عمومیکسب و کار ویژه

در چه مکان هایی از دیزل ژنراتور استفاده می شود ؟

دیزل ژنراتور ترکیبی از یک موتور دیزل با یک ژنراتور الکتریکی برای تولید انرژی الکتریکی است. متعلقات فرعی آن عبارتند از:

 • شاسی
 • اطاقک پوشاننده
 • عایق های صدا
 • سیستم های کنترل
 • قطع کننده های اضطراری مدار
 • سیستم مولد گرما
 • سیستم استارت اتومات و دینام

یک موتور دیزل احتراق تراکمی معمولاً برای کار با سوخت دیزل طراحی شده است، اما برخی انواع دیگر نیز وجود دارند که با سایر سوخت های مایع یا گاز طبیعی سازگار هستند.

دیزل ژنراتور ها در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که به شبکه برق متصل نیستند، همچنین برای کاربردهای پیچیده تر مانند ژنراتور ثانویه جهت تامین برق بار اضافی شبکه  و ارسال برق به شبکه برق رسانی استفاده می شوند.

برآورد اندازه مناسب دیزل ژنراتور ها برای جلوگیری از کم شدن بار یا کمبود توان بسیار مهم است. برآورد اندازه توسط مشخصات الکترونیک مدرن، به ویژه بارهای غیر خطی، پیچیده است.

در نظر گرفتن سایز دیزل ژنراتور برای جلوگیری از کم شدن بار یا کمبود توان ضروری است و این عمل به وسیلهٔ الکترونیک مدرن به ویژه بارهای غیرخطی دشوار شده‌است.

سایزینگ صحیح دیزل ژنراتور تخصص کافی و تجربه فراوانی را لازم دارد تا بر اساس آن سایز دستگاه بهینه انتخاب گردد . معمولاً برای این موضوع از ترم افزارهای سایزینگ استفاده می‌شوند .

موتور ژنراتورها می توانند از ۱ تا ۲۰ کیلوولت آمپر برای منازل، فروشگاه ها، ادارات کوچک و تا 2000 کیلوولت آمپر (2 مگا کاوا) قابل استفاده برای مجتمع های اداری بزرگ و کارخانه ها برق تولید کنند. یک ژنراتور ۲۰۰۰ کیلو ولت آمپر را می‌توان درون یک اطاقک ایزوله قابل حمل قرار داد. ژنراتورهای ۵ مگاوات برای ایستگاه های کوچک تولید برق استفاده می شوند و برای این منظور می توان از چندین دستگاه ژنراتور استفاده کرد. ژنراتور های بزرگتر به صورت مجزا به محل نصب حمل شده و در آنجا مونتاژ و تجهیزات فرعی به آنها اضافه می‌گردد.

کشتی‌ها و بسیاری از وسائل نقلیه بزرگ زمینی مانند قطارها نیز از دیزل ژنراتور نه فقط برای تأمین برق روشنایی بلکه برای تأمین نیروی محرکه مورد نیاز خود استفاده می‌کنند.

دستگاه‌های تولید برق بر اساس ظرفیت تولید نرمال تا ماکزیمم و بر اساس قدرت تولیدی و به کیلووات طبقه‌بندی و نامگذاری شده و با توجه به نوع مصرف آن برای تولید برق مستمر یا اضطراری انتخاب می‌شوند.

علت انتخاب بیشتر دیزل ژنراتورها نسبت به ژنراتورهای گاز طبیعی

در انتخاب ژنراتورها عوامل متعددی نظیر تامین سوخت و ذخیره آن، شرایط کار و تامین بار و غیره تاثیر دارند. یکی از دلایل انتخاب بیشتر ژنراتورهای دیزل تعداد بیشتر تامین کننده های قطعات آن، عدم نیاز به دانش و تجربه زیاد و همچنین حمل و نقل و راه اندازی ساده تر آن است.

در حالت کلی دیزل ژنراتورها به علت مواد خاصی که از آن ساخته می شوند و ساده تر بودن فرایند ساخت و همچنین ساده تر بودن و کند کار تر بودن قطعاتشان، کمتر دچار خستگی می شوند. در نتیجه به محض ایجاد خستگی عمر آنان تمام می شود. در صورتی که در ژنراتورهای گازی هزینه اولیه تهیه بسیار بیشتر بوده و تنها مزیت آن از نظر اقتصادی برای مصرف کننده، تامین آسان تر سوخت آن است.

تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور

جهت اطمینان از تأمین برق مورد نیاز در مواقع لزوم، دیزل ژنراتورها نیاز به سرویس و نگهداری در فواصل منظم دارند.

موتور یکی از اجزای مهم در دیزل ژنراتورها محسوب می شود که در بازه زمانی که عموماً توسط تولیدکنندگان این موتورها مشخص شده است،نیاز به سرویس و تعویض برخی قطعات از جمله فیلترهای هوا و سوخت پیدا می کند.

دیزل ژنراتورها بطور کلی در دو حالت کاربرد دارند:

1) حالت اضطراری: در بسیاری از صنایع و مراکز، وجود جریان برق بصورت دائم اهمیت بسیاری دارد، زیرا قطع جریان برق می تواند سبب بروز خسارات بسیاری در این محیط ها باشد.

بنابراین دیزل ژنراتور ها جهت استفاده در شرایط بحرانی برای حفظ ثبات جریان برق در این مکان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

بانک ها، فرودگاه ها، فروشگاه ها، مراکز درمانی، مراکز عمومی، برج های مسکونی، ساختمان های تجاری و… از جمله این مکان ها می باشند.

2) منبع اصلی: بصورت پیوسته در مناطقی که منبع برق اصلی وجود نداشته و دیزل ژنراتور نقش منبع اصلی برق را ایفا می کند دیزل ژنراتورها بصورت پیوسته مورد استفاده قرار می گیرند.

این حالت عموماً در خطوط انتقال گاز، صنایع کشتیرانی، پروژه های عمرانی، صنایع نفت و گاز، استخراج معادن و…  دییل ژنراتورهای کامینز علاوه بر بهبود عملکرد دارای ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری از جمله سازگار بودن با محیط زیست و خدمات پس از فروش طولانی مدت هستند.  طراحی و تولید مدل های مختلف این شرکت امریکایی با هدف افزایش راندمان موتور ژنراتور با استفاده از تجهیزات مدرن می باشد که آن را جزو برترین سازندگان تجهیزات تولید برق در دنیا قرار داده است.

دیزل ژنراتور کامینز مناسب چه مکان هایی است؟

مدل های مختلف دارای کاربردهای مختلفی هستند اما به طور کلی از آنها می توان به دو صورت دائم کار یا در شرایط اضطراری استفاده کرد.

موتور دیزل دائم کار

دیزل ژنراتور دائم کار، در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که شبکه برق شهری یا خطوط انتقال برق وجود نداشته باشد. در بسیاری از مکان های دور افتاده که برخی از کارخانجات یا معادن در حال تولید یا استخراج هستند، امکان دسترسی به شبکه برق شهری وجود ندارد، بنابراین، باید از موتورهای دیزل دایم کار برای تولید برق استفاده کرد.

البته مناطقی نیز وجود دارند که خطوط انتقال نیرو در آنجا وجود دارد اما برای تولید برق مقرون به صرفه نیست. به عنوان مثال در سال های اخیر استخراج بیت کوین یا سایر رمز ارزها بسیار باب شده و از آنجاییکه فارم های دیجیتال به انرژی برق بسیار زیادی نیاز دارند، معمولا به جای استفاده از برق شهری از دیزل ژنراتورهای دائم کار جهت تامین برق ماینرها استفاده می کنند.

با بهبود عملکرد دیزل ژنراتور کامینز و افزایش راندمان موتور ژنراتور آن موجب شده این این دستگاه ها به علت ساختار مقاوم در شرایط سخت نسبت به بقیه دیزل ژنراتورها برتری داشته باشند.

دیزل ژنراتور کامینز برای تامین برق اضطراری

از دیزل ژنراتور کامینز می توان در مکان های مختلف صنعتی یا مکان های حساس به قطع برق مثل بیمارستان ها یا اتاق های سرور که قطع شدن برق موجب خسارات مالی و بعضا جانی می گردد، در شرایط اضطراری که برق شهری قطع می شود به منظور تولید جریان برق جایگزین و برق رسانی به تجهیزات مختلف در ساختمان استفاده کرد.

از دیگر مکان هایی که از موتور دیزل می توان استفاده کرد فرودگاه ها، کارخانه های تولید مواد غذایی، مجتمع های مسکونی و…را می توان نام برد.

این مقاله را هم مطالعه کنید:

دیزل ژنراتور کامینز چگونه کار می کند؟

انواع دیزل زنراتور برای تولید نیرو از ژنراتور الکتریکی در کنار یک موتور دیزل استفاده می‌کنند. همچنین درموتور دیزلی  از احتراق برای تغییر بخشی از انرژی شیمیایی موجود در سوخت دیزل به انرژی مکانیکی استفاده می شود. سپس این انرژی مکانیکی موجب چرخش میل لنگ شده و برق تولید می شود

نوسان سیم در یک میدان مغناطیسی سبب القای بارهای الکتریکی در آن می گردد. و میدان مغناطیسی به طور معمول توسط دو آهنربای پلاریزه در یک ژنراتور الکتریکی تولید می گردد. سپس یک سیم چندین بار در اطراف میل لنگ پیچ می‌خورد و بین آهن‌رباها و در میدان مغناطیسی قرار خواهد گرفت. زمانی که موتور دیزل میل لنگ را می‌چرخاند، سیم‌ها در همه میدان مغناطیسی حرکت می‌کنند که این امر امکان دارد بار الکتریکی در مدار ایجاد کند.

موتور دیزل در واقع یک موتور احتراق داخلی است. یک موتور دیزل، بر عکس موتورهای بنزینی، برای احتراق و سوزاندن سوخت پمپ شده به درون محفظه تزریق، به گرمای فشرده متکی می باشند. موتورهای دیزلی بر حسب معمول بهترین راندمان حرارتی را در میان موتورهای احتراق داخلی دارند و این امر به آن‌ها این اجازه را می‌دهد تا راندمان بهتری را به ‌دست آورند. از سوخت‌های متفاوتی مانند گاز طبیعی، بنزین و گازوئیل می‌توان در این نوع ژنراتور استفاده نمود.

راه های بهبود عملکرد دیزل ژنراتور

بهبود عملکرد دیزل ژنراتور کامینزو افزایش راندمان موتور موجب می شود که مصرف سوخت دستگاه به حداقل می رسد. کند. ژنراتورهایی که به طور مناسب نگهداری نمی شوند، علاوه بر نیاز به سوخت بیشتر، می توانند با آسیب ها و خطاهای قابل توجهی مواجه شوند که در نتیجه تعمیرات پرهزینه و قابلیت اطمینان کمتری را به دنبال دارد. به خطرات بالقوه ایمنی ناشی از قرار دادن خود در شرایطی که در بهترین حالت نیست اشاره نکنید. بنابراین، تعمیر و نگهداری منظم، سرویس و بررسی عملکرد عملکرد دیزل ژنراتور شما ضروری است.

یک تکنسین مجرب و با تجربه ژنراتور باید به طور مرتب بررسی کند:

 • سطح روغن و مایعات
 • سیستم اگزوز ژنراتور،
 • سلامت موتور و کنترل پنل،
 • فیلتر هوا و روغن
 • زمان عرضه سوخت
 • اتصال دهنده ها، تسمه ها، شیلنگ ها و خطوط

یک تکنسین خدمات خوب می‌تواند سایر بررسی‌های تعمیر و نگهداری و سلامت ژنراتور را نیز انجام دهد، مانند اطمینان از تمیز بودن و پاک بودن تمام اجزای دیزل ژنراتور شما از زباله و سالم بودن کیفیت سوخت شما.

 • کارآمدترین بار ژنراتور را تعیین و استفاده کنید
 • به دفعات استفاده از ژنراتور توجه کنید
 • از حذف منظم رسوبات کربن اطمینان حاصل کنید
 • اطمینان حاصل کنید که از سوخت با کیفیت استفاده می کنید
 • توجه داشته باشید که کیفیت سوخت شما ممکن است کاهش یابد
 • کیفیت سوخت خود را آزمایش کنید و دیزل خود را بازیابی کنید

عوامل موثر بر افزایش راندمان موتور ژنراتور

عوامل مختلفی در افزایش راندمان موتور ژنراتور موثر است که با رفع کردن آن ها می توان عملکرد دیزل ژنراتور را بهبود بخشید.

برخی از این عوامل عبارتند از:

کاهش ارزش حرارتی سوخت

بهبود میزان روغن و‌ روانکاری بهتر موتور دیزلی

عدم وجود مشکل در سیستم خنک کننده و بررسی ان به صورت دوره ای

چک کردن قطعات جانبی و نحوه اتصال آنها به موتور و جلوگیری از بروز هر گونه نقص فنی در قطعات با بازدیدهای دوره ای

مزایای خرید دیزل ژنراتور کامینز 

 • عملکرد بهینه مطلوب
 • تعمیر و خدمات‌رسانی آسان
 • قابلیت دسترسی و زمان کارکرد بهتر دستگاه

در این مطلب، درباره دستگاه دیزل ژنراتور کامینز اطلاعات مختصری را ارائه دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط و کاربردهای ویژه این موتورهای دیزلی مانند تغییر در شرایط محیطی، سیستم سرمایش جدید، سیستم خروجی جدید، فرکانس دوگانه و… لطفا با کارشناسان کاراسهند تماس بگیرید.

دیزل ژنراتور و موارد کاربرد آن:

انرژی برقی به علت سهولت تولید، سهولت انتقال، تمیزی و قابلیت تبدیل به انواع انرژی‌های دیگر، خیلی زود مورد توجه قرار گرفت، در بدو امر برق مستقیم بصورت باطری اختراع شد و سپس مولدهای جریان مستقیم ساخته شدند که برای برق رسانی به شهرها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این شبکه‌های برق مستقیم اجباراً از ولتاژ کم استفاده می‌کردند و از مولدهای نسبتاً کوچک تغذیه می‌گردیدند که با توسعه شهرها و توسعه صنایع جوابگوی نیازهای روز افزون نبودند.

 

دکمه بازگشت به بالا