فرهنگ و هنرکسب و کار ویژه

تفاوت فیلم هندی با آمریکایی

تفاوت بین هالیوود و بالیوود در واقع نشأت و محل تولید فیلم‌ها است. هالیوود مربوط به صنعت فیلم آمریکا است و در شهر لس آنجلس واقع شده است. این منطقه به عنوان مرکز تولید فیلم و سینما در جهان شناخته می‌شود و بسیاری از فیلم‌های مشهور و بزرگ تاریخ سینما در هالیوود ساخته شده‌اند.بالیوود، به عنوان صنعت فیلم هند، معروف است. نام “بالیوود” ترکیبی است از نام محل تولید فیلم‌های هندی، که مربوط به شهر مومبای (قدیمی بمبئی) است، و هالیوود. بالیوود به عنوان صنعت سینمای هند شناخته شده است و سالانه بیش از هزار فیلم را تولید می‌کند. فیلم‌های بالیوود شامل فیلم‌های درام، عاشقانه، اکشن و موسیقی هستند و به طور کلی دارای سبک و فرمت خاص خود هستند.

تفاوت هالیوود با بالیوود

به طور خلاصه، تفاوت اصلی بین هالیوود و بالیوود در محل تولید و صنعت فیلم است. هالیوود در آمریکا و بالیوود در هند قرار دارد و هر کدام از این مناطق به عنوان قطب تولید فیلم در کشورهای خود شناخته می‌شوند. اگر مخاطب فیلم‌های «هالیوود» و «بالیوود» به صورت همزمان باشید، حتما متوجه تفاوت‌های بسیار این دو دنیای سینمایی شده‌اید. تفاوت در قصه، طرح، دیالوگ‌ها، بازیگری هنرپیشه‌ها و … ؛ مثلا در بیشتر فیلم‌های هندی، آهنگ، رقص و رنگ می‌بینیم در حالی که آثار هالیوودی به جز فیلم‌های موزیکال این ویژگی را ندارند.

به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، به فیلم‌هایی هالیوودی در دهه ۵۰ و ۶۰ قرن گذشته که نگاهی بیندازید، خواهید دید که بسیاری از آن‌ها با ترانه هایی همراه هستند. این در حالی است که اکنون هالیوود خود را ملزم به ساختن چند آهنگ و موزیک ویدیو برای فیلم‌هایش نمی‌بیند و تقریبا این شیوه قدیمی را رها کرده است. با این همه موسیقی همچنان قلب فیلم‌های بالیوودی است و اغلب مخاطبان فیلم‌های هندی، این آثار را با آهنگ‌هایشان می‌شناسند.

در دهه ۵۰ و ۶۰ میان فیلم‌های آمریکایی و موسیقی پاپ رابطه نزدیکی وجود داشت و ترانه ها جزء مهمی از فیلم‌ها محسوب می‌شدند. در میان سال‌های ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۴ آهنگ‌ فیلم‌هایی که از آنها موزیک ویدئو می‌ساختند، جزو پرفروش ترین آلبوم‌های موسیقی در آمریکا بودند و سینما نقش مهمی در شهرت این قطعات موسیقی داشت. با وجود اینکه در دهه ۹۰ میلادی فیلم‌های هالیوودی موسیقی و موزیک ویدیو را تقریبا رها کرده بودند اما در این دهه هم آهنگ‌هایی که برای برخی از فیلم‌ها ساخته شد، مورد توجه قرار گرفت. مانند قطعه «I Will Always Love You» از فیلم «بادیگارد» که در سال ۱۹۹۲ به کارگردانی میک جکسون ساخته شد.

این ترانه به مدت ۱۴ هفته در رتبه اول لیست «Billboard Hot ۱۰۰» قرار داشت و پرفروش ترین آهنگی شد که توسط یک زن در آمریکا خوانده شده است. این آهنگ در سطح جهانی هم بسیار درخشید. ویتاز دهه اول قرن ۲۱ با وجود محبوبیت سبک پاپ و هیپ هاپ در میان جوانان و نوجوانان، فیلم‌ها موسیقی و موزک ویدیو را رها کردند و دیگر خود را ملزم به معرفی آهنگ‌ها نمی‌دانستند اما موسیقی در این سال ها خود به تنهایی به رقیبی بزرگ برای صنعت سینما تبدیل شد و خارج از سایه فیلم‌ها به یک غول تجاری بزرگ بدل گشت. اکنون تعداد بسیار کمی از فیلم‌های هالیوودی از موزیک ویدیوها و آهنگ‌ها بهره می‌برند.

در سینمای هند یا همان بالیوود بر عکس هالیوود موسیقی همچنان نقش بسیار مهمی بر عهده دارد و می‌توان گفت بارزترین ویژگی فیلم‌های بالیوودی آهنگ‌هایشان است. استفاده از آهنگ و موسیقی در فیلم‌های هندی با نخستین فلیم صوتی در هند در سال ۱۹۳۱ آغاز شد و طی ۹ سال بعد هند ۹۳۱ فیلم تولید کرد که هر کدام به طور متوسط ۱۰ آهنگ داشتند. هندی‌ها در تئاترهایشان هم از موسیقی بهره زیادی می‌بردند و برای جذب مخاطبان به سینما موسیقی را وارد فیلم‌هایشان هم کردند. حتی در دهه ۳۰ میلادی انتخاب بازیگران به استعدادشان در خوانندگی و آواز بستگی داشت و بسیاری از بازیگران دراین دوره در فیلم‌هایشان آواز می‌خواندند. در حال حاضر کمتر فیلمی در بالیوود پیدا می‌شود که در آن از هیچ آهنگی استفاده نشده باشد.

مجله بریتانیایی ـ آسیایی «DESIblitz»، نوشته است که یکی از دلایل استفاده زیاد از آهنگ و موسیقی در فیلم‌های هندی این است که جامعه هندی پذیرای صحنه‌های اروتیک در فیلم‌های سینمایی نیست از این رو سازندگان با ساختن موزیک ویدیوها و با استفاده از موسیقی سعی می‌کنند هیجان و جذابیت را به فیلم‌هایشان بیفزایند.نی هیوستون، خواننده این آهنگ نیز برنده جایزه گرمی شد.ستاره | سرویس فرهنگ و هنر – وقتی صحبت از سرگرمی می‌شود، اولین چیزی که ذهن ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد رقص، موسیقی، بازی، و فیلم است. هالیوود بزرگ‌ترین صنعت سینمای مستقر در آمریکا است و بالیوود بخشی از صنعت فیلم هند را به خود اختصاص داده است. بالیوود و هالیوود، غول‌های سینمایی مشهور جهان هستند که قلب میلیاردها انسان را از طریق فیلم، موسیقی، رقص، درام و به خصوص خط داستان تسخیر کرده‌اند.

معرفی بالیوود صنعت فیلم‌سازی هند را بزرگ‌ترین فضای فیلم‌سازی در جهان می‌دانند. فیلم‌های تولید شده در سراسر این کشور با فرهنگ‌های متنوع، بخشی از این صنعت را تشکیل می‌دهند. یکی از این بخش‌ها بالیوود بوده که نماینده سینمای هند مستقر در بمبئی است و بزرگ‌ترین صنعت فیلم‌سازی در هند به شمار می‌رود. وقتی صحبت از تعداد فیلم‌های تولید شده می‌شود، بالیوود به عنوان بزرگ‌ترین مرکز فیلم‌سازی در سراسر جهان خودنمایی می‌کند.

فیلم‌های بالیوود معمولا مبتنی بر فرهنگ هند، موضوعات غم‌انگیز یا بر اساس زندگی واقعی هستند. تقریبا در همه فیلم‌های هندی تلفیقی از آهنگ، رقص، کمدی، درام و عشق به چشم می‌خورد. اصطلاح بالیوود از دو کلمه بمبئی و هالیوود گرفته شده است. اولین فیلم بالیوود، فیلم صامت راجا هاریشچاندرا (Raja Harishchandra) بود که سال ۱۹۱۳ و به کارگردانی داداصاحب پالکی تولید شد که دانلود فیلم دوبله آن را میتوانید در سایت بیابید . عالم آرا (Alam Ara) نخستین فیلم ناطق و صدادار هندی بود که در سال ۱۹۳۱ تولید شد.

معرفی هالیوود

هالیوود همانطور که احتمالا می‌دانید، نمایانگر صنعت فیلم آمریکا است. هالیوود که منطقه‌ای در نزدیکی لس‌آنجلس کالیفرنیا به شمار می‌آید، مرکز فیلم‌سازی این کشور بوده و استودیوهای تاریخی زیادی را در خود جای داده است. هالیوود را باید بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین صنعت تصویربرداری در سراسر جهان بدانیم. فیلم‌های هالیوود به خاطر خلاقانه بودن، ماجراجویانه بودن، بهره‌گیری از فناوری و جلوه‌های ویژه در سراسر جهان معروف هستند. این فیلم‌ها بازیگرانی از صنایع فیلم‌سازی مختلف دارند. ژانر فیلم‌های هالیوود اکشن، کمدی، ترسناک، عاشقانه و مواردی از این قبیل هستند. در هالیوود، فیلم در یک زمان بر روی یک موضوع خاص متمرکز می‌شود. اولین فیلم هالیوود، در کالیفرنیای قدیم (In Old California) ساخته ویلیام مک گن در سال ۱۹۱۰ بود.

علاوه بر این، استفاده از موسیقی در فیلم‌های بالیوودی دلیل تجاری هم دارد. به طوری که سازندگان خیلی از اوقات قبل از انتشار فیلم، موزیک ویدیوهای آن را منتشر می‌کنند تا بینندگان بیشتری را به سینماها بکشانند. گاهی آهنگ‌های بالیوودی از خود فیلم هم موفقیت بیشتری به دست می‌آورند. مثلا تک آهنگ «Teri Meri» از فیلم هندی «Bodyguard» که در سال ۲۰۱۱ با بازی سلمان خان ساخته شده است، قطعه ای بسیار موفق بود و بیش از ۲۲۸ میلیون بار مشاهده شد؛ این در حالی است که خود فیلم ضعیف ظاهر شد و نتوانست به موفقیت دست یابد. این فیلم در سایت (IMDb) امتیاز ۷. ۴ را از ۱۰ دریافت کرده است اما آهنگ آن در میان بالیوود دوستان بسیار معروف و محبوب است.

دکمه بازگشت به بالا