علم و سلامت

شیفت‌های اجباری پرستاران به دلیل کمبود نیرو / خطر فرسودگی پیش از موعد پرستاران

یکی از اعضای شورای عالی سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه کمبود نیرو لطمات جبران ناپذیری به مراکز پرستاری و درمانی کشور وارد کرده است، گفت: از آمارهای ارائه شده می توان گفت که کشور به دنبال آن است. رو به جلو. کمبود گوشت شیرده

به گزارش تی تی آنلاین، علیرضا سعادتجو گفت: یکی از موانع جدی خدمت رسانی به پرستار کمبود نیروی انسانی در پرستاری است که بر اساس استانداردهای جهانی یکی از استانداردهای صحیح در حوزه پرستاری باید 2.5 پرستار در هر تخت داشته باشد.

وی ادامه داد: زمانی با جذب کادر پرستاری این امید وجود داشت که به استانداردهای قابل قبولی نزدیک شویم و کادر پرستاری به یک تا دو نفر به ازای هر تخت بیمارستانی رسید، اما متأسفانه در دو سال اخیر؛ با توجه به شرایط موجود، در سال 1385 به این سمت رفتیم. به دلایل مختلف مهاجرت پرستاران، ابتلا به ویروس کرونا و شهادت آنان، بازنشستگی پرستاران، افزایش تخت‌های بیمارستانی و… باعث کاهش قابل توجه تعداد پرستار در هر تخت شد.

وی افزود: کمبود نیروی انسانی باعث زیان جبران ناپذیری در مراکز پرستاری و درمانی کشور شده است که از آمارهای ارائه شده می توان گفت کشور با کمبود جدی نیروی انسانی پرستاری مواجه است که در صورت جبران این کمبود؛ ما به استانداردهای جهانی نزدیکتر خواهیم شد.

یکی از اعضای شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: کمبود نیروی انسانی پرستاران برای کار در چند شیفت و بعضاً مجبور به انجام شیفت کاری است که خستگی مفرط را برای پرستاران به همراه دارد و علاوه بر آسیب های جسمی و روحی به دلیل غیبت، آسیب های جسمی و روحی را به دنبال دارد. آنها نیز از امور و آسیب های خود رنج می برند.

وی در ادامه تاکید کرد: کمبود نیروی پرستاری می تواند کیفیت خدمات را در بیمارستان ها و مراکز درمانی کاهش دهد، زیرا در مواقعی که پرسنل خسته هستند طبیعتا نمی توانند خدمات خوبی ارائه دهند و در نتیجه بیمار آسیب می بیند. پرستار قبل از مهلت منقضی شود. البته در این موارد می تواند برعکس مهاجرت باشد.

وی درباره فرهنگ سازی مناسب برای پرستاران در جامعه گفت: معرفی پرستاران به جامعه یکی از بزرگترین معضلات است و لازم است جامعه پزشکی و عموم مردم نسبت به پرستاران آگاهی داشته باشند اما آنچه که مردم درباره پرستاران بیشتر می دانند. پرستاران از نظر علمی و موثر در سطوح مختلف هستند.

یکی از اعضای شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: اگر پرستاران ما توانمند باشند و بتوانند کار خوبی ارائه دهند، قطعا در نظرات مردم تاثیرگذار خواهد بود. اگر به نیازهای بیماران توجه کنیم و با ارزیابی درست پاسخ دهیم، مراقبین نیز به نوبه خود تاثیر مثبتی بر جامعه و مردم خواهند داشت.

وی افزود: احترام به بیمار و به طور کلی مددجویان رابطه ای دوسویه بین اخلاق حرفه ای در پرستاری و دیدگاه مردم است که احترام و اخلاق مردم به جامعه پرستاری توجه می کند. در واقع موضوع دیگری که نظر مردم را نسبت به جامعه پرستاری تغییر داد، بیماری کرونا بود. چرا که پرستاران در این بحران با نیت اخلاقی و از خود گذشتگی وارد میدان شدند تا بتوانند این بحران را کنترل کنند.

بر اساس گزارش های مردمی، در اطلاعیه نهاد نظام پرستاری در پایان پیشنهاد شده است: توجه نگارندگان به رژیم غذایی و خواسته های پرستاران، توجه به علت افزایش این گروه از سوی پرستاران و نیز توجه نویسندگان ضروری است. قیافه کشور، مثل تاج، این انزجار خستگی ناپذیر عزیز وارد دشت می شود. در صورت عدم رسیدگی به نیازهای پرستاران صدمات جبران ناپذیری به افراد و جوامع وارد می شود.

پیام پایانی

دکمه بازگشت به بالا