استان ها

سرمایه اجتماعی، امکان جذب و تجمیع سرمایه‌های فیزیکی و مادی را فراهم می‌کند

تی تی آنلاین/کرمان معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان با اشاره به تاثیر سرمایه‌های مالی، انسانی و فیزیکی در تحقق رشد اقتصادی گفت: در صورت نبود سرمایه اجتماعی، امکان جذب و تجمیع سرمایه‌های فیزیکی و مادی تقریبا غیرممکن است.

دکتر امیر حسن‌زاده در گفت‌وگو با تی تی آنلاین، درباره شعار سال «جهش تولید با مشارکت مردم» اظهار کرد: سرمایه فیزیکی، مالی و انسانی سه مولفه تاثیرگذار برای تحقق رشد اقتصادی محسوب می‌شوند و در صورت نبود سرمایه اجتماعی امکان جذب و تجمیع سرمایه‌های فیزیکی و مادی تقریبا غیرممکن است.

وی با بیان این مطلب که ماموریت کارگروه رفع موانع تولید در سال ۱۴۰۲، حل مشکلات واحدهای کوچک و متوسط بود، ادامه داد: در سال گذشته تیم اقتصادی استان کرمان تجربیات خوبی کسب کرد و مهمترین آنها، اعتماد به مردم بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان توسعه و رشد اقتصادی را در گرو توجه به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط دانست و بیان کرد: این واحدها می‌توانند باعث رشد، پیشرفت و توسعه متوازن کشور شوند.

وی با اعتقاد به اینکه تولید و اشتغال، دو مقوله مرتبطند و ارتباطشان دو سویه است، تصریح کرد: همه ظرفیت‌های کرمان از جمله کارگروه رفع موانع تولید، شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، کمیته اقتصاد مقاومتی دادگستری و … پای کار آمدند و یکی از نتایج این همکاری، ارتقاء رتبه فضای کسب و کار استان بود.

حسن‌زاده با بیان این مطلب که برای دستیابی به توسعه متوازن و همه جانبه استان، به تلاش بیشتری نیاز است، عنوان کرد: کرمان در سال گذشته به این نتیجه رسیده بود که برای افزایش تولید به مشارکت مردم نیاز است لذا با توجه به تجربیات سال قبل، قرارگاهی برای تحقق شعار سال ۱۴۰۳ در استان تشکیل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه واحدهای کوچک و متوسط کرمان مردمی هستند و شرکت‌های بزرگ و دولت در آنها سهامدار نیستند، اظهار کرد: با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری باعث افزایش ظرفیت‌های تولید، افزایش اشتغال، درآمدسرانه و شکوفایی بخش‌های مختلف اقتصادی کشور می‌شود، بنابراین امسال فرصت‌های سرمایه‌گذاری قابل اجرای استان را معرفی خواهیم کرد تا مردم هم بتوانند برای اجرای این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان تاکید کرد: حمایت از تعاونی‌ها از دیگر برنامه‌های استان در سال جاری خواهد بود زیرا تعاونی‌ها نقش کلیدی در توسعه پایدار ایفا می‌کنند.

وی گفت: تولید باید براساس نیاز بازارهای داخلی و خارجی باشد و تولید بی‌هدف نباید داشت لذا یک نیازسنجی در این زمینه لازم داریم.

حسن زاده با تاکید برآنکه باید تولید (از مرحله تولید تا بازار) براساس داده‌ها و تفکر انجام شود، تصریح کرد: در امر تولید به نیروی ماهر نیاز داریم و کمیته مهارتی که در استان تشکیل شده در این زمینه کمک خواهد کرد.

وی در ادامه درباره مصوبه استان مبنی براینکه شرکت‌های بزرگ نیازهای خود را از واحدهای تولیدی داخل کرمان تهیه کنند، گفت: شرکت‌ها پای کار آمده‌اند تا نیازهای خود را از داخل استان تامین کنند و در این زمینه رشد داشته‌ایم اما مطلوب نبوده است. البته برخی کالاهای داخلی از نظر کیفیت و قیمت برای شرکت‌ها صرفه اقتصادی ندارد و انتظار داریم که واحدهای کوچک و متوسط کالاهای استاندارد و با کیفیت و با قیمت مقرون به صرفه تولید کنند. 

معاون استاندار کرمان ادامه داد: اما بازرسی استانداری با شرکت‌هایی که کالاهای مورد نیاز خود را که در استان با کیفیت و قیمت مناسب تولید می‌شود، خریداری نمی‌کنند، برخورد خواهد کرد.

وی در خصوص اینکه شرکت‌های بزرگ چگونه می‌توانند مطلع شوند که چه کالاهایی در استان تولید می‌شود، تصریح کرد: شهرک‌های صنعتی استان وبگاهی طراحی کرده‌ تا واحدها کالاهای تولیدی خود را در آن ثبت کنند و تاکنون حدود ۴۰ واحد این کار را انجام داده‌اند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان در پایان تاکید کرد: با همکاری دستگاه‌های اجرایی، بخش خصوصی(مردم)، دانشگاه‌ها و اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف و … و با یک کار تیمی شعار سال را محقق خواهیم کرد تا شاهد توسعه پایدار و پیشرفت استان کرمان باشیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا