علم و سلامت

دلایل ریزش مو و 5 راهکار جلوگیری از آن

ریزش مو می تواند در هر زمانی به دلایل مختلفی رخ دهد. آیا می دانستید ریزش 50 تا 100 مو در روز کاملا طبیعی است؟ ممکن است مقدار قابل توجهی از مو به نظر برسد، اما اگر متوجه ریزش موی روزانه شدید، احتمالاً همین است. این نوع ریزش مو به دلیل چرخه طبیعی رشد مو و شکستگی مو است. بنابراین اگر موهای بیشتری را در برس یا حمام مشاهده کردید، نگران نباشید. همچنین، اگر موهای مشکی یا بلندتری دارید، ممکن است به نظر برسد که موهای شما بیشتر می ریزد، اما نگران نباشید. اگر احساس می کنید بیش از مقدار روزانه ریزش دارید و می خواهید بدانید چگونه از ریزش مو جلوگیری کنید، این مقاله برای شما مناسب است.

باعث ریزش مو می شود

محرک های ریزش مو به سه نوع تقسیم می شوند: نوع اول ژنتیکی است که معمولاً به معنای ریزش دائمی مو است. نوع دوم ریزش مو ناشی از آسیب و ریزش مو است که اغلب به دلیل یک بیماری موقت رخ می دهد و در نوع سوم تغییرات هورمونی (مثل بعد از بارداری) یا عوامل سبک زندگی باعث ریزش مو می شود. شما نمی توانید ریزش موی ژنتیکی را متوقف کنید و فقط با کاشت موی حجیم می توانید این کار را انجام دهید، اما خبر خوب این است که می توان از ریزش موی ناشی از آسیب یا عوامل سبک زندگی جلوگیری کرد.

شامپوی استفاده شده بد است

انتخاب شامپو نادرست می تواند باعث آسیب و آسیب به ساقه مو شود. در واقع شامپوی غیر مزاحم با شرایط محیطی و پوست شما برای شما مفیدتر خواهد بود. شامپوهای Stranger به برخی از موها وز و نامرتبی می دهند. دلیل این مشکل عدم سازگاری شامپو با محیط و اقلیم داخل ایران است. یک محصول ایرانی با کیفیت خوب تهیه کنید. محصولات متنوع از برند Runaway انتخاب مناسبی برای شماست. محصولات مختلف این برند برای سلامت مو و مو می تواند یک سیستم عالی برای مو باشد.

گرمای بیش از حد مضر است

دلایل ریزش مو و 5 راه برای جلوگیری از آن

تقریباً همه از سشوار و سشوار استفاده می کنند و اکثر آنها روش صحیح را نمی دانند. از سشوار استفاده کنید، باید به آرامی از آن استفاده کنید و سشوار را در فاصله 20 سانتی متری از مو نگه دارید تا تارهای مو نسوزد. در مورد استفاده از ابزارهای حرفه ای و سشوار و برس پس از شستن مو، سعی کنید ابتدا موهای خود را کاملا خشک کنید و سپس شروع به استفاده از این محصولات کنید. حتی بهتر است از مارک سشوار استفاده کنید تا آسیب به حداقل برسد.

چگونه از آسیب ناشی از آسیب و علل سبک زندگی جلوگیری کنیم؟

عوامل سبک زندگی مانند استرس، محیط و عادات بد مانند سیگار کشیدن همگی می توانند در ریزش مو موثر باشند. بنابراین اگر می خواهید بدانید چگونه از ریزش مو جلوگیری کنید، می توانید شرایط زندگی و سلامت خود را به درستی بررسی کنید. در ادامه مواردی را می خوانید که به مو آسیب می زند.

  1. سطوح استرس را کاهش دهید

اگر بیش از حد معمول استرس دارید، ممکن است شاهد ریزش بیشتری باشید. بنابراین، با صرف زمان برای خود و ارزیابی اولویت های زندگی خود، در برابر این تأثیر مقاومت کنید. ممکن است ساده به نظر برسد، اما ورزش کردن و وقت گذاشتن برای پیاده روی، خواندن مجله یا کتاب، خواب یا مدیتیشن می تواند سطح کلی استرس شما را برای جلوگیری از ریزش مو تغییر دهد. این یکی از مناطق کلیدی است که در آن می توانید ریزش مو را متوقف کنید و موهای خود را به طور طبیعی رشد دهید. وقتی سطح استرس پایین باشد، سرعت رشد مو تنظیم می شود، بنابراین ریزش مو کمتر خواهد بود.

  1. رژیم غذایی خود را بررسی کنید

دلایل ریزش مو و 5 راه برای جلوگیری از آن

یک رژیم غذایی سالم که سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی است، کمک زیادی به حفظ سلامت تارهای مو می کند. اگر رژیم غذایی فاقد مواد مغذی کلیدی است، باید آنها را از یک رژیم غذایی متعادل دریافت کنید، این نه تنها بر رشد مو، بلکه بر وضعیت تارهای موجود نیز تأثیر می گذارد. اگر کالری کافی مصرف نمی کنید یا پروتئین ندارید، به یاد داشته باشید که بدن شما برای عملکرد صحیح به مواد مغذی نیاز دارد.

  1. نوسانات هورمونی

نوسانات هورمونی می تواند بر ریزش مو به خصوص در خانم ها تاثیر بگذارد. یک رژیم غذایی خوب، همانطور که پزشکان توصیه می کنند، کلید جلوگیری از آسیب ناشی از عدم تعادل هورمونی است. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که سطح هورمون ها در طول زندگی یک زن تغییر می کند، که می تواند بر ریزش مو در هر مرحله تأثیر بگذارد. اگر بعد از بارداری هستید نگران نباشید، این کاملا طبیعی است! در دوران بارداری موها کمتر می ریزند، بنابراین بعد از بارداری شاهد ریزش موی بیشتری خواهید بود. بنابراین اگر متوجه شدید که بیشتر از حد معمول موهایتان می ریزد، نترسید! اگر فکر می کنید ریشه ریزش موی شما ریشه در ریزش مو دارد و نگران هستید، با پزشک مشورت کنید.

  1. پوست و پوست را بررسی کنید

پوست سالم می تواند به رشد موی سالم منجر شود. بنابراین، اگر متوجه شده اید که پوست شما تحریک شده است، برای جلوگیری از ریزش مو، ارزش آن را دارد که علل آن را بررسی کنید.

  1. تغییرات محیطی باعث آسیب می شود

محیط می تواند نقش زیادی در مدل مو ایفا کند. تغییر فصول مو به این معنی است که شما باید روتین مراقبت از مو را کمی تغییر دهید تا از تارهای مو در برابر آسیب محافظت کنید. کلاه در تابستان برای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش می تواند تاثیر زیادی در استحکام مو داشته باشد. در حالی که استفاده از کلاه در ماه‌های زمستان می‌تواند موهای شما را شکننده و خشک کند، اما هر فصل به یک رژیم جدید نیاز دارید تا آسیب به موهایتان به حداقل برسد. آلودگی نیز با ریزش مو و ریزش مو همراه است. اگر در محیط زندگی می‌کنید یا در معرض آلودگی زیادی هستید، از شامپوی شفاف‌کننده استفاده کنید که آلودگی را از بین می‌برد و در عین حال تارهای مو را تقویت می‌کند تا در برابر آلودگی محافظت کند.

عوامل مختلف دیگری مانند رنگ مو و سفید کننده ها، رطوبت بیش از حد، استفاده از داروهای شیمیایی و مکمل های خاص می تواند باعث آسیب شود که برای مقابله با آنها باید قبل از استفاده از هر محصولی اطلاعات لازم را به دست آوریم.

نویسنده: سراقبالی

دکمه بازگشت به بالا