علم و سلامت

برای افرایش طول عمر دو دقیقه ورزش شدید کافی است

بر اساس تحقیقات جدید، دو دقیقه فعالیت بدنی شدید – در مجموع 15 دقیقه در هفته – با کاهش خطر مرگ، سرطان و بیماری قلبی مرتبط است.

این مطالعه نشان می دهد که مقادیر نسبتاً کم فعالیت بدنی شدید هفتگی می تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به برخی بیماری های مزمن مانند سرطان و دیابت را کاهش دهد. با این حال، تحقیقات جدید بر شدت و مدت ورزش برای دستیابی به فواید سلامتی در افراد متمرکز است.

برای این مطالعه، محققان 71893 بزرگسال را بدون هیچ گونه شواهدی از بیماری قلبی عروقی یا سرطان ثبت نام کردند.

محققان ارتباط بین میزان و دفعات فعالیت بدنی شدید با مرگ (به هر دلیلی، بیماری قلبی عروقی و سرطان) و بروز بیماری های قلبی عروقی و سرطان را تجزیه و تحلیل کرده اند.

برای درک تفاوت بین فعالیت بدنی متوسط ​​و فعالیت بدنی شدید، محققان فعالیت بدنی متوسط ​​را به عنوان تمرینی تعریف می‌کنند که به طور قابل توجهی قلب را بالا می‌برد اما لزوماً افراد را از نفس نمی‌کشد.

با این حال، فعالیت بدنی شدید احتمالاً ضربان قلب را افزایش می‌دهد و معمولاً باید بین صحبت کردن برای تنفس مکث کنید. نمونه هایی از فعالیت بدنی شدید شامل دویدن، شنا یا دویدن با سرعت های بالا است.

محققان دریافتند که خطر تمام عوارض جانبی در افرادی که به دنبال افزایش میزان و دفعات شرکت در فعالیت بدنی شدید هستند، کاهش می یابد.

به عنوان مثال، شرکت کنندگانی که هیچ فعالیت شدیدی انجام ندادند، 4 درصد افزایش خطر مرگ در طی پنج سال داشتند. این خطر با کمتر از 10 دقیقه فعالیت شدید در هفته به 2 درصد و با 60 دقیقه یا بیشتر به 1 درصد کاهش یافت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا