بین الملل

تایید قرارداد یک میلیارد دلاری آموزش نظامی آمریکا به عربستان سعودی

وزارت خارجه آمریکا قرارداد فروش یک میلیارد دلاری «برنامه‌های آموزش نظامی» به عربستان را تایید کرد.

به گزارش تی تی آنلاین، پنتاگون روز جمعه خبر داد وزارت خارجه آمریکا با قرارداد بالقوه یک میلیارد دلاری آمریکا با عربستان در زمینه برنامه‌های آموزش نظامی چراغ سبز نشان داده و آن را تایید کرده است.

پنتاگون اعلام کرد این برنامه‌ها شامل «تمرینات پروازی، تمرینات فنی، آموزش نظامی حرفه‌ای، تمرینات ویژه و آموزش زیان انگلیسی» می‌شود.

این اعلام کمتر از یک ماه پس از آن صورت گرفت که وزارت خارجه آمریکا با نوسازی ۲ فروند هواپیمای تجسسی RE-3A عربستان سعودی موافقت کرد. ارزش این قرارداد نیز ۵۸۲ میلیون دلار عنوان شده است.

اما همزمان با تحولات در منطقه، «جو بایدن» که در روزهای نخست ریاست‌جمهوری خود فروش تسلیحات تهاجمی ساخت ایالات متحده از جمله مهمات نقطه‌زن را به عربستان متوقف کرده بود، حالا به‌نظر می‌رسد در این تصمیم تجدیدنظر کرده است.

وبگاه شبکه سی‌ان‌ان وز جمعه به نقل از منابع آگاه خبر داد بایدن در پی کاهش محدودیت‌های وضع شده برای فروش تسلیحات تهاجمی به عربستان است چراکه واشنگتن معتقد است ریاض به توافق آتش‌بس در یمن برای تقریبا ۲ سال گذشته پایبند بوده است.

یک مقام آمریکایی گفته است: «دوران آرامش در یمن به ۲ سال نزدیک می‌شود و این بی‌سابقه است».

او مدعی شد این اتفاق به دلیل «دیپلماسی آمریکا و تعامل سازنده عربستان سعودی با حوثی‌ها (انصارالله)، عمان و دیگران بوده است».

«باراک اوباما» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا که در دوران او جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن آغاز شد، پس از حمله عربستان سعودی به یک مراسم ختم در یمن که به جان‌باختن ۱۵۵ نفر منجر شد، فروش فناوری نظامی نقطه‌زن را به عربستان ممنوع کرد اما «دونالد ترامپ» این تصمیم را نقض کرد.

یک تحقیق سی‌ان‌ان در سال ۲۰۱۸ اثبات کرد که بمب ۵۰۰ پوندی استفاده شده توسط عربستان سعودی که شماری از کودکان یمنی را به شهادت رساند، ساخت آمریکا بود.

انتهای پیام

نشر بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا