته اما نسبت به بلندمدت ۵۵ درصد کاهش داشته است. استان تهران جزو استان‌هایی در سطح کشور است که تقریبا در میانه استان‌ها از نظر میزان کاهش بارش قرار دارد.

به گفته غلامی از نظر توزیع مکانی نیز در تمام شهرستان‌های استان طی آذر ماه، کاهش بارش نسبت به بلند مدت اتفاق افتاده اما نسبت به سال قبل در اکثر ایستگاه‌های هواشناسی استان تهران افزایش بارش ثبت شده است. افزایش بارش نسبت به سال قبل، اصلا به معنی حل مساله کم بارشی سال‌های اخیر نیست.

وی ادامه داد: بررسی و تحلیل مقادیر ثبت شده دمای هوا شامل متوسط دما، دمای حداقل و دمای حداکثر در ایستگاه‌های هواشناسی استان، بیانگر افزایش ۲.۵ درجه سلسیوس متوسط حداقل دما و افزایش ۴.۷ درجه سلسیوس متوسط حداکثر دما  نسبت به دوره آماری بلند مدت است. همچنین متوسط دما در آذر ماه ۱۴۰۲، نسبت به دوره آماری بلند مدت افزایش ۳.۶ درجه سلسیوس داشته است.

غلامی در پایان گفت: از ابتدای سال زراعی (مهر۱۴۰۲) تا پایان آذرماه متوسط دمای استان تهران ۲.۴ درجه سلسیوس نسبت به بلند مدت افزایش داشته است. از نظر توزیع دما در شهرستان‌های استان نیز تمامی شهرستان‌ها با افزایش دما روبه‌رو بوده‌اند.

انتهای پیام

انتشارات اجتماعی

تحقیقگر تخصصی در زمینه تحولات اجتماعی و تأثیر آن بر جامعه. نگارش مقالات کوتاه و مفید.
دکمه بازگشت به بالا