اقتصادیکسب و کار ویژه

بهترین لوریج فارکس

برای این که بتوانید در بازار فارکس به موفقیت برسید باید با مفاهیم و اصطلاحات آن به طور کامل آشنا باشید. پایه‌ای ترین مفهوم لوریج در فارکس است. با توجه به اهمیتی که Leverage در معاملات دارد در این مطلب از nezarat.com قصد داریم به طور کامل در مورد این شمشیر دو لبه صحبت کنیم. این مطلب را از دست ندهید.

لوریج (Leverage) در فارکس چیست؟

یکی از جذابیت‌های بازار فارکس که باعث می‌شود افراد زیادی به سمت آن رو بیاورند داشتن اهرم است. لوریج در فارکس این امکان را به شما می‌دهد سرمایه خود را چند برابر کنید. برای درک این موضوع بهتر است فرض کنید سرمایه شما 100 دلار است با انتخاب لوریج 100 می‌توانید با 10000 دلار وارد معامله شوید.

Leverage در واقع وام یا قرضی است که از صرافی می‌گیریم. اما باید دقت داشته باشید که شما با پول بروکر حق ضرر ندارید. معامله شما تا زمانی باز خواهد ماند که سرمایه تان صفر نشده باشد. به محض این که ضرر شما به اندازه سرمایه تان شود معامله خود به خود بسته می‌شود. البته این حالت در مورد سود هم صدق می‌کند. یعنی در صورتی که سود کنید Broker چیزی از سود شما را برداشت نمی‌کند بلکه در هر معامله تنها کارمزد یا کمیسیون مشخصی دریافت می‌کند.

مزایا استفاده از لوریج در فارکس

سود معاملات را افزایش می‌دهد: تریدرها به وسیله اهرم می‌توانند سود خود را افزایش دهند. همانطور که در بالا مثال زدیم اگر شما 100 دلار بالانس داشته باشید می‌توانید با لوریج 1:100 با سرمایه 10000 معامله کنید. مسلما با این میزان می‌توانید سود بیشتری به دست آورید.

کارایی سرمایه را افزایش می‌دهد: صحبت از لوریج که می‌شود اکثر تریدرها صرفا به سود بالای آن فکر می‌کنند. درحالی که لوریج می‌تواند کارایی سرمایه را نیز افزایش دهد. به بیان بهتر زمانی که شما با سرمایه اندک ترید می‌کنید زمان بیشری طول می‌کشد تا بتوانید به سود ثابتی برسید. ولی وقتی که از لوریج استفاده می‌کنید می‌توانید در مدت زمان کمتر سود بیشتری به دست آورید.

به سرمایه کم نیاز دارد: برای ترید در بازار فارکس نیازی نیست که سرمایه کلانی داشته باشید. درواقع این هم یک مزیت لوریج است. چون شما برای معامله کردن ارزهای خارجی باید 100,000 دلار داشته باشید. هرکسی ممکن است این سرمایه را نداشته باشد بنابراین می‌تواند به وسیله بهترین لوریج فارکس ترید کند. تنها کافی است که تریدر حداقل 100 دلار سرمایه داشته باشد تا بتواند به وسیله لوریج 1:100 سرمایه خود را به 100,000 تبدیل و ترید کند.

معایب استفاده از لوریج در فارکس

نمی‌توان سپرده خود را بازیابی کرد: زمانی که با لوریج ترید می‌کنید، اگر در معامله شکست خوردید، دیگر امکان بازیابی سرمایه از دست رفته خود را ندارید. درواقع این پول قابلیت مطالبه ندارد. زیان‌ها بزرگ می‌شوند: همانقدر که لوریج برای بالا بردن سود مفید است، به همان اندازه امکان دارد موجب زیان تریدر شود و ضرر او را چند برابر کند. به همین دلیل است که به عنوان یک تریدر مبتدی باید به خوبی تحقیق کنید و بهترین لوریج فارکس برای حساب 100 دلاری را انتخاب کنید.

لوریج مناسب در فارکس

همانطور که در بالا اشاره کردم برای باز کردن معامله در فارکس شما باید از لوریج استفاده کنید. بر خلاف بازار کریپتو که هر چه اهرم بزرگتری داشته باشید بیشتر سود خواهید کرد، در فارکس انتخاب لوریج به شما امکان باز کردن معامله را می‌دهد. برای این که بتوانید بدون لوریج معامله کنید حداقل باید 1000 دلار داشته باشید تا بتوانید یک پوزیشن با حجم 0.01 لات باز کنید.

Leverage به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید با سرمایه کوچک هم وارد معامله شوید. برای این که بتوانید قوانین مدیریت سرمایه و ریسک را رعایت کنید بهتر است لوریجی که انتخاب می‌کنید بین 300 تا 500 باشد. برای این که تفاوت بین اهرم در فارکس و Crypto را متوجه شوید می‌توانید به مطلب مقایسه لوریج در فارکس و کریپتو مراجعه کنید.

رابطه لوریج و مارجین چیست؟

خب این بخش قصد داریم لوریج در فارکس و ر ابطه ای که با مارجین دارد بپردازیم. اول از همه بهتر است مارجین را تعریف کنیم: مارجین (Margin) وجه یا ضمانتی است که بروکر هنگام بتز کردن پوزیشن از حساب معامله گر بلوکه می‌کند. در واقع مارجین وجه ضمانتی است که باعث می‌شود معامله باز بماند. این سرمایه تا زمانی که پوزیشن باز باشد بلوکه است و در صورت بستن معامله آزاد می‌شود. میزان مارجینی که یک بروکر مشخص می‌کند تعیین کننده اندازه لوریج است.

تعریف لوریج بالا

اصطلاح «لوریج بالا» کاملا ذهنی است؛ زیرا محدودیت اهرم در معاملات به دارایی، بازار و محل معامله‌گر بستگی دارد. به عنوان مثال، بروکرهای مستقر در بریتانیا، اروپا و استرالیا از نظر قانونی فقط مجاز به ارائه اهرمی تا 30:1 در معاملات جفت ارزهای اصلی فارکس هستند. اما مشتریان کارگزاران در ایالات متحده می‌توانند دارایی‌های فارکس را با اهرم‌هایی تا 1:50 نیز معامله کنند. از بهترین کارگزاران فارکس با لوریج بالا برای مشتریان در ایران می‌توان به بروکر آمارکتس اشاره کرد.

معامله‌گران در اکثریت قریب به اتفاق کشورها هیچ محدودیتی برای ارائه لوریج ندارند. بنابراین کدام بروکر ها بیشترین لوریج را دارند؟ خب در صورتی که قانونی در این زمینه وجود نداشته باشد، این موضوع به خود کارگزاران مربوط می‌شود. به عنوان مثال، برخی از بهترین کارگزاران با اهرم بالا شامل FBS و HFM هستند که به ترتیب، اهرم‌هایی تا نسبت 1:3000 و 1:2000 نیز ارائه می‌دهند!

بیشترین لوریج  یا کمترین لوریج؟

همانطور که لوریج بالا میتواند سرمایه ای بزرگ تررا در اختیار معامله گر قرار دهد و سود بیشتری را فراهم اورد به همان نسبت نیزمیتواند خطرناک  باشد. چرا که این اهرم در ضرر هم به همان میزان بزرگ است. لوریج بالا، سرمایه اولیه کمتری را از سوی معامله گر درگیر می کند ، اما میزان ریسک سرمایه  را به همان نسبت بالا می برد. افزایش لوریج  با بالا بردن ریسک در معاملات نسبت مستقیم دارد . پر واضح است که هر چه از لوریج بزرگتري استفاده کنید میزان نوسانات حسابتان بیشترمی شود(چه در سود و چه درضرر).  مثلا شما فرض کنید ماشینی دارید که می تواند با سرعت 250 کیلومتربر ساعت حرکت کند حال این به این معنی نیست که شما حتما نیاز دارید تا با سرعت 250 کیلومتربر ساعت رانندگی کنید!

روش محاسبه ضریب اهرمی

اگر معامله گری برای مثال لوریج خود را 1:100 انتخاب کرده باشد و موجودی او 1000 دلار باشد، مقدار اعتباری که کار گزاری به او میدهد 100 برابر است. پس در این جا، معامله گر توسط ضریب اهرمی که کار گزاری در اختیارش قرار داده است، تا مبلغ 100000 دلار میتواند وارد معامله شود.  اگر معامله گر در معاملات خرید یا فروش خود سود کرده باشد، کار گزار سود کامل را به حساب معاملاتی واریز می کند. اما اگر معامله وارد زیان شود، کار گزاری تا مبلغ سرمایه اولیه معامله گر اجازه ضرر میدهد، که در این مثال سرمایه اولیه معامله گر 1000 دلار میباشد و اگر بیشتر از آن وارد ضرر شود حساب کال مار جین میشود.

خلاصه و جمع‌بندی

استفاده از هر ابزاری میتواند ریسک های موجود خود را داشته باشد، در ابتدا ممکن است استفاده از ضریب اهرمی بسیار دلهره آور باشد، اما میتوان با یادگیری کامل و به دست آوردن تجربه کافی در بازار و داشتن استراتژی معاملاتی خوب، از آن سود بسیار خوبی به دست آورد، همچنین باید به میزان ریسک پذیری و نوسانات موجود در بازار توجه کنید، چون نوسانات ذات بازار است و ضرر در آن غیر قابل اجتناب می باشد، و به یاد داشته باشید انتخاب و استفاده از لوریج یا ضریب اهرم در بازار برای هر فرد کاملاً انعطاف پذیر و متناسب با میزان ریسک پذیری ان فرد می باشد.

در این بین اگر نیاز به انتخاب یک صرافی برای تبادلات مالی بودید ما changelly.com را به شما پیشنهاد میدهیم. این نکته را باید در نظر گرفت که استفاده از بالاترین میزان ضریب اهرمی به همان اندازه که میتواند باعث سود بیشتر شود، به همان اندازه هم میتواند پر خطر و دارای ریسک باشد، و باید در هنگام معامله تمام جوانب موجود را در نظر گرفت. بنابراین با کسب دانش کافی و رعایت مدیریت سرمایه و کنترل ضریب اهرمی و احساسات، می توان به موفقیت و سود آوری در این بازار دست یافت.

دکمه بازگشت به بالا