علم و سلامتکسب و کار ویژه

خرما چند کالری دارد؟

به گزارش ،  خرما میوه درخت نخل است و در مناطق گرمسیری جهان رشد می‌کند. در حالیکه آب، بیشترین وزن میوه‌ها را تشکیل می‌دهد، حدود ۷۰% وزن خرما از قند است و بافت گوشتی دارد. خرما بیشتر در دو نوع خرما خشک و تازه در دسترس است. کالری خرما تازه کمتر از کالری خرما خشک است و برای افراد دارای اضافه وزن ترجیح دارد. خرما سرشار از مواد معدنی است و می‌تواند بخش زیادی از کالری مورد نیاز بدن را تامین کند. بسیاری از افراد از میزان کالری خرما و ارزش غذایی آن بی خبرند، ما در این مطلب با ارزش غذایی و کالری خرما خشک و تازه و مشتقات آن آشنا خواهیم شد.  در ادامه به قیمت خرما بار دکتر بیز خواهیم رسید .

کالری خرما

میزان کالری یک عدد خرما ۲۳ کالری است. هر ۱۰۰ گرم خرما تازه ۲۸۲ کالری دارد. ارزش غذایی خرما مقدار یک عدد خرما ۱۰۰ گرم یک لیوان خرمای بدون هسته
کالری ۲۳، ۲۸۲، ۵۰۲
چربی کل ۰/۰۳ گرم ۰/۳۹ گرم ۰/۶۹ گرم
کلسترول ۰ میلی گرم ۰ میلی گرم ۰ میلی گرم
سدیم ۰ میلی گرم ۲ میلی گرم ۴ میلی گرم
کربوهیدرات کل ۶/۲۳ گرم ۷۵/۰۳ گرم ۱۳۳/۵۵ گرم
فیبر ۰/۷ گرم ۸ گرم ۱۴/۲ گرم
قند ۵/۲۶ گرم ۶۳/۳۵ گرم ۱۱۲/۷۶ گرم
پروتئین ۰/۲ گرم ۲/۴۵ گرم ۴/۳۶ گرم
کلسیم ۳ میلی گرم ۳۹ میلی گرم ۶۹ میلی گرم
آهن ۰/۰۸ میلی گرم ۱/۰۲ میلی گرم ۱/۸۲ میلی گرم
پتاسیم ۵۴ میلی گرم ۶۵۶ میلی گرم ۱۱۶۸ میلی گرم کالری یک عدد خرما کالری خرما خشک هر ۱۰۰ گرم خرما خشک ۳۱۹ کالری دارد. کالری یک عدد خرما خشک ۶۶ واحد انرژی است. ارزش غذایی خرمای خشک
مقدار ۱۰۰ گرم خرمای خشک
کالری ۳۱۹
کربوهیدرات ۷۲ گرم
فیبر ۸ گرم
قند ۶۹ گرم
چربی ۰ گرم
پروتئین ۳ گرم

کالری خرما خشک کالری رطب یک عدد رطب ۴۰ کالری دارد. ارزش غذایی رطب
مقدار یک عدد ۱۰۰ گرم
کالری ۴۰، ۲۷۵
کربوهیدرات ۱۰/۸ گرم ۶۷/۵ گرم
چربی ۰/۰۳ گرم ۰/۲ گرم
پروتئین ۰/۲۶ گرم ۲/۵ گرم

کالری شیره خرما هر ۱۰۰ گرم شیره خرما ۲۷۰ کالری دارد. ارزش غذایی شیره خرما مقدار یک قاشق چای خوری یک قاشق غذاخوری ۱۰۰ گرم
کالری ۹، ۲۸، ۲۷۰
کربوهیدرات ۲ گرم ۷ گرم ۶۷ گرم
چربی ۰ گرم ۰ گرم ۰ گرم
پروتئین – – ۱ گرم

کالری خرما، یک عدد خرما چند کالری دارد؟ هر یک قاشق غذاخوری سرکه خرما ۱۵ کالری دارد.

ارزش غذایی سرکه خرما
مقدار یک قاشق غذاخوری یک لیوان
کالری ۱۵، ۲۴۰
کربوهیدرات ۳ گرم ۴۸ گرم
چربی ۰ گرم ۰ گرم

کالری خرما، یک عدد خرما چند کالری دارد؟

مواد مغذی در خرما مواد مغذی موجود در خرما عبارتند از:

۱. کربوهیدرات: حدود ۷۰% وزن خرما از فروکتوز تشکیل شده است که میزان قند بالایی دارد. به علاوه خرما با خشک شدن و از دست دادن رطوبت شیرین‌تر می‌شوند. اگرچه خرما شیرین است و مقدار بالایی قند دارد، اما شاخص گلسیمی (شاخصی برای نشان دادن سرعت تبدیل کربوهیدرات به قند) آن نسبتا پایین است و خوردن تعداد کمی خرما تاثیر چندانی بر قند خون ندارد. خواص دمنوش میوه ای قاشقی دکتر بیز چیست ؟

۲. چربی: خرما چربی پایینی دارد و فاقد کلسترول است.

۳. پروتئین: خرما مقدار ناچیزی پروتئین دارد و برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن باید مواد غذایی پروتئین دار به رژیم غذایی اضافه شوند.

۴. ویتامین‌ها و مواد معدنی: برخلاف میوه‌های دیگر، خرما مقدار کمی ویتامین C دارد، اما دارای شش نوع ویتامین B از جمله بیوتین و پانتونیک اسید است. همچنین خرما مقادیری از مواد معدنی از جمله پتاسیم، مس، منیزیم و آهن دارد، این مواد معدنی برای حفظ سلامت قلب ضروری هستند. علاوه بر ویتامین‌ها و مواد معدنی خرما دارای نوعی آنتی اکسیدان به نام پلی فنول است که توانایی مبارزه با آسیب‌های سلولی را دارد.

انواع خرما

خرما خارک: خرما خارک یا نارس زرد رنگ است و برای بیماران مبتلا به دیابت مناسب‌تر است، این خرما طعم متفاوتی نسبت به خرمای رسیده دارد و رطوبت آن کمتر است. خرما رطب: به میوه نیمه رسیده خرما، رطب گفته می‌شود، رطب قهوه‌ای رنگ است و طعم مطلوبی دارد. خرما رسیده: خرما رسیده به دو صورت خرما خشک یا خرما تازه در بازار عرضه می‌شود، از این خرما برای تهیه شیره خرما، سرکه خرما، حلوا، سالاد، خرما پلو و … استفاده می‌شود. از خواص خرما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: دمنوش لاغری ستین چه خواصی دارد ؟

درمان یبوست
تنظیم کلسترول خون
تنظیم فشار خون
حفظ سلامت قلب
استحکام استخوان‌ها
افزایش باروری مردان
پیشگیری از آلزایمر
پیشگیری از سرطان کولون
افزایش وزن
تامین انرژی مورد نیاز بدن
پیشگیری از شب کوری
سم زدایی کبد
پیشگیری از هموروئید
پیشگیری از ریزش مو

یک عدد خرمای خشک دارای ۲۳ کالری است. همچنین هر ۱۰۰ گرم خرمای تازه، ۲۸۲ کالری انرژی دارد! دانستن کالری خرما تاثیر زیادی روی رژیم غذایی ما دارد؛ زیرا این میوه در میان ما ایرانی‌ها، از محبوبیت زیادی برخوردار است. خرما، یک میوه خوشمزه و مغذی است. قند و کالری خرما در مقایسه با بسیاری از میوه‌ها بیشتر است؛ اما اگر در حد تعادل مصرف شود، یک میان وعده عالی به خواهد بود و تاثیر قابل توجهی روی قند خون و وزن ندارد.  این میوه در نواحی گرمسیری و نیمه‌گرمسیری کشت می‌شود. در مورد خاستگاه خرما اختلاف نظر وجود دارد؛ اما شواهد نشان می‌دهد که کشت آن به ۵ هزار سال پیش برمی‌گردد. خرما در بسیاری از فرهنگ‌ها و ادیان از ارزش و محبوبیت زیادی برخوردار است.

در مرحله اول، شکوفه‌های درخت نخل ماده به شکل میوه سفت و سبز رنگی به نام چاقالی درمی‌آیند. در مرحله بعد، چاقالی به خرمای نارس یا خارک تبدیل می‌شود. سپس خارک به رطب تبدیل می‌شود که ممکن است در این مرحله چیده شود. در نهایت، اگر رطب چند روز روی درخت باقی بماند به خرمای کاملا رسیده تبدیل می‌شود. خرما منبع خوب فیبر، پتاسیم و منیزیم است. فیبری که در یک چهارم لیوان خرما وجود دارد ۱۲ درصد نیاز روزانه بدن به فیبر را تامین می‌کند. فیبر هم حس سیری را تحریک می‌کند و هم در سلامت دستگاه گوارش نقش دارد. خرما بیش از سایر میوه‌ها پلی‌فنول دارد. پلی‌فنول‌ها خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی دارند. این ترکیبات احتمال بروز بیماری‌های مختلف مثل سرطان و مشکلات قلبی را کاهش می‌دهند.

سخن آخر

کالری خرما خشک بیشتر از کالری خرمای تازه است، به طوریکه هر عدد ۱۰۰ گرم خرما خشک ۳۱۹ کالری و هر ۱۰۰ گرم خرما ۲۸۲ کالری دارد. آنتی اکسیدان، فیبر و مواد معدنی موجود در خرما، آن را به یک ماده غذایی مفید برای سلامت بدن تبدیل کرده است. چندین راه برای اضافه کردن خرما به رژیم غذایی وجود دارد، یکی از محبوبترین روش‌ها استفاده از خرما به عنوان شیرین کننده در غذا‌های مختلف است. همچنین می‌توان خرما را به میان وعده‌ها اضافه کرد و برای افزایش ارزش غذایی آن هسته خرما را با مغزیجات مانند گردو جایگزین کرد. نظر شما چیست؟ آیا از کالری سایر مشتقات خرما اطلاع دارید؟ فراموش نکنید نظرات و پیشهادات خود را در بخش “ارسال نظر” با ما و مخاطبان ستاره در میان بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا