عمومیکسب و کار ویژه

تعمیرات و نگهداری دستگاه برش لیزر

لیزر ها می توانند با بالاترین کیفیت و ایجاد دقیق ترین برش ها برای ساخت طراحی و ساخته شوند. به این ترتیب تنها زمانی می تواند بطور موفق عمل کند که سازندگان آن به طور مداوم از تجهیزات پشتیبانی  و تعمیر و نگهداری لیرز آن را انجام دهند. بدون مراقبت های پیشگیرانه مناسب، لیزرها عملکرد مطلوبی نخواهند داشت.

تعمیر و نگهداری لیرز برای چیست ؟

عدم مراقبت پیشگیرانه می تواند منجر به کاهش میزان کیفیت کار، برش های نامشخص و عملکرد نادرست دستگاه برش لیزر شود. بد نیست به این موضوع توجه داشته باشید، تا زمانی که شما به طور منظم تعمیر و نگهداری را انجام می دهید، لیزر شما در هر زمان بهینه عمل می کند. در اینجا قصد داریم به مراحل نگهداری و اقدامات پیشگیرانه را که می توانید برای حفظ  خود در شرایط مطلوب انجام دهید، بپردازیم.

 • نور را در دستگاه برش کنترل کنید
 • نظارت بر دما
 • تجهیزات را تمیز نگه دارید
 • برش لیزری

نور را در دستگاه برش لیزر کنترل کنید

پس از انجام هرگونه تعمیر و نگهداری لیرز  روی نور دستگاه لیزر صنعتی خود، باید مطمئن شوید که آنها به تنظیمات OEM بازگردانده شده اند. اپتیک ها خارج از تنظیمات و مشخصات اولیه می توانند بر کیفیت حالت، کیفیت پرتو، عملکرد برش و عمر نور تأثیر بگذارند. تجزیه و تحلیل پرتوها و مشخصات پرتو می توانند به این موضوع کمک کند. این ابزارها سیستم های بزرگ مبتنی بر دوربین هستند که هنگام عبور پرتو لیزر، مشخصات پرتو را اندازه گیری می کنند.

با این وجود این تجهیزات بسیار گران هستند اما خوشبختانه سازندگان با چاپ و چسباندن مشخصات آن بر روی یک تکه اکریلیک متصل به دستگاه  قبل از خروج از کارخانه، از نیاز به خرید این تجهیزات گران قیمت اجتناب می کنند. این کار به سازندگان اجازه می دهد تا به سرعت با مراجعه به آنها شکل مناسب، اندازه، تنظیم توان و مشخصات نوری پرتو را استخراج و بررسی کنند.

مزیت استفاده از مدرن ترین فناوری این است که ماشین های پیشرفته در حال حاضر با دستورالعمل های روز، هم برای انجام تعمیرات و نگهداری و هم برای ساده سازی بررسی نور لیزر برنامه ریزی شده اند. این دستورالعمل ها باعث می شود که نوری لیزر را در کنترل کنند و از نگهداری مناسب دستگاه خود در هر زمانی اطمینان حاصل کنند.

برش لیزری

 

چیلر یا خنک کننده برای عملکرد لیزر شما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، بنابراین مهمترین راه تعمیر و نگهداری لیرز این است که همیشه دماسنج آن را زیر نظر داشته باشید. تغییرات دمای کار می تواند بر عملکرد دستگاه برش تأثیر بگذارد. تغییرات شدید درجه حرارت حتی می تواند منجر به آسیب رزوناتور شود که در نهایت منجر به تعمیرات پرهزینه و وقت گیر خواهد شد. همه چیلرها دارای سنسورهای دما یا نمایشگر دما هستند که به تولیدکنندگان کمک می کند تا دما را برای جلوگیری از مشکلات کنترل کنند.

با تکنولوژی های کنترل جدیدتر، سازندگان می توانند دما را ثابت نگه دارند و نیازی به نظارت های دائمی و مکرر ندارند. با این وجود حتی در این مورد، سازندگان هنوز هم نیاز به نظارت بر سطح آب در واحدهای چیلر دارند. آب می تواند افزایش یابد، به ویژه هنگامی که برای مدت زمان طولانی مانند آخر هفته بیکار می ماند. هنگامی که آب جمع می شود، رسانایی را افزایش می دهد و هنگامی که رسانایی در دستگاه چیلر بالا باشد، ویژگی های خود تشخیصی دستگاه اجازه نمی دهد تا رزوناتور شروع به کار کند، مگر اینکه سطح آن پایین بیاید. با این حال این اپراتور است که می تواند به راحتی با هدایت دستگاه برای چند دقیقه قبل از برش ، سطح هدایت چیلر را کاهش دهد. علاوه بر این اپراتور باید پلیمر را در صورت لزوم تغییر دهد، چرا که باعث دیونیزه شدن آب و کاهش هدایت می شود.

برش لیزری

 

تمیز نگه داشتن تجهیزات دستگاه برش یکی از بهترین مراحل تعمیر و نگهداری لیرز  است اما اغلب نادیده گرفته می شود. مناطق پردازش، ورقه های پشتیبانی، اسکراپ ها، چنگال و مسیرهای پالت اغلب برای نگهداری نادیده گرفته می شوند. با این حال همه این مناطق می توانند حاوی تجمع مواد زائد، گرد و غبار، چربی و آلودگی باشند که بر عملکرد دستگاه تأثیر می گذارند. تجمع این مواد بر روی تخته های دستگاه می تواند بر روی نتیجه کار تأثیر بگذارد و باعث جابجایی مواد شود. این تغییر می تواند بر قوام برش، دقت و بهره وری نیز تأثیر بگذارد.

علاوه بر این مناطق پردازش ناخالص، اسکراپ ها، جمع کننده گرد و غبار و مجاری دستگاه  می توانند خطر افزایش حرارت را ایجاد کنند. ترمیت مخلوطی از آلومینیوم و اکسید فلزهای دیگر است که معمولاً حاوی فولاد ملایم است و در محیط های ساخت و ساز بوجود می آید. هنگامی که ترمیت آتش می گیرد، درجه حرارت بالا می تواند تولید شود که صدمات قابل توجهی به تجهیزات وارد می کند.

با تمیز کردن منظم تمام قسمت های لیزر از این مشکلات به راحتی می توان پیشگیری کردمشکلات فنی تجهیزات صنعتی در کسب کار فعالین این حوزه ها چالش هایی را ایجاد می کند. دستگاه برش لیزر به عنوان یکی از این تجهیزات از این اصل مستثنی نیست. به طور کلی، عمده ایرادات فنی ایجاد شده در این دستگاه ها به دلیل کاربری غلط اتفاق می افتد. این مشکلات فنی می تواند با افت کیفیت عملکرد دستگاه و در نتیجه محصول خروجی آن همراه باشد. در نتیجه، به محض رؤیت اولین نشانه های خرابی یا معیوب بودن قطعات، باید نسبت به تعمیر اقدام کرد. عدم توجه به این موضوع می تواند خسارات زیادی را برای صاحبان کسب و کارها ایجاد کند.

چرا دستگاه های برش لیزر نیاز به تعمیر دارند؟

بخش مهمی از و کار نکردن این تجهیزات به ایرادات فنی در قطعه لیزر آن مربوط می شود. لیزر ضعیف دستگاه، یکسره شدن، شناخته نشدن توان و جدا کردن لیزر از مهم ترین مشکلات مربوط به این قطعه در دستگاه است. آینه و تیوب دستگاه نیز از دیگر قطعاتی هستند که به دلیل مشکلات مکرر ایجاد شده در آنها به تعمیر بسیار نیاز دارند. سایر مشکلات رایج در این تجهیزات را می توان به صورت زیر معرفی کرد:

 • فعال نبودن کیبورد
 • عدم روشن شدن ولتاژها یا جرقه زدن آنها
 • شناخته نشدن usb
 • عدم روشن شدن پاور
 • عدم پمپاژ آب چیلر
 • فعال نشدن پنل دستگاه
 • لود ماندن مین بورد
 • عدم حرکت محورها

کالیبراسیون دستگاه هم از دیگر موضوعاتی است که عدم توجه به آن می تواند باعث ایجاد مشکل شود. کالیبراسیون همان دقت خروجی برش یا حکاکی دستگاه بر اساس دستور ارسال شده با کامپیوتر آن است. خارج شدن دستگاه از کالیبراسیون تاثیر منفی در طراحی، برش و خواهد اشت.

تعمیر دستگاه برش لیزر خود را به خیام لیزر بسپارید

در مقوله دستگاه های برش لیزر، مراقبت از آنها به عنوان اولین اقدام جهت جلوگیری از صرف هزینه های اضافی برای تعمیر و سرویس آنها محسوب می شود. آشنایی با ، آموزش کار با دستگاه به منظور کاربری صحیح، جهت پیشگیری از ایجاد مشکلات فنی و تعمیر دستگاه برش لیزر، حائز اهمیت است.

علیرغم تمام اصول رعایت شده در حین کار با دستگاه های برش و حکاکی لیزر، باز هم مشکلات ایجاد شده سرویس این تجهیزات را ضروری می سازد. با توجه به حساسیت و دقت بالای این دستگاه و هزینه بالای قطعات آن، برطرف کردن مشکلات دستگاه برش لیزر باید توسط تعمیرکاران حرفه ای مجرب این حوزه انجام شود.

خدمات خیام لیزر در حوزه تعمیر و سرویس دستگاه برش لیزر

خیام لیزر به پشتوانه سالها حضور در عرضه تولید دستگاه های برش لیزر و مونتاژ قطعات ارسال شده دستگاه از سوی همکاران، دانش لازم را برای ارائه خدمات تعمیر این تجهیزات کسب نموده است. این مجموعه مفتخر است تا با بکارگیری آخرین فناوری ها برای عیب یابی، تعمیر و نگهداری دستگاه های برش لیزر اقدام کند. خدمات ارائه شده این مجموعه در زمینه تعمیر دستگاه برش لیزر عبارتند از:

 • رفع مشکل سوت زدن دستگاه
 • بررسی و عیب یابی دستگاه برش لیزر به منظور شناسایی قطعات آسیب دیده
 • رفع مشکل مربوط به توان لیزر یا شعله ور شدن آن
 • مشکلات مرتبط با روشن نشدن دستگاه (قطعی برق، منبع تغذیه، سیم کشی و پنل و ..)
 • رفع مشکل برش دستگاه (تنظیمات دستگاه برای ایجاد برش های یکدست و بدون سوختگی)
 • تامین قطعات اورجینال دستگاه (در صورت نیاز)
 • رفع مشکل عدم پردازش فایل توسط کامپیوتر دستگاه
 • ارائه آموزش و آشنایی کاربران با قطعات دستگاه

 

دکمه بازگشت به بالا