استان ها

تالاب صالحیه  احیاء می‌شود – تی تی آنلاین

تی تی آنلاین/البرز رئیس اداره حفاظت محیط زیست نظرآباد گفت: با تامین اعتبار دو میلیارد تومانی، طرح پژوهشی تدوین برنامه یکپارچه جهت اجرای عملیات احیای تالاب صالحیه و الله‌آباد آغاز شده است.

محمد محمودی در گفت‌وگو با تی تی آنلاین با اشاره به اینکه تالاب صالحیه به یکی از کانون‌های گرد و غبار البرز تبدیل شده، اظهار کرد: تغییر کاربری اراضی تالابی برای امور کشاورزی، ورود گونه‌های غیربومی مثل شتر به عرصه، تغییر اقلیم، خشکسالی، کاهش بارندگی و … باعث شده تنها تالاب فصلی استان به کانون گرد و غبار تبدیل شود.

وی ادامه داد: در شرایط موجود، نیاز به برنامه‌ای منسجم و یکپارچه برای احیای تالاب و تثبیت کانون‌های گرد و غبار در این محدوده با رویکرد مشارکت مردمی احساس می‌شد. در همین راستا طرح پژوهشی یکپارچه‌ای با هدف احیای تالاب صالحیه و الله آباد تدوین و با تامین اعتبار، آغاز شده است.

این مسئول تصریح کرد: بررسی و ارزیابی خسارت اثرات زهکش و عدم تامین حقابه و چرای دام در محدوده تالاب صالحیه و الله آباد از اهداف این طرح است.

محمودی توضیح داد: تالاب صالحیه تنها تالاب فصلی البرز است که ۱۶ هزار هکتار از مجموع ۴۸ هزار هکتار آن در البرز قرار دارد و مابقی در قزوین واقع شده است.

رئیس اداره محیط زیست نظرآباد گفت: بدون شک اتمام این طرح و بهره گیری از نتایج آن نقش اساسی در کاهش اثرات مخرب  زیست محیطی و پیشرفت کانون‌های گرد و غبار البرز دارد.

وی افزود: بدیهی است برای احیای تالاب صالحیه کلیه دستگاه‌های اجرایی مسئول باید براساس برنامه عملیاتی به وظایف قانونی خود عمل و با جدیت در خصوص رفع مشکلات محیط زیست  منطقه و استان تلاش کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا