علم و سلامت

تجزیه و تحلیل ادرار با استفاده از پوشک هوشمند

ادرار می تواند منبع ارزشمندی از اطلاعات در مورد سلامت بیمار باشد، اما تجزیه و تحلیل، نمونه برداری و تنظیم نمونه زمان بر خواهد بود. حسگر جدید خورشید چین در دانشگاه یات سن (SYSU) می تواند به توسعه این کار به طور مداوم کمک کند.

این سنسور یک دستگاه انعطاف پذیر است که از مجموعه ای از پنج الکترود مختلف تشکیل شده است. الکترودهای برد مدار به ماژول بلوتوث متصل شده و مجهز به باتری لیتی یونی هستند. الکترودهای پتاسیم، سدیم، پراکسید هیدروژن، اسید اوریک و یون‌های گلوکز را می‌توان تشخیص داد که همگی با انواع بیماری‌های نسبتاً بیومارکی مرتبط هستند.

این حسگر بر روی نمونه‌های ادرار به‌دست‌آمده از سه داوطلب آزمایش شد و نشان داد که این سیستم مطابق با استاندارد یک سیستم آنالیز تجاری سنتی کار می‌کند.

حواس نیز در پوشک بزرگسال قرار می گیرد و ادرار به آن متصل می شود که به خوبی به کار خود ادامه می دهد. دانشمندان بر این باورند که در طبیعت، زمانی که پوشک شروع به خشک شدن می کند و سپس به تدریج تغذیه می شود، سنسور باید چندین بار آزمایش شود تا اطلاعات دقیق جمع آوری شود.

به سادگی با داشتن یک گوشی هوشمند یا تبلت مجهز به بلوتوث در نزدیکی تخت بیمار می توان به اطلاعات فوری دسترسی پیدا کرد. این نیازی به جمع آوری ادرار یا تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ندارد.

این مطالعه در مجله ACS Nano Materials منتشر شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا