عمومیکسب و کار ویژه

دوربین مدار بسته اسپید دام چیست و چه انواعی دارد؟

دوربین اسپید دام (Speed Dome) یکی از قوی ترین دوربین های مداربسته جهت کنترل تردد و بررسی جزییات است. دوربین مدار بسته اسپید دام با نام هایی همچون دوربین گردان، دوربین PTZ مخفف Pan Tilt Zoom، دوربین چرخشی در بازار رواج دارد. این دوربین ها از نظر ظاهر مشابه دوربین های دام هستند، اما با این تفاوت که قابلیت چرخش دارند و بسیار پیشرفته تر می باشند. در ادامه در مورد قابلیت ها و قیمت دوربین اسپیددام  بیشتر صحبت می کنیم.

مشخصات دوربین گردشی اسپید دام

از مشخصات اصلی دوربین اسپیددام قابلیت چرخش آن و زوم اپتیکال است که باعث حرفه ای شدن این دوربین ها شده است.

  • قابلیت چرخش اسپید دام

زاویه چرخش اسپید دام به صورت افقی و عمودی می باشد. این دوربین از نظر چرخش زاویه افقی، محدودیتی ندارد. از نظر عمودی نیز بیش از 90 درجه می چرخد. در کل زاویه چرخش اسپید دام طوری است که نسبت به سایر دوربین ها بیشترین منطقه را پوشش می دهد.

  • قابلیت زوم اپتیکال

قابلیت زوم اپتیکال اسپیددام کمک می کند تا در هنگام زوم کردن بر روی تصاویر کیفیت تصاویر حفظ شود. قابلیت اپتیکال اسپید دام باعث می شود تصاویر تا چند کیلومتری به خوبی قابل تشخیص باشند. معمولا میزان زوم اپتیکال را با ضریب X نشان می دهند. بنابراین اگر در مشخصات دوربین مداربسته اسپید دام مثلا 12X را مشاهده کردید. این بدین معنی است که دوربین قادر است تا 12 برابر اندازه واقعی بر روی تصویر زوم کند.

انواع دوربین اسپیددام چرخشی

دوربین اسپید دام با زوم بالا

تا کنون شرکت های مختلفی سعی در تولید دوربین مداربسته اسپید دام با زوم بالا داشته اند. در حال حاضر بالاترین زوم اپتیکال دوربین اسپیددام به 50x می رسد. البته این مقدار مسافت قابل توجهی را برای نظارت دربر می گیرد. همان طور که در عکس زیر مشاهده می کنید 50 برابر بزرگنمایی برج ایفل از این فاصله را به نزدیکترین نمای ممکن می رساند.

دوربین اسپید دام بیسیم

دوربین اسپید دام بیسیم طوری طراحی شده اند که می توانند تصاویر و همچنین صدا را بر روی micro SD که بر روی دوربین تعبیه شده ضبط کنند. این دوربین ها تا 128 گیگ رم را پشتیبانی می کنند. همچنین می توانید دوربین اسپیددام بیسیم را هم با سیم لن استفاده کنید. به این ترتیب می توانید در صورت تمایل با کمک کابل شبکه دوربین را به دستگاه NVR وصل کنید.

دوربین اسپید دام زومیکس

یکی از انواع دوربین های اسپید دام که قابلیت نصب سیم کارت را هم دارد، دوربین مینی اسپید دام سیم کارتی زومیکس مدل TP-426 می باشد. این مدل جزء دسته  دوربین سیم کارت خور می باشد که برای خرید آن می توانید به سایت دوربین استور مراجعه کنید.

دوربین مینی اسپید دام چیست؟

دوربین های مینی اسپید دام نوعی از دوربین های گردشی هستند که همانطور که از نامشان پیداست سایز کوچکتری داشته و زوم های کمتر از 8x یا 10x دارند. شاید نتوان آنها را در دسته قویترین دوربین اسپید دام قرار داد، اما این موضوع چیزی از کاریی آنها نمی کاهد. با توجه به ابعاد کوچک مینی اسپید دام، این دوربین ها کاملا برای کاربری های مسکونی و یا تجاری مناسب بوده و دیگر لزومی به استفاده از دوربین های اسپیددام بزرگتر با زوم 30x در این مکان ها نیست. همانند تمام دوربین های PTZ این دوربین ها نیز می توانند در تمام جهت چرخش کنند و با توجه به دستورالعمل اپراتور، عمل بزرگنمایی و زوم را انجام دهند. آنها همچنین می توانند حرکات اتوماتیک از پیش تعریف شده انجام دهند. جهت آشنایی با تنظیمات اسپید دام مقاله تنظیمات PRESET در دوربین اسپیددام هایک ویژن را دنبال کنید.

دوربین اسپید دام برای چه مکان هایی مناسب است؟

  • کاربرد اصلی دوربین های اسپیددام معمولا در محیط های بزرگ است. زیرا این دوربین ها اغلب دارای زوم یا بزرگنمایی قدرتمندی هستند که می تواند مسافت های دور را تشخیص دهد.
  • یکی از قابلیت های دوربین مداربسته اسپیددام امکان برنامه ریزی آنها است. به این ترتیب که می توان دستور های لازم را در قسمت پریست (PRESET) آن تنظیم نمود که در هر زمان چه قسمتی از محیط را تصویربرداری کند.
  • به دلیل اینکه این دوربین ها این قابلیت را دارند که در تمام جهات بچرخند. می توان از آنها در مکان هایی همچون معادن، کارخانجات بزرگ، چهارراه ها و میادین اصلی استفاده نمود.

قابلیت تعقیب خودکار (Auto Tracking)  دوربین PTZ

هایک ویژن در نسل جدید دوربین های چرخشی خود، قابلیت Auto Tracking یا ردیابی خودکار اضافه نموده است. با تنظیم این قابلیت می توان سوژه های مختلف در تصویر را ردیابی کرد. نحوه عملکرد قابلیت تعقیب خودکار در دوربین مداربسته بدین شکل است که دوربین یک سوژه را بر اساس پارامتر های تعریف شده در خود، تشخیص داده و آن را در طول بازه دید خود، که معمولا بسیار گسترده است دنبال می کند. این قابلیت باعث افزایش کارایی دوربین های گردان می شود. زیرا همانطور که می دانید این دوربین ها با وجود امکان چرخش در جهات مختلف تنها می توانند یک محل یا هدف را نمایش دهند.

مزایای دوربین چرخشی اسپید دام

  • لنز تیره به کار رفته در دوربین مداربسته اسپید دام باعث شده تشخیص اینکه دوربین مداربسته در حال ضبط است یا خیر سخت شود.
  • این دوربین ها دارای قابلیت تنظیم نور سفید هستند. این ویژگی کمک می کند تا تصاویری که بسیار روشن و یا تیره هستند؛ بهتر دیده شوند.
  • طراحی منحصربفرد دوربین های PTZ و حبابی که به عنوان محافظ لنز به کار گرفته شده؛ عملکرد دوربین را بالا برده است.
  • از مزیت بسیار کاربردی دوربین های گردان قابلیت کنترل از راه دور آنها می باشد. شما می توانید، به راحتی با کمک نرم افزاری های کامپیوتری یا اپلیکیشن موبایل زاویه دوربین، میزان زوم و سایر تنظیمات دوربین را به راحتی انجام دهید.
  • هوشمند بودن این دوربین ها نیز یک ویژگی کلیدی مثبت است. شما می توانید با برنامه ریزی نرم افزار، دوربین را طوری تنظیم کنید تا در صورتی که شخصی یا وسیله نقلیه ای وارد محیط شد، دوربین شروع به فیلمبرداری کند. این عمل باعث می شود مدت زمان ذخیره فیلم توسط هارد افزایش یابد.

معایب دوربین اسپید دام

دوربین اسپید دام چرخشی در آن واحد یک سمت از محوطه را تحت پوشش قرار می دهد و برای نظارت بخش دیگر لازم است دوربین به آن سمت گردش کند. اگر از دوربین های اسپید دام در مکان مناسبی استفاده کنید معایب چندانی مورد توجه کاربران نیست. بسیاری از مشتریان به تصور 360 درجه بودن دوربین های اسپیددام را برای محوطه وسیع در نظر می گیرند. اولین مورد از معایب دوربین اسپید دام در چنین زمانی خود را نشان می دهد. این دوربین به تنهایی نمی تواند در یک لحظه تمام آن محوطه را تحت نظارت کاربر قرار دهد.

مشکل دوم که در دوربین اسپید دام ip یا HD دیده می شود الزام اپراتور است. البته در مدل هایی از این دوربین ها که به صورت خودکار هستند نیاز به اپراتور کمتر احساس می شود. اما در هر صورت وجود اپراتور برای تکمیل کردن کار دوربین ضروری است. خرابی در این مدل از دوربین ها به علت وجود پیچیدگی های آن ممکن است بیشتر رخ دهد. تنظیم درست Preset ها و تعریف الگو بر روی نحوه عملکرد دوربین بسیار تاثیر گذار است. بنابراین نصب دوربین اسپیددام را حتماً به کارشناس و افراد متخصص محول کنید تا متحمل هزینه بالای تعمیر ان نشوید.

این ویدئو معرفی دوربین اسپید دام را از دست ندهید: جهت نمایش ویدئو در آپارات روی لینک زیر کلیک کنید.

معرفی دوربین اسپید دام چرخشی وای فای 36 ایکس TP-4014

دید در شب دوربین اسپیددام

دوربین های اسپید دام دارای برد دید در شب بالایی هستند که برای هر مدل به طور جداگانه در کاتالوگ محصول آمده است. اما به تازگی نوع جدیدی از دوربین مداربسته اسپید دام در بازار یافت می شوند که به نام اسپید دام لیزری معروفند. این دوربین ها دارای برد دید در شب یک کیلومتر نیز می باشد.

نصب دوربین اسپید دام و راه اندازی آن

دوربین اسپیددام علاوه بر کابل تصویر و کابل برق دارای یک کابل اضافی به نام RS485 هستند. این کابل اضافی جهت کنترل دوربین اسپیددام است. به این ترتیب جهت اتصال و کابل بندی همانند سایر دوربین ها، کابل تصویر و برق را به دوربین وصل نمایید. پس از آن باید سیم های مربوط به کابل RS485 را وصل کنید. در این قسمت باید توجه کنید که سیم ها باید به پین های هم نام دوربین و دستگاه DVR وصل شوند.

به عنوان مثال؛ اگر یکی از سیم ها را به پین RS485+ روی DVR وصل کردید. باید سر دیگر همان سیم را به پین RS485+ دوربین وصل کنید. سیم دیگر را نیز همین طور؛ باید سرهای آن سیم را به پین های RS485- دوربین و دستگاه DVR وصل کنید.

پس از نصب دوربین باید تنظیمات دوربین اسپید دام را انجام داد. دوربین های اسپیددام به دلیل کارکرد و قابلیت های متفاوتی که نسبت به سایر دوربین ها دارند؛ دارای تنظیمات خاصی نیز هستند.

دکمه بازگشت به بالا